Trwa ładowanie...

Najnowsze badania wykazały, że e-papierosy zwiększają ryzyko chorób serca

Jak dowodzą specjaliści w nowym badaniu, osoby, które regularnie używają e-papierosów mają podwyższony poziom adrenaliny w sercu i doświadczają zwiększonego stresu oksydacyjnego - są to czynniki ryzyka związane z chorobami układu krążenia.

E-papierosy szybko stały się popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi, ponieważ ich producenci zapewniają, że są zdrowsze niż tradycyjne wersje ze względu na brak niebezpiecznego dymu, smoły i tlenku węgla. Jednak badania wykazały, że produkty te mogą być tak samo niebezpieczne, jeśli nie bardziej, niż palenie tytoniu.

Jak wiadomo, nikotyna zawarta w tradycyjnych papierosach zwęża naczynia krwionośne. Elektroniczne odpowiedniki wytwarzają aerozol zawierający nikotynę, który jest wdychany tak jak w przypadku tradycyjnego palenia. Jednak wiedza na temat szkodliwości e-papierosów, w tym wpływu na układ sercowo-naczyniowy, jest mniej usystematyzowana.

Palenie e-papierosów staje się coraz popularniejsze wśród młodych ludzi
Palenie e-papierosów staje się coraz popularniejsze wśród młodych ludzi

Badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornia w Los Angeles, objęło 23 nałogowych użytkowników e-papierosów, którzy stosowali je przez większość dni przez okres co najmniej jednego roku, a także 19 osób, które nigdy nie paliły ani tradycyjnych, ani elektronicznych papierosów i były w wieku od 21 do 45 lat.

Naukowcy odkryli, że nałogowi użytkownicy e-papierosów częściej niż osoby niepalące, mają podwyższony poziom adrenaliny w sercu oraz zwiększony stres oksydacyjny. Są to znane mechanizmy, przez które zwykłe papierosy zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe.

Okazało się zatem, że to, co miało chronić serca palaczy, w rzeczywistości powodowało dalsze uszkodzenia, ponieważ u osób, które mają przewlekłą niewydolność serca, ciało uwalnia adrenalinę, aby zmusić niewydolny organ do intensywniejszej pracy.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby...

zobacz galerię

Stres oksydacyjny jest to brak równowagi pomiędzy produkcją wolnych rodników (niestabilnych cząsteczek) i zdolnością organizmu do przeciwdziałania lub redukcji ich szkodliwego działania za pomocą przeciwutleniaczy.

Tradycyjny dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 toksycznych związków chemicznych, które prowadzą do stresu oksydacyjnego.

Autorzy są zdania, że wyniki ich badania mają krytyczne znaczenie dla lepszego zrozumienia długoterminowych skutków regularnego użytkowania e-papierosów. Sugerują, aby poddać ponownej analizie zawartość nikotyny i jej metabolitów w aerozolu generowanym przez urządzenie.

Ostatnie badania, przeprowadzaone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, wykazały, że liczba uczniów, którzy palili papierosy i e-papierosy na przestrzeni ostatnich lat wrosła. Może to oznaczać, że moda na elektroniczne papierosy jest źródłem kolejnego szkodliwego uzależnienia wśród młodzieży. Ma to związek m.in. z szeroką gamą smaków, które mogą wydawać się atrakcyjne i mniej groźne młodym palaczom.

Przeczytaj koniecznie

Przeprowadzone w styczniu 2015 roku badania wykazały, że ryzyko raka w przypadku długotrwałego użytkowania e-papierosów może być 5-15 razy wyższe niż w przypadku palenia paczki papierosów dziennie, a wszystko przez zawartość formaldehydu w e-papierosach.

Rzucając palenie możemy skutecznie poprawić swoje zdrowie. Jednak nie należy traktować e-papierosów jako bezpiecznej alternatywy, ponieważ zawierają zarówno nikotynę, jak i wiele inych szkodliwych substancji chemicznych.

Chociaż mogą stanowić niezbędną pomoc dla osób pragnących rzucić palenie, należy pamiętać, że ich długotrwałe stosowanie niesie wiele poważnych zdrowotnych konsekwencji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.