Trwa ładowanie...

Najnowsza mapa ECDC. Tak wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce na tle innych krajów Europy

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób opublikowało najnowszą mapę, która pokazuje, że fala zakażeń koronawirusa przesuwa się z zachodu na wschód Starego Kontynentu. Sytuacja pogarsza się w Polsce i na Litwie. Coraz mniej zakażeń odnotowuje się za to we Francji, Hiszpanii czy Włoszech.

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska: "Odporność może nie być nam darowana raz na zawsze""

spis treści

1. Koronawirus w Europie. Sytuacja w Polsce pogarsza się

7 października Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało nową mapę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Europie. Wynika z niej, że czwarta fala zaczyna rozpędzać się w środkowej i wschodniej części Europy. Na Zachodzie widać natomiast poprawę.

W Polsce sytuacja epidemiczna z tygodnia na tydzień jest gorsza. Jeszcze na początku września Polska uznawana była za jedyną zieloną wyspę na mapie Europy. Obecnie województwa lubelskie i podlaskie są zaznaczone na czerwono (tydzień temu było to tylko lubelskie), ponadto do żółtej strefy trafiło woj. zachodniopomorskie.

Pogarsza się także w krajach, które graniczą z Polską. Niemcy i Słowacja są już w strefie czerwonej. Najgorzej jest jednak na Litwie. Ta jest ciemnoczerwona.

2. Gdzie jest najwięcej zakażeń?

Najnowsze dane dowodzą, że najwięcej zakażeń koronawirusem jest rejestrowanych w krajach nadbałtyckich - Litwa, Łotwa i Estonia są w tej chwili zaznaczone kolorem ciemnoczerwonym. Najwyższy wskaźnik nowych zachorowań występuje też w Słowenii i połowie Rumunii.

Źle dzieje się także w całej Słowacji, Bułgarii, Chorwacji, Irlandii, prawie całych Niemczech i Austrii, znacznej części Grecji (zarówno kontynentalnej, jak i wyspiarskiej) i Belgii, północnej Norwegii, niewielkiej części Hiszpanii i Węgier.

3. Gdzie zakażeń jest najmniej?

Najlepsza sytuacja epidemiczna jest we Francji, tam ani jeden region nie jest zaznaczony na czerwono. Podobnie jest we Włoszech. Tylko jeden region - Basilicata w położony na południu jest czerwony, reszta jest żółta i zielona.

Portugalia, Holandia, Islandia i Finlandia są całe żółte, Szwecja ma dodatkowo jeden zielony fragment.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza