Dlaczego ćwiczenia na pusty żołądek pozwalają spalić więcej tłuszczu?

Nowe badania wykazały, że ćwiczenia na pusty żołądek mogą pozwolić spalić więcej kalorii i sprzyjają korzystnym zmianom w tkance tłuszczowej, co wpływa korzystnie na zdrowie w perspektywie długoterminowej.

Badacze z Uniwersytetu Bath w Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę z udziałem mężczyzn z nadwagą, którzy maszerowali przez 60 minut przy 60 proc. maksymalnego zużycia tlenu z pustym żołądkiem, a następnie wykonywali ten sam trening dwie godziny po spożyciu kalorycznego śniadania bogatego w węglowodany.

Zobacz film: "Poranne ćwiczenia na czczo to błąd"

Badanie porównało skutki ćwiczeń po śniadaniu do wpływu ćwiczeń na czczo na ekspresję genów w tkance tłuszczowej.

Główny autor badania, Dylan Thompson z Uniwersytetu Bath w Wielkiej Brytanii, wyjaśnił, że po posiłku tkanka tłuszczowa jest zaangażowana w przetwarzanie spożytego pokarmu, więc ćwiczenia nie przyniosą maksymalnych korzyści, jeżeli chodzi o zmiany w tkance tłuszczowej.

"Oznacza to, że ćwiczenia na czczo mogą powodować korzystniejsze zmiany w tkance tłuszczowej, a to może poprawiać stan zdrowia w perspektywie długoterminowej" - dodał Thompson.

Jak zauważa badacz, posiłek przed treningiem może sprawiać, że tkanka tłuszczowa skuteczniej opiera się wysiłkowi fizycznemu.

Zespół badawczy pobrał wiele próbek krwi - po jedzeniu lub na czczo, a także po treningu. Naukowcy pozyskali także próbki tkanki tłuszczowej bezpośrednio przed marszem i jedną godzinę po wysiłku. Ekspresja genów w tkance tłuszczowej znacznie się różniła w obu próbach.

Co jeść, a czego unikać na czczo?

Na to, jak będzie wyglądał twój dzień duży wpływ może mieć pierwszy posiłek. Nie bez powodu mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu...

Ekspresja dwóch genów, PDK4 i HSL, zwiększyła się, gdy mężczyźni maszerowali na czczo, natomiast obniżała się, kiedy jedli przed wykonaniem ćwiczenia.

Wzrost ekspresji PDK4 prawdopodobnie wskazuje, że magazynowany tłuszcz był wykorzystywany do pobudzania metabolizmu podczas ćwiczeń w przeciwieństwie do węglowodanów zawartych w ostatnim posiłku.

Tompson powiedział, że HSL zwykle uaktywnia się, gdy organizm wykorzystuje energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej w celu zwiększenia aktywności, na przykład podczas ćwiczeń.

"Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, jak posiłek przed dużym wysiłkiem wpływa na ekspresję genów tkanki tłuszczowej po treningu" – powiedzieli naukowcy.

Badanie opublikowano w "American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism".

Zarówno jedzenie przed, jak i po treningu ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Wyniki nowego badania przemawiają jednak silniej za drugą opcją, sugerując, że dzięki treningowi na czczo szybciej uzyskamy upragnioną sylwetkę i poprawimy kondycję organizmu w dłuższej perspektywie czasu.

Marta Pawlak, 6 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • zeenews.india.com

Zdrowie

Komentarze (29)
~Lenka
~Lenka 3 tygodnie temu

Zależy jak ćwiczysz na siłowni bez posiłku jeżeli intensywnie lepiej zjedz pożywne śniadanie płatki owsiane z dodatkiem owoców i oczywiście nie zapomni o wodzie podczas treningu z dodatkiem cytryny miodu i szczypty soli zapewniam że nie opadniesz sił opieram to na własnej praktyce 6miesiecy -10kg w dół więc drogie panie powoli a do przodu bo szybko nie znaczy dobrze

Odpowiedz
~Wojtek
~Wojtek około miesiąca temu

"Trening na czczo" Świetny pomysł, rewelacja.. Jeśli za "trening" rozumiemy marsz, czy kijkowanie to może i tak. Ja akurat ważę 94kg przy 186cm wzrostu. Trenuję 3x w tygodniu, najpierw plan treningowy na siłowni (od godziny do półtorej) w zależności od ćwiczeń, później godzina na bieżni. W tym czasie spalam około 2000-2500 kcal. Bez solidnego, węglowodanowego śniadania padł bym na twarz. Mało tego, często podczas biegania jem kawałek czekolady albo banana, bo inaczej odczuwam straszny spadek siły.

Odpowiedz
~NvDeisel
~NvDeisel około miesiąca temu

@~hans klops: Tłuszcze też zacznie spalać, ale przez pierwsze 40-60 minut treningu faktycznie -> lecą mięśnie. Taki trening to może robić tłusty świniak, który ma 50kg do zrzucenia, a nie ktoś, kto chce zbudować dobre i zdrowe ciało. Najlepsze są interwały i ewentualnie cardio po treningu siłowym. Za to trening na czczo? No na pewno nie kiedy chce się zbudować sylwetkę. Z takim myśleniem to najlepiej wcale nie żreć i też się schudnie.

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Uroda

Jak spalić tłuszcz na brzuchu?

Jak spalić tłuszcz na brzuchu?

W walce z tłuszczem na brzuchu Szukasz sposobu, by pozbyć się uporczywie powracającej tkanki tłuszczowej na brzuchu? Nie działają ćwiczenia, diety (...) , ani kosmetyki na bazie wyciągów naturalnych? Spróbuj wody owocowo-miętowej....

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej

Przykładowe ćwiczenia Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej tłuszczu i kalorii (...) : jeśli chcesz spalić...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

ma więcej białka niż zwykły, co daje większe uczucie sytości. Jogurt zawiera też wapń zapewniający zdrowie kości potrzebne do regularnych ćwiczeń. Edamame (...) - nie tylko odpowiedniego odżywiania, ale też regularnych...

Gra wstępna

Dlaczego warto się całować?

Dlaczego warto się całować?

. Całowanie spala kalorie Nie zaleca się porzucania ćwiczeń na siłowni, ale całowanie to też ćwiczenia dla twarzy. Eksperci szacują, że minuta namiętnych (...) pocałunków może spalić około 2-5 kalorii. Całowanie...

Choroby i dolegliwości

Jak zwalczyć kaca, zanim w ogóle się zacznie?

Jak zwalczyć kaca, zanim w ogóle się zacznie?

przed imprezą konkretny posiłek wypełniony węglowodanami, białkiem i tłuszczem. Wiedz, że nic nie wchłania alkoholu szybciej niż pusty żołądek. Sprawdź (...) ** i być formie. Jeśli jednak martwisz...

Choroby i dolegliwości

Wygląd brzucha może świadczyć o konkretnej chorobie

Wygląd brzucha może świadczyć o konkretnej chorobie

Typy brzucha Zauważyłeś, że nie każdy wystający brzuch wygląda tak samo? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego właśnie twój wygląda (...) glukozowy Glukozowy brzuch charakteryzuje się okrągłym kształtem, który jest odstający z przodu....