Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Najczęstsze pytania o zespół suchego oka

Avatar placeholder
13.11.2017 13:53
Nawilżanie oczu w zespole suchego oka
Nawilżanie oczu w zespole suchego oka (123rf)

Zespół suchego oka (ZSO) dotyka coraz większej liczby osób. W Polsce przypadłość dotyczy od 10 do 20 proc. populacji. Praca przed komputerem, rosnące zanieczyszczenie powietrza i klimatyzowane pomieszczenia sprzyjają wysychaniu oczu i pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości. ZSO rodzi wiele pytań, na które odpowiedzi – z uwagi na rosnącą liczbę chorych – powinni znać wszyscy.

1. Czym jest zespół suchego oka?

To szereg dolegliwości wynikających z ubytków lub przerwania filmu łzowego oka, który jest cieniutką warstwą na powierzchni gałki ocznej. Składa się ona z 3 warstw: lipidowej, która zapobiega szybkiemu parowaniu łez, wodnej stanowiącej aż 98 proc. filmu łzowego oraz śluzowej. Główną funkcją łez jest nawilżanie oraz oczyszczanie oka.

Przerwanie filmu powoduje powstanie odczucia piasku pod powiekami, suchości oka, pieczenie, kłucie oraz zaczerwienienie. Oczy mogą także boleć i nadmiernie łzawić, co jest naturalną reakcją obronną organizmu.

2. Kto jest narażony na zespół suchego oka?

W grupie ryzyka znajdują się osoby pracujące przed komputerem, przebywające w pomieszczeniach klimatyzowanych lub cierpiące na niektóre choroby, np. reumatyczne zapalenie stawów, Gravesa-Basedowa lub zespół Sjögrena. Oprócz tego zespół suchego oka często dotyczy kobiet w czasie menopauzy oraz będących w ciąży. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

3. Czy zespół suchego oka jest uleczalny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Niestety, tego schorzenia nie da się całkowicie wyleczyć. Można jedynie walczyć z jego objawami poprzez stosowanie kropli do oczu lub bardziej zaawansowanych metod, np. zamykanie punktów łzowych.

4. Czy w takim razie koniecznie trzeba łagodzić objawy ZSO?

Choroby tej nie można bagatelizować. Przesuszone oko jest bardziej wrażliwe na infekcje oraz uszkodzenia mechaniczne. Przedłużające się stany zapalne wywołane przez bakterie czy wirusy mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu wzroku. To samo dotyczy wszelakich zanieczyszczeń, które przy ciągłym filmie łzowym zostałyby natychmiast usunięte, a przy zespole suchego oka podrażniają powierzchnię oka.

5. Jak walczyć z objawami zespołu suchego oka?

Najszybszą ulgę przynoszą nawilżające krople do oczu. Chronią one gałkę oczną, stabilizują film łzowy oraz oczyszczają narząd wzroku z zanieczyszczeń. Przy ich wyborze warto kierować się składem, w którym nie powinno być konserwantów, które mogą podrażniać oko. Dobrym rozwiązaniem są krople Systane® Ultra, które zapewniają długotrwałe nawilżenie i ochronę powierzchni oka. Preparat ten łączy się z resztkowym filmem łzowym, dopasowuje do jego pH i optymalizuje lepkość oraz elastyczność powłoki ochronnej. Co ważne, krople nie zaburzają ostrości widzenia, więc ich stosowanie nie powoduje żadnego dyskomfortu.

6. Jak pomóc oczom, gdy długo pracujemy przy komputerze?

Długotrwała praca przy komputerze to duże wyzwanie dla naszych oczu. Często w jej trakcie zapominamy o mruganiu, którego głównym zadaniem jest nawilżanie gałki ocznej oraz równomierne rozprowadzanie filmu łzowego. Bez mrugania łzy szybko parują i oko wysycha. Aby temu przeciwdziałać, należy co pewien czas robić sobie przerwy.

W tym czasie można wykonywać krótkie ćwiczenia polegające np. na przenoszeniu wzroku co kilka sekund z przedmiotów znajdujących się blisko na te, które są daleko (i odwrotnie), wodzeniu oczami z góry na dół oraz na boki czy mocnym zaciskaniu powiek i szybkim mruganiu. Warto także podczas odpoczynku patrzeć na kolor zielony, gdyż ma działanie relaksujące.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze