Trwa ładowanie...

Najważniejsze zasady profilaktyki kamicy nerkowej

Avatar placeholder
10.10.2017 13:55
Najważniejsze zasady profilaktyki kamicy nerkowej
Najważniejsze zasady profilaktyki kamicy nerkowej ( / Shutterstock)

Kamica nerkowa – mimo że prawdopodobnie ma podłoże genetyczne – w dużym stopniu zależy od stylu życia danej osoby. Potwierdza to fakt, że zdecydowanie częściej dotyczy ona społeczeństw wysokorozwiniętych. Zauważono również, że jest to przypadłość, która dotyka raczej osób preferujących mięsny jadłospis, rzadziej wegetarian. Ponadto dwukrotnie częściej zapadają na nią mężczyźni niż kobiety.

spis treści

1. Istota choroby i jej objawy

Profilaktyka kamicy nerkowej dotyczy przede wszystkim odpowiedniego sposobu odżywiania oraz systematycznego nawadniania organizmu. Choroba polega bowiem na wytrącaniu się z moczu substancji chemicznych, które pozostają w drogach moczowych w postaci nierozpuszczalnych złogów. Dzieje się to, gdy ich stężenie staje się wyższe niż próg rozpuszczalności.

Same kamienie mogą tworzyć się z cystyny, szczawianu, fosforanu wapnia lub kwasu moczowego. Powodują ból w okolicach brzucha, boku, pachwiny lub jąder, a oprócz tego rozbicie, niepokój, bladość skóry, czerwone zabarwienie moczu, krwiomocz, parcie na mocz, oddawanie moczu w bardzo małych ilościach, podwyższoną temperaturę ciała, dreszcze, nudności i wymioty.

Wspomniany ból to tzw. kolka jelitowa, która jest wyraźnie dotkliwa. Wówczas lekarz w pierwszej kolejności skupia się na tym, by uśmierzyć ból, a następnie wyleczyć kamicę – farmakologicznie lub (jeśli taka terapia nie jest w danym przypadku skuteczna) operacyjnie. Zalecenia w dużej części mają charakter ogólny i powinny być przestrzegane niezależnie od rodzaju kamicy. Z kolei część wskazówek mających na celu profilaktykę zdeterminowana jest przez skład chemiczny występujących złogów.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Dowiedz się więcej

2. Nawodnienie organizmu

Właściwa podaż płynów dotyczy zarówno ich ilości, jakości, jak i czasu podawania. Mocz wydalany powinien mieć objętościowo od 2 do 2,5 l w przeliczeniu na dobę przy gęstości równej lub mniejszej 1,010 g/ml. Oznacza to, że powinno się przyjmować od 0,5 do 1 l więcej płynów, niż to jest przeciętnie zalecane zdrowej osobie.

Im mocz ma mniejszy ciężar, tym mniejsze jest ryzyko krystalizacji tych złogów. Powoduje to również lepszy przepływ drogami moczowymi. W obliczu powyższych wskazówek kontroluje się raczej ilość wydalanego moczu (m.in. też jego kolor), a nie wypitych w ciągu dnia płynów.

Sonda:

Sonda:

Nawyki żywieniowe a kamica nerkowa

Dieta ma wpływ na wiele chorób. Czy według ciebie może powodować powstawanie kamicy nerkowej?

Białko zwierzęce w diecie powoduje zwiększenie stężenia mocznika. Zalecenia wynoszą natomiast od 0,8 do 1,0 g/kg w ciągu dnia. Należy ograniczyć więc różnego rodzaju mięsa, ale i wyciągi z mięs i kości. Istotne jest również zredukowanie spożycia soli do wartości 3–5 g/dobę.

W przypadku kamicy moczanowej nie należy spożywać wątróbki, baraniny, cynaderek, śledzi, sardynek, kawy naturalnej, kakao, mocnej herbaty, roślin strączkowych i orzechów. Ponadto należy znacznie ograniczyć wywary i galarety mięsne, a także produkty zbożowe. Zaleca się natomiast spożywanie warzyw, owoców, cukru, mleka, chudego sera i ziemniaków.

W kamicy szczawianowej nie powinno się w ogóle jeść szpinaku, botwiny, rabarbaru, szczawiu, suszonych fig, naturalnej kawy, kakao, czekolady, mocnej herbaty, ostrych przypraw oraz nasion roślin strączkowych. Trzeba również uważać na marchewkę, buraki, ziemniaki, pomidory, zielony groszek, agrest, śliwki, mleko i cukier. W zamian za to można jeść ryby, jaja, kapustę, sałatę, cebulę, ogórki, masło oraz produkty zbożowe.

Z kolei przy kamicy fosforanowej powinno się zrezygnować z nasion roślin strączkowych i znacznie ograniczyć ogólnie warzywa i owoce, jaja oraz mleko. W zamian za to warto spożywać ryby, sery, pieczywo, makarony, kasze i masło.

Przy kamicy cystynowej należy ograniczyć produkty zawierające cystynę. Chodzi tu o jaja, ryby, mięso oraz rośliny strączkowe. Można natomiast spożywać mleko i jego przetwory oraz substytuty mięsa charakterystyczne dla wegetariańskiej diety.

Warto również wspomnieć, że otyłość i siedzący tryb życia sprzyjają rozwojowi kamicy oraz jej nawrotom. Oczywiście, nawet rygorystyczne trzymanie się diety nie gwarantuje stuprocentowej pewności uniknięcia tego typu problemów. Natomiast w znacznym stopniu zmniejsza to ryzyko. Trzymanie się tych zasad sprzyja więc zdrowiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze