Trwa ładowanie...

Młodzi lekarze nie chcą pracować w Polsce

Avatar placeholder
20.12.2018 11:54
Młodzi lekarze nie chcą pracować w Polsce
Młodzi lekarze nie chcą pracować w Polsce (Zdjęcie lekarzy / Shutterstock)

Już od dawna mówiło się o tym, że jeżeli sytuacja w naszym kraju nie ulegnie poprawie, lekarze zaczną masowo wyjeżdżać z Polski. Jak się okazuje, nie były to słowa rzucane na wiatr. Coraz więcej naszych specjalistów woli pracować na obczyźnie.

spis treści

1. Zapomniane studia dzienne

Dla polskich pacjentów to bardzo zła wiadomość, zwłaszcza że studia medyczne wybiera dziś zdecydowanie mniej osób, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Mury uczelni wyższych przyjmują coraz bardziej nieliczną grupę przyszłych lekarzy, chętnych kształcić się na prestiżowych kierunkach stacjonarnych. Szacuje się, że sytuacja zostałaby ustabilizowana, gdyby zdecydowało się na nie ok 2 tysięcy osób więcej niż obecnie.

Narodowa Izbę Lekarską niepokoi ta sytuacja – miejsc na kierunkach dziennych nie brakuje, problem jest z chętnymi. Jeżeli nic w tym zakresie się nie zmieni, będziemy zmuszeni przygotować się na drastyczny spadek dostępności usług medycznych, co w obecnej sytuacji – zauważalnego wzrostu zapotrzebowania na różnego typu świadczenia – jest szczególnie problematyczne.

2. Nauka z myślą o zagranicznych szpitalach

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Na niekorzyść polskich pacjentów działa także fakt, że zwiększeniu uległ nabór na studia niestacjonarne, gdzie zajęcia prowadzone są w obcych językach. Ich absolwenci świetnie przygotowywani są zatem do pracy poza granicami kraju, na co coraz chętniej się decydują.

Większa ilość miejsc wiąże się zazwyczaj ze spadkiem jakości nauczania na poziomie przeddyplomowym, a jednocześnie poważnie utrudnia dalszą naukę po uzyskaniu dyplomu.

Szczególnie widoczne jest to na przykładzie stomatologii, która jest wyjątkowo oblegana. W konsekwencji liczba absolwentów tego kierunku w krótkim czasie przewyższy ilość dostępnych miejsc pracy.

Sytuacje komplikują dodatkowo uczelnie o charakterze niepublicznym, które także chcą uruchomić wydziały medyczne. W wielu przypadkach wystosowały one do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiednie wnioski. Wśród nich znajduje się m.in. Krakowska Akademia im. Jana Frycza Modrzewskiego czy Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze