Trwa ładowanie...

Najwięcej osób pod respiratorami. 32 zgony z powodu COVID-19

Przybywa pacjentów, którzy wymagają leczenia respiratorem i terapii ECMO
Przybywa pacjentów, którzy wymagają leczenia respiratorem i terapii ECMO (123rf)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 1584 nowych przypadka zakażenia. 32 osoby zmarły z powodu COVID-19 - to najwięcej od początku pandemii. Coraz więcej pacjentów wymaga podłączenia pod respiratory.

1. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Polsce

W raporcie Ministerstwa Zdrowia opublikowanym 26 września resort zdrowia poinformował o 32 osobach, które zmarłych z powodu COVID-19. Najmłodsza z ofiar to 38-letnia kobieta z Raciborza, pozostali zmarli mieli więcej niż 60 lat. Ministerstwo w każdym z komunikatów jak mantrę powtarza, że większość osób, które umiera, miało choroby współistniejące, ale to nie oznacza, że pozostali zakażeni nie są narażeni na ciężki przebieg.

- Niestety, osoby, które umierają z powodu koronawirusa, najczęściej mają choroby współistniejące, ale wyciągnąłem taką statystykę, że w Polsce tzw. zdrowych osób, czyli osoby, które nie miały żadnych innych schorzeń: były młode, zdrowe i zachorowały na koronawirusa, było ponad 300. Dokładnie 311. Czyli musimy mieć z tyłu głowy, że nie tylko osoby starsze zachorują i mogą umrzeć, ale również osoby w sile wieku mogą zachorować i stracić życie – mówi WP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

2. 110 chorych w szpitalach pod respiratorem

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

W raporcie ministerstwa widać, że rośnie liczba pacjentów z SARS-CoV-2, którzy wymagają leczenia przy pomocy respiratorów. W tej chwili 110 pacjentów przebywa w szpitalach pod respiratorem. To najwięcej, odkąd ministerstwo podaje dane.

Według aktualnych informacji Ministerstwa Zdrowia dla chorych jest przygotowanych ponad 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorów. Eksperci zapewniają, że na razie sytuacja jest pod kontrolą.

- Jak widać, na razie służba zdrowia nie padła, respiratorów nam wystarcza, łóżek w szpitalach też - zapewniał w rozmowie z WP abcZdrowie wirusolog, prof. Włodziemierz Gut.

3. Ile trwa leczenie pod respiratorem?

- W przypadku pacjentów, którzy doświadczyli ciężkiego przebiegu choroby i wymagali podłączenia pod respirator, hospitalizacja czasami trwa tygodniami - mówi prof. Katarzyna Życińska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która leczy chorych na COVID-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze