Przejdź na WP

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznana! Laureatami zostali William Kaelin, Gregg Semenza i Peter Ratcliffe

7 października rozpoczyna się tydzień noblowski! Przez cały tydzień będziemy poznawać laureatów Nagrody Nobla. Laureatami w dziedzinie fizjologii i medycyny zostali William Kaelin, Gregg Semenza i Peter Ratcliffe.

1. Nagroda Nobla 2019 – medycyna

Konkurencja była duża, jednak laureatami zostali William Kaelin, Gregg Semenza i Peter Ratcliffe. Zdecydowano się ich wyróżnić za przełomowe badania nad tym, jak komórki przystosowują się do niedoboru tlenu.

W uzasadnieniu podkreślono, że chociaż tlen jest podstawowym pierwiastkiem, to dostęp do niego jest dla komórek bardzo zróżnicowany w czasie, dlatego muszą one nieustannie przystosowywać się do nowych warunków.

Nagrodzeni odkryli mechanizm, dzięki któremu jest to możliwe, ponieważ pozwala naszym ciałom efektywniej dostosowywać swój metabolizm do warunków zewnętrznych.

Sir Peter Ratcliffe
Sir Peter Ratcliffe (Facebook)

Odkrycia zdobywców tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii ma fundamentalne znaczenie dla fizjologii i pozwoliło utorować drogę nowym strategiom walki z anemią i rakiem.

Gregg Semenza
Gregg Semenza (Facebook)

Naukowcy nie kryli emocji po odczytaniu decyzji komisji noblowskiej.

William Kaelin
William Kaelin (Facebook)

2. Nagrody Nobla w ostatnich latach – medycyna

2018 – to był rok, w którym nagrodę otrzymali James P. Allison z USA i Tasuku Honjo z Japonii. Naukowcy, dzięki przeprowadzonym badaniom, przyczynili się do opracowania terapii stosowanej w przypadku leczenia nowotworów immunogennych, czyli tych, które zakłócają działanie układu immunologicznego.

2017 – laureatami zostali Amerykanie: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young za badania nad molekularnymi mechanizmami odpowiedzialnymi za rytm okołodobowy

2016 – bezkonkurencyjny okazał się Japończyk Yoshinori Ohsumi z Tokio Institute of Technology, który odkrył mechanizmy autofagii. Dzięki jego badaniom naukowcy rozumieją, w jaki sposób komórka pozbywa się odpadów, dokonując recyklingu białek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy