Trwa ładowanie...

Napoje energetyczne są bardziej niebezpieczne niż inne źródła kofeiny

Avatar placeholder
27.04.2017 14:00
Napoje energetyczne mogą być niebezpieczne dla zdrowia serca
Napoje energetyczne mogą być niebezpieczne dla zdrowia serca (Shutterstock)

Najnowsze badania sugerują, że słodzone energetyki są najgorszym dla zdrowia napojem zawierającym kofeinę. Wykazano, że picie czterech puszek napoju energetycznego może doprowadzić do nieprawidłowych zmian ciśnienia krwi i rytmu serca w ciągu zaledwie dwóch godzin.

Naukowcy stwierdzili, że spożywanie ok. 900 g, a więc niecałego litra napoju energetycznego, który jest ogólnie dostępny w sprzedaży, a którego nazwy nie podano, spowodowało głębokie zmiany w aktywności elektrycznej i ciśnieniu krwi u uczestników.

Napój zawierał 108 g cukru, czyli około 27 łyżeczek, 320 mg kofeiny, czyli prawie tyle, ile wynosi dzienny zalecany limit spożycia, oraz inne naturalne substancje, takie jak tauryna, żeń-szeń i karnityna. Badacze stwierdzili, że produkt w tej postaci miał znacznie większy wpływ na serce niż inne napoje o takiej samej zawartości kofeiny, ale bez cukru czy substancji dodanych.

Napoje energetyzujące mogą być dużo bardziej niebezpieczne niż inne źródła kofeiny
Napoje energetyzujące mogą być dużo bardziej niebezpieczne niż inne źródła kofeiny (Shutterstock)
Zobacz film: "Strzeż się kofeiny w energetykach"

Jak tłumaczy współautorka badania, dr Emily Fletcher z Centrum Medycznego Lotnictwa USA w Travis w Kalifornii, zespół badawczy postanowił określić zagrożenia dla zdrowia serca wynikające ze spożywania napojów energetycznych ze względu na ich popularność i rosnącą liczbę wizyt na ostrym dyżurze w wyniku spożycia energetyków.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W badaniu wzięło udział 18 młodych uczestników losowo podzielonych na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymała 946 ml napoju energetycznego, a druga - napój kontrolny zawierający 320 mg kofeiny, 40 ml soku z limonki i 140 ml syropu wiśniowego w wodzie gazowanej.

Naukowcy zmierzyli elektryczną aktywność serca ochotników za pomocą elektrokardiogramu i ich ciśnienie krwi na początku badania oraz w ciągu jednej, dwóch, czterech, sześciu i 24 godzin po spożyciu napoju.

Odkryli, że w porównaniu do grupy spożywającej napoje kontrolne, osoby z grupy napojów energetycznych wykazały oznaki wstrzymywania się serca przez dodatkowe 10 milisekund między uderzeniami. Dr Fletcher wyjaśnia, że jest to moment na końcu impulsu elektrycznego, który pobudza mięsień do kolejnego uderzenia.

"Jeśli ten przedział czasowy, mierzony w milisekundach, jest zbyt krótki lub zbyt długi, serce zaczyna pracować za szybko lub za wolno. Powstająca w ten sposób arytmia może zagrażać życiu" – wyjaśnia.

Jak tłumaczy dr Fletcher, niektóre leki zwiększają tę pauzę o 6 milisekund lecz zawierają ostrzeżenia dotyczące podobnych skutków ubocznych w ulotce. W przypadku większości energetyków podobna informacja nie pojawia się na etykiecie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dr Fletcher dodała, że osoby, które wypiły napoje energetyczne, nadal miały lekko podwyższone ciśnienie po sześciu godzinach. Sugeruje to, że składniki inne niż kofeina także mogą mieć wpływ na zmiany parametrów krwi, ale to wymaga dalszej analizy.

Gavin Partington, dyrektor generalny British Soft Drinks Association, organizacji skupiającej producentów napojów bezalkoholowych, zapewnia, że kofeina w napojach energetycznych nie różni się od tej zawartej w kawie.

"Najnowsza opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności potwierdza, że napoje energetyczne i ich składniki są bezpieczne, a zatem nie powinny być traktowane inaczej niż pozostałe źródła kofeiny, w tym herbata, kawa i czekolada" – powiedział.

"Warto też pamiętać, że kawa z popularnych sieciowych kawiarni zawiera tę samą lub większą ilość kofeiny niż większość napojów energetycznych".

Może się więc okazać, że za negatywny wpływ energetyków na ciśnienie odpowiada nie sama kofeina, a jej połączenie z innymi składnikami wchodzącymi w skład tego popularnego napoju.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze