Trwa ładowanie...

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznana! Laureatami zostali William Kaelin, Gregg Semenza i Peter Ratcliffe

 Dorota Mielcarek
07.10.2019 14:27
Nagroda Nobla z medycyny 2019
Nagroda Nobla z medycyny 2019 (East News)

7 października rozpoczyna się tydzień noblowski! Przez cały tydzień będziemy poznawać laureatów Nagrody Nobla. Laureatami w dziedzinie fizjologii i medycyny zostali William Kaelin, Gregg Semenza i Peter Ratcliffe.

1. Nagroda Nobla 2019 – medycyna

Konkurencja była duża, jednak laureatami zostali William Kaelin, Gregg Semenza i Peter Ratcliffe. Zdecydowano się ich wyróżnić za przełomowe badania nad tym, jak komórki przystosowują się do niedoboru tlenu.

W uzasadnieniu podkreślono, że chociaż tlen jest podstawowym pierwiastkiem, to dostęp do niego jest dla komórek bardzo zróżnicowany w czasie, dlatego muszą one nieustannie przystosowywać się do nowych warunków.

Nagrodzeni odkryli mechanizm, dzięki któremu jest to możliwe, ponieważ pozwala naszym ciałom efektywniej dostosowywać swój metabolizm do warunków zewnętrznych.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Sir Peter Ratcliffe
Sir Peter Ratcliffe (Facebook)

Odkrycia zdobywców tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii ma fundamentalne znaczenie dla fizjologii i pozwoliło utorować drogę nowym strategiom walki z anemią i rakiem.

Gregg Semenza
Gregg Semenza (Facebook)

Naukowcy nie kryli emocji po odczytaniu decyzji komisji noblowskiej.

William Kaelin
William Kaelin (Facebook)

2. Nagrody Nobla w ostatnich latach – medycyna

2018 – to był rok, w którym nagrodę otrzymali James P. Allison z USA i Tasuku Honjo z Japonii. Naukowcy, dzięki przeprowadzonym badaniom, przyczynili się do opracowania terapii stosowanej w przypadku leczenia nowotworów immunogennych, czyli tych, które zakłócają działanie układu immunologicznego.

2017 – laureatami zostali Amerykanie: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young za badania nad molekularnymi mechanizmami odpowiedzialnymi za rytm okołodobowy

2016 – bezkonkurencyjny okazał się Japończyk Yoshinori Ohsumi z Tokio Institute of Technology, który odkrył mechanizmy autofagii. Dzięki jego badaniom naukowcy rozumieją, w jaki sposób komórka pozbywa się odpadów, dokonując recyklingu białek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze