Trwa ładowanie...

Naukowcom udało się cofnąć zegar biologicznych badanych. Nie spodziewali się takich wyników eksperymentu

Wieczna młodość to marzenie większości ludzi. Szukamy sposobów, by oszukać czas: botoks, sport, suplementy... Okazało się, że wystarczy kombinacja trzech powszechnie stosowanych leków, aby odmłodzić organizmy badanych.

1. Czy leki na cukrzycę i hormon wzrostu mogą odwrócić proces starzenia?

Amerykańscy badacze o wynikach eksperymentu mówią ostrożnie. Uczestniczyło w nim tylko dziewięć osób. Konieczne jest powtórzenie podobnych analiz na większej grupie ochotników, ale już teraz wyniki są obiecujące.

Uczestniczący w badaniu mężczyźni w wieku od 51 do 65 lat przez rok przyjmowali hormon wzrostu z dwoma lekami na cukrzycę. Eksperyment miał służyć sprawdzeniu, czy hormon wzrostu sprzyja regeneracji grasicy u ludzi, ponieważ podobne badania na zwierzętach wskazywały na takie powiązania.

Zobacz film: "Oswoić starość"

Z uwagi na fakt, że stymulacja hormonem wzrostu zwiększa ryzyko cukrzycy, badanym pacjentom podawano metforminę i DHEA, czyli hormon steroidowy dehydroepiandrosteron.

Metformina to lek doustny, który obniża poziom glukozy we krwi. Dehydroepiandrosteron podaje się w terapii m.in. cukrzycy, choć bywa również pomocny w leczeniu chorób serca i nowotworów.

Po roku takiej kuracji zauważono, że biologicznie organizmy pacjentów "odmłodniały" średnio o 2,5 roku. Znacznie poprawiła się ich odporność. Steve Horvath, genetyk odpowiedzialny za badania, był zaskoczony skalą sukcesu. Spodziewał się co najwyżej zwolnienia tempa starzenia, a nie cofnięcia procesów towarzyszących upływowi czasu.

Współautor badania, Wolfgang Wagner z Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen, zastrzega, że niezbędna jest kontynuacja analiz. Badania w oparciu o zegary epigenetyczne są nowością. Z niezwykłą dokładnością, na podstawie badania DNA komórek, pozwalają na sprawdzenie stanu danego organizmu i ustalenie jego wieku biologicznego.

Zbawienne odmładzające działanie podawanych leków utrzymywało się nawet 6 miesięcy po zaprzestaniu badań. Później, już bez "wspomagaczy", czas dogonił uczestników eksperymentu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza