Trwa ładowanie...

Naukowcom udało się cofnąć zegar biologicznych badanych. Nie spodziewali się takich wyników eksperymentu

Wieczna młodość to marzenie większości ludzi. Szukamy sposobów, by oszukać czas: botoks, sport, suplementy... Okazało się, że wystarczy kombinacja trzech powszechnie stosowanych leków, aby odmłodzić organizmy badanych.

Zobacz film: "Oswoić starość"

1. Czy leki na cukrzycę i hormon wzrostu mogą odwrócić proces starzenia?

Amerykańscy badacze o wynikach eksperymentu mówią ostrożnie. Uczestniczyło w nim tylko dziewięć osób. Konieczne jest powtórzenie podobnych analiz na większej grupie ochotników, ale już teraz wyniki są obiecujące.

Uczestniczący w badaniu mężczyźni w wieku od 51 do 65 lat przez rok przyjmowali hormon wzrostu z dwoma lekami na cukrzycę. Eksperyment miał służyć sprawdzeniu, czy hormon wzrostu sprzyja regeneracji grasicy u ludzi, ponieważ podobne badania na zwierzętach wskazywały na takie powiązania.

Z uwagi na fakt, że stymulacja hormonem wzrostu zwiększa ryzyko cukrzycy, badanym pacjentom podawano metforminę i DHEA, czyli hormon steroidowy dehydroepiandrosteron.

Metformina to lek doustny, który obniża poziom glukozy we krwi. Dehydroepiandrosteron podaje się w terapii m.in. cukrzycy, choć bywa również pomocny w leczeniu chorób serca i nowotworów.

Po roku takiej kuracji zauważono, że biologicznie organizmy pacjentów "odmłodniały" średnio o 2,5 roku. Znacznie poprawiła się ich odporność. Steve Horvath, genetyk odpowiedzialny za badania, był zaskoczony skalą sukcesu. Spodziewał się co najwyżej zwolnienia tempa starzenia, a nie cofnięcia procesów towarzyszących upływowi czasu.

Współautor badania, Wolfgang Wagner z Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen, zastrzega, że niezbędna jest kontynuacja analiz. Badania w oparciu o zegary epigenetyczne są nowością. Z niezwykłą dokładnością, na podstawie badania DNA komórek, pozwalają na sprawdzenie stanu danego organizmu i ustalenie jego wieku biologicznego.

Zbawienne odmładzające działanie podawanych leków utrzymywało się nawet 6 miesięcy po zaprzestaniu badań. Później, już bez "wspomagaczy", czas dogonił uczestników eksperymentu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.