Nagroda Nobla z medycyny za pracę o recyklingu komórek

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymał Yoshinori Ohsumi z Japonii za odkrycie sekretu, jak komórki, dzięki recyklingowi odpadów, potrafią utrzymać zdrowie.

Naukowiec odnalazł geny, które regulują „samozjadanie” komórki, czyli proces znany pod nazwą autofagii. Prace doktora Ohsumiego są ważne, ponieważ mogą pomóc określić, dlaczego powstają choroby, takie jak rak czy parkinson.  Są one spowodowane właśnie błędami w tych genach.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W zeszłym roku nagrodę otrzymało trzech naukowców, którzy opracowali metody leczenia malarii i innych chorób tropikalnych.

Budowanie i usuwanie komórek

Twierdzenie  „organizm niszczy własne komórki”  nie brzmi dobrze. Jednak autofagia jest naturalną obroną, dzięki której nasze ciało może przeżyć. Pozwala ona nam np. radzić sobie z głodem czy odeprzeć atakujące wirusy i bakterie. W ten sposób organizm wyrzuca też stare śmieci, aby zrobić miejsce dla nowych komórek.

Upośledzenie autofagii jest związane z wieloma chorobami wieku starczego, w ****tym z demencją. Obecnie są prowadzone badania, których celem jest opracowanie leków, mogących wykorzystywać autofagię w przypadku niektórych chorób, np. raka.

Koncepcja autofagii jest znana od ponad 50 lat, ale dopiero dr Ohsumi rozpoczął w latach 80. i 90. studia oraz eksperymenty z udziałem drożdży piekarskich, co było przełomem w zrozumieniu tego procesu.

Wybitne prace dr Ohsumi

Dr Ohsumi twierdzi, że jest zaskoczony i „niesamowicie zaszczycony” nagrodą.

Rozmawiając z japońską stacją NHK powiedział, że ciało ludzkie „to zawsze powtarzający się prces automatycznego rozkładu lub kanibalizmu, lecz istnieje subtelna równowaga między tworzeniem i niszczeniem. To o to chodzi w życiu".

Prof. David Rubinsztein, ekspert w dziedzinie autofagii na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział, że jest zachwycony tym, iż wybitna praca dr Ohsumi  została uznana i nagrodzona.

„Jego pionierska praca z użyciem drożdży doprowadziła do odkrycia kluczowych genów i podstawowych procesów biochemicznych, które są niezbędne w przebiegu autofagii. Odkrycia, których dokonał w swoim laboratorium dostarczyły innym naukowcom krytycznych narzędzi, które umożliwiły docenienie ważnej roli autofagii w procesach fizjologicznych i chorobowych. Są to choroby zakaźne, nowotwory i różne schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Huntingtona i parkinson. Rzeczywiście, manipulowanie autofagią może stanowić klucz do strategii leczenia niektórych z tych chorób” - mówi.

W tym roku ponad 270 naukowców zostało nominowanych do nagrody, przyznawanej w szwedzkim Instytucie Karolinska. Wynosi ona 8 mln. koron szwedzkich (prawie 3, 58 mln zł). Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, chemii oraz Pokojowej Nagrody Nobla mają zostać ogłoszeni jeszcze w tym tygodniu.

Ostatni zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny:

  • 2015 – trzech naukowców - William C. Campbell, Satoshi Omura i Youyou Tu – za odkrycie leków przeciw pasożytom.
  • 2014 – trzech naukowców - John O'Keefe, Maj-Britt Moser i Edvard Moser – za odkrycie systemów nawigacyjnych mózgu.
  • 2013 - trzech naukowców -  James Rothman, Randy Schekman i Tomasz Südhof za odkrycie, w jaki sposób komórki precyzyjnie transportują materiał.
  • 2012 – Dwóch pionierów badań nad komórkami macierzystymi - John Gurdon i Shinya Yamanaka - otrzymali Nobla po zmianie dorosłych komórek w komórki macierzyste.
  • 2011 - Bruce Beutler, Jules Hoffmann i Ralph Steinman podzielili się nagrodą za rewolucyjne odkrycie tego, w  jaki sposób organizm walczy z infekcją.
  • 2010 - Robert Edwards za opracowanie in vitro - metody leczenia niepłodności, która doprowadziła do narodzin pierwszego „dziecka z probówki" w lipcu 1978 r.
  • 2009 - Elizabeth Blackburn, Carol Greider  i Jack Szostak  za odnalezienie telomerów w zakończeniu chromosomów
Komentarze (1)
~aaaa
~aaaa ponad rok temu

to wszystko jest tak proste , a my sobie to tylko komplikujemy . Jak oczyscic komorki , po prostu nie jesc zywnosci skazonej pestycydymi, gormonami, antybiotykami, sterydami, i niewiadomo jeszcze czym, Wtedy komorki nawet nie beda zasmiecone.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...