Trwa ładowanie...

Nagroda Nobla z medycyny za pracę o recyklingu komórek

Avatar placeholder
03.10.2016 18:13
Nagroda Nobla z medycyny za pracę o recyklingu komórek
Nagroda Nobla z medycyny za pracę o recyklingu komórek

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymał Yoshinori Ohsumi z Japonii za odkrycie sekretu, jak komórki, dzięki recyklingowi odpadów, potrafią utrzymać zdrowie.

Dzięki pracom dr Ohsumi można będzie leczyć raka oraz parkinsona
Dzięki pracom dr Ohsumi można będzie leczyć raka oraz parkinsona (123rf)

Naukowiec odnalazł geny, które regulują „samozjadanie” komórki, czyli proces znany pod nazwą autofagii. Prace doktora Ohsumiego są ważne, ponieważ mogą pomóc określić, dlaczego powstają choroby, takie jak rak czy parkinson.  Są one spowodowane właśnie błędami w tych genach.

W zeszłym roku nagrodę otrzymało trzech naukowców, którzy opracowali metody leczenia malarii i innych chorób tropikalnych.

1. Budowanie i usuwanie komórek

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Twierdzenie  „organizm niszczy własne komórki”  nie brzmi dobrze. Jednak autofagia jest naturalną obroną, dzięki której nasze ciało może przeżyć. Pozwala ona nam np. radzić sobie z głodem czy odeprzeć atakujące wirusy i bakterie. W ten sposób organizm wyrzuca też stare śmieci, aby zrobić miejsce dla nowych komórek.

Upośledzenie autofagii jest związane z wieloma chorobami wieku starczego, w ****tym z demencją. Obecnie są prowadzone badania, których celem jest opracowanie leków, mogących wykorzystywać autofagię w przypadku niektórych chorób, np. raka.

Koncepcja autofagii jest znana od ponad 50 lat, ale dopiero dr Ohsumi rozpoczął w latach 80. i 90. studia oraz eksperymenty z udziałem drożdży piekarskich, co było przełomem w zrozumieniu tego procesu.

2. Wybitne prace dr Ohsumi

Dr Ohsumi twierdzi, że jest zaskoczony i „niesamowicie zaszczycony” nagrodą.

Rozmawiając z japońską stacją NHK powiedział, że ciało ludzkie „to zawsze powtarzający się prces automatycznego rozkładu lub kanibalizmu, lecz istnieje subtelna równowaga między tworzeniem i niszczeniem. To o to chodzi w życiu".

Prof. David Rubinsztein, ekspert w dziedzinie autofagii na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział, że jest zachwycony tym, iż wybitna praca dr Ohsumi  została uznana i nagrodzona.

„Jego pionierska praca z użyciem drożdży doprowadziła do odkrycia kluczowych genów i podstawowych procesów biochemicznych, które są niezbędne w przebiegu autofagii. Odkrycia, których dokonał w swoim laboratorium dostarczyły innym naukowcom krytycznych narzędzi, które umożliwiły docenienie ważnej roli autofagii w procesach fizjologicznych i chorobowych. Są to choroby zakaźne, nowotwory i różne schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Huntingtona i parkinson. Rzeczywiście, manipulowanie autofagią może stanowić klucz do strategii leczenia niektórych z tych chorób” - mówi.

ZOBACZ TAKŻE

W tym roku ponad 270 naukowców zostało nominowanych do nagrody, przyznawanej w szwedzkim Instytucie Karolinska. Wynosi ona 8 mln. koron szwedzkich (prawie 3, 58 mln zł). Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, chemii oraz Pokojowej Nagrody Nobla mają zostać ogłoszeni jeszcze w tym tygodniu.

3.

Ostatni zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny:

  • 2015 – trzech naukowców - William C. Campbell, Satoshi Omura i Youyou Tu – za odkrycie leków przeciw pasożytom.
  • 2014 – trzech naukowców - John O'Keefe, Maj-Britt Moser i Edvard Moser – za odkrycie systemów nawigacyjnych mózgu.
  • 2013 - trzech naukowców -  James Rothman, Randy Schekman i Tomasz Südhof za odkrycie, w jaki sposób komórki precyzyjnie transportują materiał.
  • 2012 – Dwóch pionierów badań nad komórkami macierzystymi - John Gurdon i Shinya Yamanaka - otrzymali Nobla po zmianie dorosłych komórek w komórki macierzyste.
  • 2011 - Bruce Beutler, Jules Hoffmann i Ralph Steinman podzielili się nagrodą za rewolucyjne odkrycie tego, w  jaki sposób organizm walczy z infekcją.
  • 2010 - Robert Edwards za opracowanie in vitro - metody leczenia niepłodności, która doprowadziła do narodzin pierwszego „dziecka z probówki" w lipcu 1978 r.
  • 2009 - Elizabeth Blackburn, Carol Greider  i Jack Szostak  za odnalezienie telomerów w zakończeniu chromosomów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze