Trwa ładowanie...

Najlepsze porady zdrowotne 2019 roku

Avatar placeholder
31.12.2019 07:30
Najlepsze porady zdrowotne 2019 roku
Najlepsze porady zdrowotne 2019 roku (iStock)

Kończący się rok obfitował w wiele przełomowych odkryć i badań w medycynie. Oto najciekawsze z nich, które naszym zdaniem mogą wpłynąć na jakość życia.

1. Sen jak lekarstwo

Pierwsze z odkryć nie brzmi może rewolucyjnie, ale według jego autorów, może poprawić nasze zdrowie. Szwajcarscy naukowcy przypomnieli w 2019 roku o tym, jak ważne dla naszego organizmu mogą być drzemki.

W przeprowadzonym badaniu obserwowali ponad trzy tysiące osób przez pięć lat. Okazało się, że ci, którzy pozwalali sobie na drzemki trwające od pięciu minut do godziny dwa razy w tygodniu cieszyli się znacznie lepszym samopoczuciem. Dodatkowo u takich osób malało ryzyko wystąpienia ataku serca, udaru, czy chorób wieńcowych. Autorzy badania polecają drzemkę również jako remedium na stres w trakcie dnia.

2. Ludzie, którzy mają dzieci są szczęśliwsi

Jakiś czas temu naukowcy z Toronto udowodnili, że osoby, które mają małe dzieci doświadczają więcej stresu i rzadziej się wysypiają.

Zobacz film: "Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób"
Dzieci dają więcej radości, kiedy są starsze
Dzieci dają więcej radości, kiedy są starsze

Teraz Kanadyjczycy uzupełnili swoje badania o odkrycie, że kiedy dzieci dorastają i wyprowadzą się z domu poziom zadowolenia rodziców rośnie. Dorosłe dzieci mogą dostarczyć rodzicom więcej pozytywnych emocji. Osoby starsze mogą pozytywnie odbierać również to, jak dzieci troszczą się o nich. Według naukowca, który prowadził badania, jest to "jasna odpowiedź na to, kiedy dzieci dają radość".

3. Piłka nożna jest niebezpieczna

Gra w piłkę nożną niesie za sobą dość poważne ryzyko chorób neurologicznych. Naukowcy ze Szkocji sprawdzili na jakie choroby umierają w tamtym kraju byli piłkarze.

W Wielkiej Brytanii pojawił się nawet pomysł by zakazać dzieciom odbijania piłki głową
W Wielkiej Brytanii pojawił się nawet pomysł by zakazać dzieciom odbijania piłki głową

Okazało się , że, co prawda piłkarze żyją zwykle dłużej niż osoby, które nie uprawiały sportu, ale są narażeni ponad trzykrotnie na wystąpienie groźnych chorób atakujących układ neurologiczny. Ryzyko śmierci spowodowanej chorobą Alheimera czy Parkinsona u byłych piłkarzy jest znacznie większe. Lekarze ostrzegają, że nawet jeśli nie wystąpią tak groźne choroby, to na starość mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze