Trwa ładowanie...

Najlepsza ochrona przed "makabrycznym zabójcą". "Szczepienie przeciwko HPV to najlepszy prezent, jaki można zrobić córce"

 Katarzyna Prus
11.07.2022 10:27
Szczepienie przeciwko HPV chroni dziewczynki przed śmiertelnie groźnym rakiem szyjki macicy
Szczepienie przeciwko HPV chroni dziewczynki przed śmiertelnie groźnym rakiem szyjki macicy (Getty Images)

Lekarze chcą bezpłatnych populacyjnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Infekcje najczęściej przebiegają bezobjawowo, ale mogą prowadzić do wielu nowotworów, w tym jednego z najgroźniejszych - raka szyjki macicy. - Szczepienie przeciwko HPV to najlepszy prezent, jaki można zrobić córce, by uchronić ją przed tym makabrycznym zabójcą - podkreśla prof. Tomasz Paszkowski, szef Kliniki Ginekologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

spis treści

1. Zakażenie HPV śmiertelnie niebezpieczne

Rekomendacje dotyczące konieczności bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla wszystkich nastolatków zostały opublikowane w czasopiśmie "Onkologia po dyplomie". Wydali je lekarze z kilku towarzystw reprezentujących m.in. ginekologów i położników, ginekologów onkologicznych, wakcynologów, pediatrów.

Szczepienie nastolatek przeciwko HPV to najskuteczniejsza ochrona przed rakiem szyjki macicy
Szczepienie nastolatek przeciwko HPV to najskuteczniejsza ochrona przed rakiem szyjki macicy (Getty Images)
Zobacz film: "4 objawów raka przełyku. Zobacz, czy znasz"

- Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV są dostępne tylko w nielicznych gminach jako inicjatywy lokalnych samorządów. Brakuje rozwiązań centralnych, które wprowadziłyby szczepienia populacyjne - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Dopóki nie będzie szczepień, które obejmą wszystkie nastolatki, nie zobaczymy poprawy w statystykach dotyczących zachorowań i umieralności na raka szyjki macicy. One już są alarmujące - podkreśla ginekolog.

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej zarówno zachorowalności, jak i umieralności na ten nowotwór. Jest on diagnozowany u 3,8 tys. Polek rocznie. W tym samym czasie z tego powodu umiera 2,1 tys. kobiet.

2. Skuteczność szczepionki sięga 100 proc.

Ocenia się, że HPV odpowiada za rozwój blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raków szyjki macicy. Zakażenie może też prowadzić do rozwoju raka sromu, pochwy, odbytu, prącia, a także nowotworów głowy i szyi.

Tymczasem skuteczność szczepionki jest bliska 100 proc. - Potwierdzają to dane z krajów, gdzie szczepienia przeciwko HPV są powszechne i bezpłatne. To nie są już prognozy, ale twarde dowody, m.in. z Australii czy krajów skandynawskich, gdzie zakażenia wirusem HPV oraz zachorowania na raka szyjki macicy znacznie spadły - podkreśla prof. Paszkowski.

Lekarz dodaje, że Polska potrzebuje populacyjnych szczepień przeciwko HPV również dlatego, że nie działa program profilaktyki raka szyjki macicy. - Zgłaszalność na badania cytologiczne, mimo że są one bezpłatne, jest na poziomie ok. 20 proc. Przez to najczęściej rozpoznajemy raka szyjki macicy już na późnym etapie, co przekłada się na wysoką śmiertelność - podkreśla prof. Paszkowski.

3. Szczepienia dla dziewczynek w pierwszej kolejności

Lekarze wskazują, że priorytetową grupą dla szczepień powinny być dziewczynki w wieku 11-13 lat.

- Wirus HPV przenosi się drogą płciową, należy więc zaszczepić pacjentkę przed inicjacją seksualną. To pozwoli na nabycie ochrony jeszcze przed narażeniem na zakażenie - tłumaczy prof. Paszkowski.

- Rak szyjki macicy to makabryczny zabójca, który zbiera śmiertelne żniwo wśród relatywnie młodych kobiet. Dlatego warto szczepić nastolatki, nawet jeśli aktualnie szczepienia nie wszędzie są darmowe. To najskuteczniejsza ochrona przed tym groźnym nowotworem - zaznacza ginekolog.

Obecnie w większości krajów na świecie, w tym w Polsce, są zarejestrowane trzy szczepionki przeciwko HPV. Lekarze podkreślają, że są one bezpieczne. "Nie zawierają żywych wirusów ani ich materiału DNA. Nie mogą wywołać zakażenia, a niezakaźne cząstki wirusopodobne zawarte w szczepionkach nie mają zdolności do replikacji" - czytamy w stanowisku lekarzy na temat szczepień przeciwko HPV.

Specjaliści zaznaczają, że wszystkie szczepionki przeciwko HPV "były poddane odpowiednim badaniom przedrejestracyjnym, przeszły pozytywną ocenę agencji rejestracyjnych w zakresie ich bezpieczeństwa i są przedmiotem stałego nadzoru porejestracyjnego".

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze