Najczęstsze pytania dotyczące zabiegów laserowych

Zabiegi laserowe, mimo swojej popularności, wciąż nasuwają wiele pytań. Na najpopularniesze z nich odpowiada Katarzyna Kowalska - specjalista ds. laseroterapii w klinice dermatologii i laseroterapii Lea Clinic w Krakowie.

Blizna - usuwać czy nie?

Blizny powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się ran. Czasem są mniej widoczne, a czasem – bardziej. Mamy do czynienia z bliznami po trądziku, ospie, bliznami pooparzeniowymi, bliznami przerostowymi - keloidami.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Czy bliznę da się usunąć w 100%?

Na początku musimy uświadomić sobie, że blizny nie da się zlikwidować w 100% i że proces ten nie trwa miesiąc. Konieczne jest wykonanie kilku zabiegów.

Jakie są metody usuwania blizn?

Metod jest wiele. Należą do nich: leczenie miejscowe, leczenie operacyjne, zastrzyki steroidowe, wstrzykiwanie wypełniaczy. Jedną z najpopularniejszych jest laseroterapia.

Jaki laser zastosować na blizny??

Najbardziej polecałabym laser ER:YAG LASER FRAKCYJNY, który odparowuje wodę z tkanki. W ten sposób powstają pomiędzy mikrourazami przestrzenie, które stanowią rezerwuar nieuszkodzonej skóry, ułatwiający gojenie się leczonej powierzchni i powodujący przebudowę kolagenu. W efekcie zanikowe dołki (blizny) zostają wypychane ku górze, co daje wygładzenie powierzchni skóry. Podczas jednego zabiegu uszkadza się nie więcej niż 15- 25% powierzchni skóry. Zatem, aby efekt był pełny należy wykonać od 4 do 6 zabiegów w odstępie ok. 1 miesiąca.

Czy zabieg jest bezpieczny i czy jest bolesny?

Tak, zabieg jest bezpieczny i mało bolesny. Podczas zabiegu towarzyszy uczucie pieczenia. Skóra jest zaczerwieniona. Po kilku dniach następuje łuszczenie się skóry. Przez klika następnych dni musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Zaleca się stosowanie maści i kremów z filtrem.

Jak szybko można wrócić do pracy po zabiegu laserem frakcyjnym?

Skóra po zabiegu wygląda, jak po przesadnym opalaniu na słońcu. Zaczerwienienie mija po 3-5 dniach. Po tygodniu skóra wraca do normalnego wyglądu. Możemy więc natychmiast po zabiegu powrócić do normalnej aktywności życiowej, unikając słońca.

Kiedy będą widoczne efekty zabiegu?

Pierwsze efekty możemy zaobserwować już po 30 dniach.

Kiedy należy zacząć depilację laserową, aby mieć gładkie ciało na lato?

Jest to bardzo popularne pytanie. Najlepszym okresem jest jesień i zima. Musimy wiedzieć, że potrzebnych jest kilka zabiegów (od 3 do 6) w odstępie czasowym 4-8 tygodni. Przed depilacją laserową nie można usuwać włosów woskiem ani depilatorem. Skóra również nie może być opalona. Z tego też powodu łatwo policzyć, że jeśli zaczniemy zabiegi w styczniu to wykonując serię składającą się z 5 zabiegów co 4 tygodnie, efekt końcowy nastąpi dopiero w maju. Tak więc im szybciej zaczniemy epilację, tym będziemy mięli większą gwarancję na piękną, gładką skórę podczas pierwszych ciepłych dni.

Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Podczas zabiegu możemy odczuwać lekki dyskomfort. Jednak jest to kwestia indywidualna. Każda osoba posiada inny próg bólu. Istnieje możliwość znieczulenia maścią.

Na jakim obszarze ciała najbardziej możemy odczuwać ból?

Najbardziej wrażliwe są okolice pach i bikini. Laser do depilacji posiada końcówkę chłodzącą, której użycie powoduje zmniejszenie uczucia bólu.

Jakie są zalecenia po depilacji laserowej?

Powinnyśmy stosować maści łagodzące i nie używać kremów z zawartością alkoholu. Miejsc poddanych depilacji laserowej nie możemy wystawiać na słońce przynajmniej przez miesiąc. Pomiędzy wizytami nie możemy wyrywać włosów pensetą, usuwać woskiem i depilatorem.

Jakie są metody zamykania naczynek na twarzy?

Problem rozszerzonych naczynek krwionośnych dotyka ok 60% populacji. Proces powstawania rozszerzonych naczynek potocznie nazywanych „pajączkami” jest zależny od wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Mogą to być predyspozycje genetyczne, ekspozycja na słońcu, gwałtowne zmiany temperatury. Jeśli naczynka są wyraźne, wyglądające jak "żyłki", zamykamy je laserem. Jeśli mamy do czynienia z rumieniem, stosujemy metodę naświetlania światłem IPL. Odpowiednio dobrane zabiegi i domowa pielęgnacją pozwalają usunąć ten problem.

Jak działa laser na naczynka?

Energia świetlna jest absorbowana przez chromofory – hemoglobinę zawartą w naczyniu krwionośnym. Promień lasera gwałtownie podgrzewa krew w naczynku powodując jego obkurczenie i trwałe zamknięcie.

Czego można spodziewać się podczas zabiegu zamykania naczynek?

Podczas zabiegu odczuwamy delikatne kłucie i ciepło. Po zabiegu może wystąpić obrzęk oraz mogą pojawić się strupki. Skóra jest zaczerwieniona. Objawy te ustępują w ciągu kilku godzin lub dni. U około 2% pacjentów mogą pojawić się zmiany barwnikowe o charakterze przebarwień lub odbarwień. Są to jednak zmiany o charakterze przejściowym.

Jak się przygotować do zabiegu zamykania naczynek?

Przed zabiegiem musimy pamiętać o uzupełnieniu płynów. Powinniśmy wypić kilka szklanek wody. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Na kilka dni przed zabiegiem odstawiamy kremy z witaminą C. Na dzień przed zabiegiem nie możemy spożywać alkoholu.

Jak postępować po zabiegu laserowego zamykania naczyń?

Po zabiegu zamykania naczynek nie możemy korzystać z sauny i gorących kąpieli. Unikamy również wysiłku fizycznego oraz słońca. Zalecanym jest, po zabiegu, stosować kremy z filtrem oraz kremy przyspieszające gojenie z witaminą PP.

Ile zabiegów należy wykonać i kiedy są widoczne pierwsze efekty?

Ilość zabiegów uzależniona jest od wielkości naczynek. Z reguły proponujemy od 2 do 4 zabiegów w odstępie czasowym 3-tygodniowym. Pierwsze efekty widoczne są już po 2 tygodniach. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać satysfakcjonujący efekt musimy wykonać serię zabiegów.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Jest to kwestia indywidualna, u niektórych efekt utrzymuje się do roku a u nie których 5, a nawet 8 lat.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu zamykania naczynek?

Do najważniejszych zaliczamy ciążę, cukrzycę, przyjmowanie pochodnych witaminy A , choroby wirusowe i bakteryjne, opalenizna.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depilacja i epilacja
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13
Artykuły Depilacja i epilacja
Depilacja i epilacja

Krostki na nodze po depilacji

Krostki na nodze po depilacji

Widoczne czerwone krostki po depilacji są oznaką zapalenia mieszków włosowych, czyli powierzchownego lub głębokiego zakażenia mieszków bakteriami.

Depilacja i epilacja

Po depilacji

Po depilacji

Depilacja za pomocą elektrolizy jest jedyną metodą trwałego usuwania włosów, zatwierdzoną przez FDA (Amerykańską Instytucję Zdrowia).

Depilacja i epilacja

Bikini

Bikini

Efekt depilacji brazylijskiej uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Przez pięć tygodni pozostaje efekt gładkiej i miękkiej skóry. Zabieg powinien być powtarzany regularnie.

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Depilacja i epilacja

Cukier

Cukier

Pasta cukrowa jest produktem w pełni naturalnym, wykonanym z bezpiecznych składników, takich jak cukier, woda i sok z cytryny. Stosowanie pasty wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem reakcji alergicznej.

Depilacja i epilacja

Efekty depilacji woskiem

Efekty depilacji woskiem

Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia, ponieważ rozgrzany wosk dociera głęboko, więc jest w stanie usunąć włos wraz z korzeniem. Efekty utrzymują się przez długi czas.

Depilacja i epilacja

Gładkie nogi

Gładkie nogi

Efekt depilacji laserowej to sprawa indywidualna, zależna od wielu czynników. Najlepsze wyniki są u osób z jasną karnacją i ciemnymi włoskami.

Depilacja i epilacja

Depilacja bikini

Depilacja bikini

Aby uzyskać atrakcyjny wygląd okolic bikini, wizyta u kosmetyczki nie jest konieczna.