Napoje energetyczne mają związek z zapaleniem wątroby

Większość z nas spożywała kiedyś napoje energetyczne, aby dodać sobie sił w trakcie wytężonej pracy lub nocnej imprezy. Chociaż napoje energetyczne są często postrzegane jako nieszkodliwe, nowe badanie łączy je z uszkodzeniem wątroby po tym, jak u zdrowego człowieka rozwinęło się zapalenie wątroby od spożywania zbyt dużej ilości napojów energetycznych.

Sprzedaż i spożycie napojów energetycznych na świecie i Polsce stale rośnie. Jeśli chodzi o zawartość napoju energetycznego, uważa się, że kofeina i cukier stanowią największe zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Jednak według nowego raportu, inny składnik napojów energetycznych może powodować uszkodzenia wątroby.

Raport szczegółowo opisuje przypadek 50-letniego mężczyzny, który został przyjęty do szpitala z powodu ostrego zapalenia wątroby. Pacjent podobno spożywał od czterech do pięciu napojów energetycznych dziennie przez okres dłuższy niż 3 tygodnie.

Duże spożycie napojów energetycznych może wywołać zapalenie wątroby
Duże spożycie napojów energetycznych może wywołać zapalenie wątroby (Shutterstock)

Jest to bardzo rzadkie zjawisko. Istnieje tylko jeden przypadek, w którym 22-letnia kobieta, nabawiła się ostrego zapalenia wątroby od nadmiernego spożywania napojów energetycznych.

Ten ostatni przypadek analizowała dr Jennifer Nicole Harb z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Florida i jej współpracownicy, a wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie "BMJ Case Reports".

Mężczyzna był wcześniej zdrowy. Nie zgłosił on żadnych zmian w swojej diecie, spożywania alkoholu, ani też nie przyjmował żadnych leków. Nie zażywał również żadnych narkotyków i nikt w jego rodzinie nie miał problemów z wątrobą.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak w ciągu 3 tygodni poprzedzających jego hospitalizację, zaczął spożywać napoje energetyczne, aby wspomóc się w pracy jako pracownik budowlany.

Po okresie 3 tygodni zaczął odczuwać ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, ostry ból brzucha, nudności i wymioty. Pacjent został zaalarmowany, gdy do tych objawów doszła żółtaczka i ciemny mocz.

Po badaniach okazało się, że poziom enzymów, nazywanych aminotransferazami, był podwyższony, co wskazuje na uszkodzenie wątroby. Biopsja wykazała ostre zapalenie wątroby, a lekarze odkryli również dowody przewlekłego zapalenia wątroby typu C.

"Mimo że pacjent był zarażony wirusem HCV (wirus zapalenia wątroby typu C), nie sądziliśmy, że to on był odpowiedzialny za jego stan" - wspominają lekarze w raporcie.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

Lekarze tłumaczą, że ostre zapalenie wątroby było najprawdopodobniej wywołane przez nadmierne spożycie witaminy B3, znanej również jako niacyna.

Pacjent spożywał około 160-200 mg niacyny dziennie, czyli podwójną zalecaną dawkę dobową.

Chociaż te poziomy niacyny nie powinny być toksyczne, są one podobne do opisanych tylko w jednym innym przypadku, gdzie kobieta przyjmowała 300 mg niacyny dziennie.

Co powinieneś wiedzieć o napojach energetyzujących?
Co powinieneś wiedzieć o napojach energetyzujących? [7 zdjęć]

Napoje energetyczne są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest w nich wiele substancji chemicznych,...

zobacz galerię

Autorzy badania podkreślają, że suplementy i preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla czyjejś wątroby, pomimo ich naturalnych składników. Jednak witaminy i suplementy diety, które zostały uznane za hepatotoksyny, są nadal ignorowane przez pacjentów i lekarzy. Wynika to z błędnego założenia, że mają one "naturalne" składniki, więc muszą być nieszkodliwe.

W większość takich przypadków leczenie polega na zaprzestaniu przyjmowania leku, który zaszkodził i oczekiwanie na powrót wątroby do normalnego stanu, zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Lekarze podkreślają, że pacjenci powinni być poinformowaniu o ryzyku zapalenia wątroby spowodowanego przez napoje energetyczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.