Trwa ładowanie...

Narkotyki mogą wyłączać instynkty rodzicielskie u ludzi

Avatar placeholder
06.11.2016 20:20
Narkotyki mogą wyłączać instynkty rodzicielskie u ludzi
Narkotyki mogą wyłączać instynkty rodzicielskie u ludzi

Smutny i niepokojący wniosek wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Wskazują one, że opioidy wydają się zagłuszać naturalne instynkty rodzicielskie u ludzi.

1. Nieodpowiedzialność czy uzależnienie?

W ostatnich miesiącach w wiadomościach często pojawiały się historie ludzi, którzy przedawkowali opiaty na receptę lub heroinę i zostawiali swoje dzieci same.

Miliony ludzi, którzy widzą te historie, nie mogą zrozumieć, co skłania rodziców do takich zachowań. Wyniki badań mogą to wyjaśnić, ale nie sprawią, że te historie staną się łatwiejsze do oglądania.

Osoby, które są uzależnione od opioidów, mogą nie czuć instynktu rodzicielskiego wobec swoich dzieci
Osoby, które są uzależnione od opioidów, mogą nie czuć instynktu rodzicielskiego wobec swoich dzieci (Shutterstck)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

We wrześniu bardzo głośna w mediach była sprawa 4-letniego chłopca ze Stanów Zjednoczonych. Policja z Ohio opublikowała zdjęcie 2 dorosłych, którzy przedawkowali heroinę i wsiedli do samochodu oraz przestraszonego dziecka na tylnym siedzeniu.

W badaniu naukowcy skanowli mózgi 47 mężczyzn i kobiet przed i po leczeniu uzależnienia od opioidów.

Podczas skanowania mózgu uczestnicy oglądali różne wizerunki dzieci, podczas gdy naukowcy rejestrowali działanie mózgu. Wyniki uczestników badania zostały porównane z wynikami ludzi zdrowych.

Uczestnicy nie byli świadomi, że zdjęcia były manipulowane tak, aby odpowiadały "dziecięcemu schematowi”. Ten termin opisuje zestaw cech twarzy, takich jak okrągły owal i duże oczy, które sprawiają, że nasze mózgi "widzą" dzieci jako bezradne, urocze stworzenia i wyzwalają nasze instynkty rodzicielskie.

Zobacz także

W niektórych przypadkach, naukowcy manipulowali obrazem tak, aby twarze stały się jeszcze bardziej ujmujące, zaś w innych przypadkach zdjęcia niemowląt zostały pozbawione części „uroczych” cech.

Badania wskazują, że widok dziecka aktywuje rejon zwany prążkowiem brzusznym, części kluczową dla uczucia nagrody.  Badania 2009 pokazały, że patrzenie na twarz dziecka powoduje, że mózg reaguje w sposób, który wyzwala instynkty rodzicielskie.

Gdy mózgi uczestników zostały porównane z mózgami zdrowych ludzi, okazało się, że  ludzie uzależnieni od opioidów nie mają silnej reakcji na widok zdjęć dzieci.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

2. Spada liczba recept na opioidy

Jednak, gdy osoby uzależnione od opioidów otrzymały lek naltrekson, który blokuje działanie opioidów, ich mózgi działały w normalniejszy sposób.

"Kiedy uczestnicy zażyli bloker opioidów, ich schemat reagowania na dzieci stał się bardziej podobny do schematu osób zdrowych. Te badania stawiają również pytanie, czy leki opioidowe mogą wpływać na zachowania społeczne"  - mówi dr Daniel D. Langleben, jeden z badaczy.

Badanie to, jako jedno z pierwszych, pokazało skutki uzależnienia od opioidów i jak leczenie uzależnienia wpływa na funkcje społeczne. Odkrycia zostały zaprezentowane we wrześniu na Kongresie Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii w Wiedniu.

Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach?
Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach? [10 zdjęć]

To, co rodzice mówią w obecności dzieci, może mieć na nie ogromny wpływ – niekoniecznie pozytywny.

zobacz galerię

Dodatkowo statystyki dostarczone przez Narodowy Ośrodek ds. Uzależnień Dzieci z 2014 roku pokazują, że w 29 państwach, że średnio 17,9 proc. śmierci dzieci wiązało się winą opiekuna, który miał był zagrożony narkomanią.

Trochę lepsza wiadomość została ogłoszona w maju, jednak gdy firma IMS Health udostępniane informacje o tym, że od 2012 roku nastąpił 12 proc. spadek liczby recept na opiaty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze