Trwa ładowanie...

Najstarsza kobieta na świecie nie żyje. Tanzilia Bisembejewa miała 123 lata

Avatar placeholder
31.10.2019 09:15
Tanzilia Bisembejewa pochodziła z Kazachstanu
Tanzilia Bisembejewa pochodziła z Kazachstanu (Getty Images)

Rosyjskie media podają, że kobieta uznawana za najstarszą osobę na świecie nie żyje. Według jej dokumentów kobieta urodziła się w 1896 roku.

1. Sposób na długowieczność od najstarszej kobiety świata

Według informacji napływających z Rosji, w wieku 123 lat zmarła najstarsza kobieta na świecie.

Jej pogrzeb miał się odbyć 26 października. Kobieta była uznawana za najstarszego człowieka na świecie nieoficjalnie. Żadna międzynarodowa organizacja nie potwierdziła jej wieku. Choć ona przez całe życie posługiwała się aktem urodzenia mówiącym, że przyszła na świat w marcu 1896 roku w Kazachstanie.

W wielu wywiadach kobieta była pytana o jej receptę na długowieczność. Jeszcze przed śmiercią podkreślała, że żyje długo dzięki… wrodzonemu optymizmowi. W końcu w trakcie jej życia przez Rosję przetoczyła się m.in. Rewolucja Październikowa, dwie wojny światowe, reżym Stalina i rozpad Związku Radzieckiego.

Zobacz film: "Sekret długowieczności najstarszego Kanadyjczyka"

W osiągnięciu tak sędziwego wieku miała jej pomóc również ciężka praca. Kobieta pracowała przez całe życie w polu. Nawet po tym jak przeszła na emeryturę, zawsze musiała znaleźć sobie coś do roboty.

Przy takim wieku ważne są również nawyki żywieniowe. Bisembejewa nigdy nie jadła przetworzonej żywności. Jej ulubionym napojem był natomiast kefir.

2. Niedawno zmarł najstarszy mężczyzna na świecie

W trakcie swojego życia kobieta doczekała się trzech synów, dziesięcioro wnuków, dwadzieścioro pięcioro prawnuków i dwóch praprawnuków.

Dopóki jej wiek nie zostanie potwierdzony oficjalnie, najstarszą kobietą na świecie nadal pozostaje Francuzka, która żyła 122 lata.

Dla porównania najstarszy mężczyzna na świecie żył 114 lat. Urodzony w Szczecinie Niemiec Gustav Gerneth, który zmarł 21 października tego roku, tak samo jak rekordzistka z Kazachstanu był uważany za najstarszego nieoficjalnie.

Na jego akcie urodzenia widnieje data 15 października 1905 roku. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, Gustav Gerneth miał już trzynaście lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze