Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Najdroższy lek na świecie. Koszt terapii to ponad 2 miliony dolarów

Już wkrótce na rynek wejdzie najdroższy lek na świecie. Koszt terapii szacuje się na ponad 2 miliony dolarów. To ogromna szansa dla dzieci chorych na SMA.

Zobacz film: "Ból w szyi okazał się poważną chorobą neurologiczną"

1. Najdroższy lek na świecie

Szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis dostał zielone światło od amerykańskiej Agencji ds. Leków i Żywności. Na rynek wejdzie terapia Zolgensma.

Cenę jednorazowego wlewu szacuje się na 2,1 mln dolarów. To pierwsza terapia genowa celująca w rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Ta choroba genetyczna powoduje obumieranie neuronów odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. Chorzy sukcesywnie tracą sprawność i wydolność oddechową, wielu z nich umiera.

Terapia Zolgensma celuje w wadliwe geny. Dzięki temu możliwe jest oddziaływanie na organizm i powstrzymanie neuronów przed obumieraniem. Wczesne wdrożenie leczenia umożliwia normalny rozwój. Z terapii Zolgensma będą mogły skorzystać dzieci do drugiego r.ż. Już teraz mówi się o tysiącach pacjentów z szansami na sukces w leczeniu.

Dotychczas schorzenie uważano za nieuleczalne. Stosowana rehabilitacja pozwalała jedynie spowalniać neurodegradację i poprawiać jakość życia pacjentów.

2. Rdzeniowy zanik mięśni - metody i koszty leczenia

Istnieje już inny farmaceutyk do leczenia tego schorzenia. Nusinersen, w Europie znany jako Spinraza, to lek na SMA obecny już od 2016 na rynku amerykańskim i od 2017 roku na rynku europejskim. Badania nad jego skutecznością wciąż jednak trwają. Cena to "tylko" 750 tys. dolarów w pierwszym roku terapii i 375 tys. dolarów w każdym kolejnym. W przypadku terapii Zolgensma już jednorazowy wlew może zatrzymać chorobę.

Objawy przewlekłej boreliozy. Ciężko je rozpoznać
Objawy przewlekłej boreliozy. Ciężko je rozpoznać [6 zdjęć]

Borelioza, inaczej zwana chorobą z Lyme, jest schorzeniem przenoszonym przez kleszcze zainfekowane krętkami...

zobacz galerię

Novartis wyciąga rękę do mniej zamożnych pacjentów. Deklaruje możliwość ratalnych płatności lub odraczania wpłat w zależności od skuteczności terapii.

Rdzeniowy zanik mięśni może być leczony terapią genową. Koszt szacuje się na ponad 2 miliony dolarów
Rdzeniowy zanik mięśni może być leczony terapią genową. Koszt szacuje się na ponad 2 miliony dolarów (123rf.com)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy