Przejdź na WP

Napoje niskokaloryczne mogą powodować otyłość i choroby serca

Naukowcy z Uniwersytetu Purdue byli zaskoczeni wynikami swojego badania. Odkryli oni, że dietetyczne napoje gazowane dezorientują mózg, a produkty o słodkim smaku powodują uwalnianie hormonów regulujących poziom cukru we krwi.

Najnowsze badania pokazują, że gazowane napoje dietetyczne są niebezpieczne dla naszego zdrowia
Najnowsze badania pokazują, że gazowane napoje dietetyczne są niebezpieczne dla naszego zdrowia (123rf)

Sztuczne słodziki również stopniowo oddziałują na ośrodek nagradzania. Oznacza to, że osoby pijące gazowane napoje dietetyczne są bardziej skłonne do objadania się niż te, które w ogóle nie piją wszelkiego rodzaju napojów gazowanych. I nawet osoby smukłe, które piją dietetyczne napoje gazowane, mogą mieć poważne problemy z poziomem cukru we krwi.

Raport ostrzega, że dietetyczne napoje gazowane są tak samo szkodliwe dla zdrowia i talii jak zwykłe napoje. Miliony ludzi piją sztucznie słodzone napoje, aby uniknąć kalorii pochodzących z cukru. Jednak według pięcioletnich badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Purdue, jest bardzo prawdopodobne, że dietetyczne napoje mogą doprowadzić do otyłości.

Nawet jeśli osoby pijące napoje dietetyczne nie przybrały na wadze, mają one znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę lub choroby serca, a nawet udar mózgu.

Wyniki zaskoczyły nawet naukowców przeprowadzających badanie.

"Szczerze mówiąc, myślałem, że gazowane napoje dietetyczne będą miały nieznacznie lepsze wyniki w porównaniu do zwykłych napojów gazowanych w zakresie ochrony zdrowia" - powiedział główny autor, profesor Susan Swithers, ekspert w dziedzinie neurologii i nauk psychologicznych.

5 najgorszych w historii wskazówek dietetycznych
5 najgorszych w historii wskazówek dietetycznych [6 zdjęć]

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele wytycznych dotyczących diet skutecznie i szybko odchudzających...

zobacz galerię

Jednak w praktyce, mają one nieintuicyjny wpływ, czyli zamiast pomagać, szkodzą.

Nie ma wątpliwości, że fałszywy cukier zawiera mniej kalorii. Badania nad nim wykazały jednak, że obietnica fałszywych kalorii myli nasz organizm.

Gdy pijemy dietetyczne napoje gazowane i jemy produkty zawierające prawdziwy cukier, nasz organizm nie wie, jak zareagować.

Po wypiciu napoju gazowanego „słodka” żywność nie wywołuje w organizmie naturalnego uwalniania hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Oznacza to, że poziom cukru we krwi będzie spadać, powodując głód i apetyt na słodkie jedzenie.

Poza tym napoje dietetyczne wpływają również na ośrodek nagradzania w mózgu, wywołując stałą falę zadowolenia.

Co się stanie, kiedy przestaniesz pić gazowane napoje?
Co się stanie, kiedy przestaniesz pić gazowane napoje? [6 zdjęć]

Odstawienie gazowanych napojów nigdy nie jest proste. Cukier w nich zawarty wykazuje działanie uzależniające....

zobacz galerię

Podobnie jak w przypadku wielokrotnego stosowania leku, mózg w końcu przyzwyczaja się do tego poziomu stymulacji - powodując spożywanie coraz większych ilości jedzenia w dążeniu do uzyskania tego poziomu satysfakcji.

Amerykańskie Stowarzyszenie Napojów Gazowanych zanegowało raport, kwestionując jego ważność, ponieważ został opublikowany jako opinia w czasopiśmie "Cell".

"Słodziki niskokaloryczne są dzisiaj jednym z najlepiej zbadanych i ocenionych składników stosowanych w produkcji żywności" - podaje stowarzyszenie w oświadczeniu.

"Są one bezpiecznym i skutecznym narzędziem służącym do utraty masy ciała i kontroli wagi, co potwierdzają dekady badań naukowych i agencje regulacyjne na całym świecie".

Firma Euromonitor International podaje, że rynek napojów gazowanych w Polsce wykazuje z roku na rok spadek sprzedaży. Jednak co ciekawe, segment napojów dietetycznych notuje wzrost. W 2012 roku było to 133 mln litrów (wzrost o 6,1 proc.), w 2013 rok wzrost o 5 proc., a w 2014 r. - o 3 proc.

Następny artykuł: Jazda autem zwiększa ryzyko otyłości

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy