Trwa ładowanie...

Naturalne antyoksydanty w walce z chorobami wątroby

Naturalne antyoksydanty zawarte w kiwi mogą zapobiec chorobom wątroby
Naturalne antyoksydanty zawarte w kiwi mogą zapobiec chorobom wątroby (iStock)

Naturalne antyoksydanty zawarte w kiwi i mleku matki mogą zapobiegać poważnym chorobom wątroby. To najnowsze odkrycie zostało opublikowane w "Federation of American Society for Experimental Biology Journal".

1. Kiwi i mleko matki przeciw marskości wątroby

To może być prosty sposób, by zminimalizować ryzyko rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). Naukowcy odkryli, że przeciwutleniacz pirolochinolinochinonem (PQQ) obecny m.in. w kiwi oraz pokarmie matki podany myszom, uchronił wątroby zwierząt przed wyniszczeniem.

2. Naturalne antyoksydanty

PQQ to naturalny związek, który jest obecny m.in. w papai, pietruszce albo zielonej herbacie. Organizm nie ma możliwości jego syntezy, dlatego trzeba go dostarczać z zewnątrz.

PQQ był podawany myszom, u których stwierdzono nadwagę. Dostawały go w czasie ciąży i laktacji. Rezultat – u ich potomstwa nie wystąpiły przypadki stłuszczenia wątroby. Dodatkowo przeciwutleniacz uchronił je też przed rozwojem choroby w przyszłości.

3. "Dziedziczenie" otyłości przez dzieci

Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

Myszy były wcześniej karmione wysokotłuszczową dietą, co powodowało, że ich potomstwo statystycznie było bardziej narażone na NAFLD.

Podobną prawidłowość zaobserwowano już dawno u ludzi. Niemowlęta urodzone przez matki z otyłością mają większą szansę na rozwój NAFLD w przyszłości. Aż jedna trzecia otyłych dzieci poniżej 18. roku życia może cierpieć na niezdiagnozowaną stłuszczeniową chorobę wątroby.

Badania opublikowano w czasopismie "Federation of American Society for Experimental Biology Journal".

4. Przyczyny niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby

W Polsce z przewlekłymi chorobami wątroby boryka się ok. 500 tys. osób. Do niedawna stłuszczeniowa choroba wątroby była kojarzona jedynie z osobami nadużywającymi alkohol.

Okazuje się, że do rozwoju choroby wątroby może przyczynić się również nieodpowiednia dieta. Odkładanie tłuszczu w wątrobie może doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia narządu.

Ryzyko zachorowania zwiększają również cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze i insulinooporność. Choroba może doprowadzić do raka lub marskości wątroby.

Zmiana nawyków żywieniowych, większa aktywność fizyczna i redukcja masy ciała to czynniki, które pomogą uniknąć choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze