Trwa ładowanie...

Napoje energetyczne mają związek z zapaleniem wątroby

Avatar placeholder
28.11.2018 09:08
Napoje energetyczne mają związek z zapaleniem wątroby
Napoje energetyczne mają związek z zapaleniem wątroby

Sprzedaż i spożycie napojów energetycznych na świecie i Polsce stale rośnie. Jeśli chodzi o zawartość napoju energetycznego, uważa się, że kofeina i cukier stanowią największe zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Jednak według nowego raportu, inny składnik napojów energetycznych może powodować uszkodzenia wątroby.

Raport szczegółowo opisuje przypadek 50-letniego mężczyzny, który został przyjęty do szpitala z powodu ostrego zapalenia wątroby. Pacjent podobno spożywał od czterech do pięciu napojów energetycznych dziennie przez okres dłuższy niż 3 tygodnie.

Duże spożycie napojów energetycznych może wywołać zapalenie wątroby
Duże spożycie napojów energetycznych może wywołać zapalenie wątroby (Shutterstock)

Jest to bardzo rzadkie zjawisko. Istnieje tylko jeden przypadek, w którym 22-letnia kobieta, nabawiła się ostrego zapalenia wątroby od nadmiernego spożywania napojów energetycznych. Analizowała go dr Jennifer Nicole Harb z Wydziału Medycyny na Uniwersytecie Florida i jej współpracownicy, a wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie "BMJ Case Reports".

Zobacz film: "Uwielbiała energetyki. Miała wątrobę jak alkoholik"

Mężczyzna był wcześniej zdrowy. Nie zgłosił żadnych zmian w swojej diecie, nie spożywał alkoholu, ani też nie przyjmował żadnych leków. Nie zażywał również narkotyków i nikt w jego rodzinie nie miał problemów z wątrobą.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak w ciągu 3 tygodni poprzedzających jego hospitalizację, zaczął spożywać napoje energetyczne, aby wspomóc się w pracy. Po okresie 3 tygodni zaczął odczuwać ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, ostry ból brzucha, nudności i wymioty. Pacjent został zaalarmowany, gdy do tych objawów doszła żółtaczka i ciemny mocz.

Po badaniach okazało się, że poziom enzymów, nazywanych aminotransferazami, był podwyższony, co wskazuje na uszkodzenie wątroby. Biopsja wykazała ostre zapalenie wątroby, a lekarze odkryli również przewlekłe zapalenie wątroby typu C.

"Mimo że pacjent był zarażony wirusem HCV (wirus zapalenia wątroby typu C), nie sądziliśmy, że to on był odpowiedzialny za jego stan" - wspominają lekarze w raporcie.

Lekarze tłumaczą, że ostre zapalenie wątroby było najprawdopodobniej wywołane przez nadmierne spożycie witaminy B3, znanej również jako niacyna.

Pacjent spożywał około 160-200 mg niacyny dziennie, czyli podwójną zalecaną dawkę dobową. Lekarze podkreślają, że pacjenci powinni być poinformowaniu o ryzyku zapalenia wątroby spowodowanego przez napoje energetyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze