Trwa ładowanie...

Napoje niskokaloryczne mogą powodować otyłość i choroby serca

Avatar placeholder
14.10.2016 14:28
Napoje niskokaloryczne mogą powodować otyłość i choroby serca
Napoje niskokaloryczne mogą powodować otyłość i choroby serca

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue byli zaskoczeni wynikami swojego badania. Odkryli oni, że dietetyczne napoje gazowane dezorientują mózg, a produkty o słodkim smaku powodują uwalnianie hormonów regulujących poziom cukru we krwi.

Najnowsze badania pokazują, że gazowane napoje dietetyczne są niebezpieczne dla naszego zdrowia
Najnowsze badania pokazują, że gazowane napoje dietetyczne są niebezpieczne dla naszego zdrowia (123rf)

Sztuczne słodziki również stopniowo oddziałują na ośrodek nagradzania. Oznacza to, że osoby pijące gazowane napoje dietetyczne są bardziej skłonne do objadania się niż te, które w ogóle nie piją wszelkiego rodzaju napojów gazowanych. I nawet osoby smukłe, które piją dietetyczne napoje gazowane, mogą mieć poważne problemy z poziomem cukru we krwi.

Raport ostrzega, że dietetyczne napoje gazowane są tak samo szkodliwe dla zdrowia i talii jak zwykłe napoje. Miliony ludzi piją sztucznie słodzone napoje, aby uniknąć kalorii pochodzących z cukru. Jednak według pięcioletnich badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Purdue, jest bardzo prawdopodobne, że dietetyczne napoje mogą doprowadzić do otyłości.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Nawet jeśli osoby pijące napoje dietetyczne nie przybrały na wadze, mają one znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę lub choroby serca, a nawet udar mózgu.

Wyniki zaskoczyły nawet naukowców przeprowadzających badanie.

"Szczerze mówiąc, myślałem, że gazowane napoje dietetyczne będą miały nieznacznie lepsze wyniki w porównaniu do zwykłych napojów gazowanych w zakresie ochrony zdrowia" - powiedział główny autor, profesor Susan Swithers, ekspert w dziedzinie neurologii i nauk psychologicznych.

Jednak w praktyce, mają one nieintuicyjny wpływ, czyli zamiast pomagać, szkodzą.

Nie ma wątpliwości, że fałszywy cukier zawiera mniej kalorii. Badania nad nim wykazały jednak, że obietnica fałszywych kalorii myli nasz organizm.

Gdy pijemy dietetyczne napoje gazowane i jemy produkty zawierające prawdziwy cukier, nasz organizm nie wie, jak zareagować.

Po wypiciu napoju gazowanego „słodka” żywność nie wywołuje w organizmie naturalnego uwalniania hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Oznacza to, że poziom cukru we krwi będzie spadać, powodując głód i apetyt na słodkie jedzenie.

Poza tym napoje dietetyczne wpływają również na ośrodek nagradzania w mózgu, wywołując stałą falę zadowolenia.

Podobnie jak w przypadku wielokrotnego stosowania leku, mózg w końcu przyzwyczaja się do tego poziomu stymulacji - powodując spożywanie coraz większych ilości jedzenia w dążeniu do uzyskania tego poziomu satysfakcji.

Amerykańskie Stowarzyszenie Napojów Gazowanych zanegowało raport, kwestionując jego ważność, ponieważ został opublikowany jako opinia w czasopiśmie "Cell".

"Słodziki niskokaloryczne są dzisiaj jednym z najlepiej zbadanych i ocenionych składników stosowanych w produkcji żywności" - podaje stowarzyszenie w oświadczeniu.

"Są one bezpiecznym i skutecznym narzędziem służącym do utraty masy ciała i kontroli wagi, co potwierdzają dekady badań naukowych i agencje regulacyjne na całym świecie".

Firma Euromonitor International podaje, że rynek napojów gazowanych w Polsce wykazuje z roku na rok spadek sprzedaży. Jednak co ciekawe, segment napojów dietetycznych notuje wzrost. W 2012 roku było to 133 mln litrów (wzrost o 6,1 proc.), w 2013 rok wzrost o 5 proc., a w 2014 r. - o 3 proc.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jazda autem zwiększa ryzyko otyłości
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze