Trwa ładowanie...

Nakładanie pudru

Avatar placeholder
05.11.2014 09:26
Nakładanie pudru
Nakładanie pudru

Puder na twarzy to dla wielu kobiet obecnie codzienność. Dobrze dobrany puder pięknie matuje skórę i sprawia, że wygląda młodziej, a drobne niedoskonałości są mniej widoczne. Cały makijaż zyskuje dzięki dobrze nałożonemu podkładowi i pudrowi. Dodatkowo można nałożyć na policzki róż, aby twarz wyglądała zdrowo i naturalnie. Puder w kamieniu wymaga jednak pewnej wprawy, jeśli twarz ma wyglądać promiennie.

spis treści

1. Po co nam puder?

Puder to przede wszystkim wygładzanie skóry i sprawianie, że wygląda matowo. Dzięki dobremu pudrowi można ukryć także drobne niedoskonałości, rozszerzone pory i przebarwienia. Puder utrwala już nałożony podkład i korektor (jest potrzebny w przypadku bardzo widocznych niedoskonałości i przebarwień na skórze). Zaletą pudru jest także to, że można nakładać go w ciągu dnia za pomocą kilku ruchów, aby poprawić swój wygląd. Najlepiej nadają się do tego pudry w kamieniu (inaczej pudry prasowane). Puder w kamieniu lub puder sypki są idealne dla cery tłustej, gdyż odpowiednio dobrane mogą także absorbować nadmiar sebum (czyli łoju, produkowanego w nadmiarze w gruczołach skóry tłustej). Tego rodzaju pudry wchłaniają także nadmiar potu. Pudry w kremie są cięższe, mocno kryjące i często o właściwościach antybakteryjnych. Takie jednak lepiej nałożyć w domu, a w ciągu dnia korygować wygląd pudrem w kamieniu. Takie pudry są też dobre na zimę, gdyż chronią skórę przed niską temperaturą bardziej niż pudry sypkie. Wiele kobiet rezygnuje z pudru, uważając, że powoduje on zatykanie porów. W większości przypadków dobrej jakości pudrów nie jest to prawda. Puder dobrze dopasowany do cery może nawet nieco poprawić jej stan, dzięki odpowiednio dobranym substancjom (podstawie pudru i składnikom czynnym biologicznie), takim jak:

  • kolagen (spłyca zmarszczki),
  • talk (wchłania nadmiar sebum),
  • węglan wapnia (kryje niedoskonałości, chłonie pot, ma dobrą przyczepność do skóry),
  • tlenek cynku (kryje, lekko wysusza, działa antyseptycznie),
  • kwasy tłuszczowe (chronią przed czynnikami atmosferycznymi),
  • olejki eteryczne.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Na lato dobrym pomysłem są pudry chłodzące, wykorzystujące skrobię, stearynian cynku lub stearynian glinu, które chłoną wodę i odparowują ją. Dla osób ze skórą wrażliwą najlepszymi pudrami są pudry mineralne, hipoalergiczne, bezzapachowe i bez dodatkowych substancji chemicznych, na które dana cera mogłaby reagować podrażnieniem.

2. Prawidłowe nakładanie pudru

Puder nakładamy po nałożeniu podkładu i ewentualnie korektora na niedoskonałości. Puder powinien być nałożony, zanim zaczniemy makijaż oczu. Nakładanie pudru zależy od wybranego rodzaju. Pudry prasowane nakładane są za pomocą specjalnej gąbeczki lub puszka. Gąbka wystarczy, jeśli potrzebujemy cieniutkiej warstwy pudru, natomiast puszek da nieco grubszą warstwę. Puder prasowany nie nadaje się na maskowanie cieni pod oczami, gdyż sprawia, że zmarszczki na tej delikatnej skórze stają się bardziej widoczne niż zwykle.

Pudry sypkie nakłada się za pomocą specjalnego, dużego pędzla z włosia. Pędzel powinien być duży i okrągły, wykonany z naturalnego włosia dobrej jakości. Przed rozpoczęciem nakładania lepiej strzepnąć z niego nadmiar pudru, aby nie nałożyć zbyt grubej warstwy. Najpierw nakładamy puder na środek twarzy, od czoła do brody. Później, delikatnymi ruchami nakładamy go na brzegi twarzy oraz na szyję. Puder w kremie nakładamy za pomocą niewielkich kropek, aby warstwa była jednolita.

Pamiętajmy o higienie puszków, pędzli i gąbek do nakładania pudru. Jeśli będą regularne myte, zapobiegnie to rozwojowi bakterii na ich powierzchni i korzystnie wpłynie na czystość skóry. Dobrze dobrany puder sprawi, że twarz będzie wyglądała naturalnie. Jednak nawet najlepiej dobrany puder w nadmiarze wywoła efekt maski na twarzy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze