Trwa ładowanie...

Nagłe spadki ciśnienia krwi mogą zwiększać ryzyko demencji

Avatar placeholder
01.01.2019 17:23
Osoby z nagłymi spadkami ciśnienia krwi są w grupie większego ryzyka choroby Alzheimera
Osoby z nagłymi spadkami ciśnienia krwi są w grupie większego ryzyka choroby Alzheimera (Shutterstock)

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia. Szacuje się, że dotyka ona około 10 proc. osób po 65. i niemal 50 proc. po 80. roku życia. W Polsce jest to około 250 tys. przypadków, jednak eksperci przewidują, że za 50 lat liczba chorych może się podwoić. Z tego powodu obecnie szczególną uwagę poświęca się identyfikacji czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby.

Nowe badanie wskazuje, że ludzie w średnim wieku, którzy doświadczają nagłych spadków ciśnienia krwi, mogą być bardziej narażeni na demencję i poważne spadki zdolności poznawczych w okresie starości.

Badanie zostało przeprowadzone przez specjalistów ze Szkoły Zdrowia Publicznego Johns Hopkins Bloomberg w Baltimore, a wyniki zostały przedstawione na zjeździe naukowym zorganizowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w Portland w stanie Oregon.

Chronicznie niskie ciśnienie może powodować zawroty głowy, zmęczenie, nudności lub omdlenia. Natomiast okresowe, gwałtowne spadki ciśnienia krwi, nazywane "hipotonią ortostatyczną", mogą przyczyniać się do poważnych uszkodzeń układu krwionośnego, sprawiając, że mózg nie jest odpowiednio ukrwiony.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Na ryzyko demencji mogą wpływać spadki ciśnienia obserwowane nawet 20 lat wcześniej
Na ryzyko demencji mogą wpływać spadki ciśnienia obserwowane nawet 20 lat wcześniej (Shutterstock)

Wcześniejsze badania sugerowały już istnienie związku między hipotonią ortostatyczną i zaburzeniami poznawczymi u seniorów, ale nowa analiza po raz pierwszy pokazuje długoterminowe korelacje pomiędzy tymi dwoma aspektami.

Naukowcy pod kierownictwem dr Andree Rawlings przeanalizowali dane kliniczne dotyczące 11 503 uczestników w wieku 45-64 lat, którzy nie mieli historii chorób serca i byli hospitalizowani po raz pierwszy. Badacze zmierzyli poziom ciśnienia pacjentów po 20-minutowym odpoczynku.

Hipotonia ortostatyczna została zdefiniowana jako szybki spadek ciśnienia skurczowego o minimum 20 milimetrów słupka rtęci (mm Hg) lub ciśnienia rozkurczowego o ponad 10 mm Hg. Około 6 proc. uczestników, czyli 703 osoby, spełniało te kryteria. Zespół obserwował następnie pacjentów przez co najmniej 20 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Okazało się, że ludzie z hipotonią ortostatyczną charakteryzowali się 40-krotnie wyższym ryzykiem rozwoju demencji niż ich odpowiednicy bez problemów ze spadkami ciśnienia. Pierwsza grupa uczestników doświadczyła również o 15 proc. większego spadku poznawczego.

Rawlings zaznacza, że chociaż incydenty spadku ciśnienia trwają krótko, mogą one mieć długoterminowe skutki. Okazało się, że ludzie, którzy cierpieli z powodu hipotonii w średnim wieku, byli o 40 procent bardziej narażeni na rozwój demencji niż ci, którzy nie mieli takich problemów. Podkreśla również, że te ustalenia są istotne, ponieważ trzeba lepiej zrozumieć, jak rozwija się i z czego wynika choroba Alzheimera.

Nietypowe oznaki demencji
Nietypowe oznaki demencji [5 zdjęć]

Depresja okazuje się być jednym z najwcześniejszych symptomów demencji – wykazują badania opublikowane

zobacz galerię

Jako że jest to badanie obserwacyjne, naukowcy nie mogą ustalić związku przyczynowo-skutkowego i wykluczyć udziału innych chorób w tym procesie. Jednak spekulują, że zmniejszenie przepływu krwi w mózgu może odgrywać rolę w rozwoju otępienia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze