Trwa ładowanie...

Naukowcy alarmują: jakość powietrza, którym oddychamy, może zwiększać ryzyko depresji. Będzie tylko gorzej

iStock
iStock (Naukowcy alarmują: zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko depresji. )

Ludzie narażeni na wyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza częściej doświadczają depresji albo podejmują próby samobójcze. To wyniki najnowszych analiz naukowców z University College London.

1. Toksyczne powietrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Podczas gdy wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na organizm jest stosunkowo dobrze udokumentowany, do tej pory niewiele mówiło się o konsekwencjach kontaktu z zanieczyszczeniami dla zdrowia psychicznego.

Brytyjscy naukowcy zaobserwowali, że problem depresji w różnych społeczeństwach może mieć związek z poziomem zanieczyszczenia powietrza w danym kraju. Ich zdaniem wystarczyłoby obniżyć poziom zanieczyszczenia do norm unijnych, żeby zapobiec depresji u milionów pacjentów.

Jakość powietrza przekłada się na kondycję psychiczną naszego organizmu.
Jakość powietrza przekłada się na kondycję psychiczną naszego organizmu. (iStock)
Zobacz film: "Zbadali powietrze w Krakowie. Nie mają dobrych informacji"

"Wykazaliśmy, że zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia psychicznego. Konieczność oczyszczania powietrza, którym oddychamy, staje się jeszcze bardziej pilna" – podkreśla Isobel Braithwaite, szefowa grupy badawczej z University College London.

Naukowcy ustalili, że osoba żyjąca przez co najmniej sześć miesięcy na obszarze, w którym normy szkodliwego pyłu zawieszonego PM2.5 są przekroczone dwukrotnie, jest o około 10 proc. bardziej narażona na depresję w porównaniu z osobami oddychającymi zdrowym powietrzem.

Wytyczna WHO mówi, że stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny, norma europejska jest bardziej liberalna - to 25 μg/m3. Tymczasem w Polsce odnotowywano stężenie rzędu 27 μg/m3.

2. W jaki sposób powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Dokładne mechanizmy wpływu zanieczyszczenia na nasze mózgi nie są do końca jasne, ale istnieją dowody na to, że drobne cząstki stałe mogą przedostawać się z powietrza do naszej krwi i następnie docierać do mózgu. Wiadomo również, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko stanów zapalnych, które również zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.

"Te zanieczyszczenia łączy się ze wzrostem przypadków zapalenia mózgu, uszkodzenia komórek nerwowych i zmianami dotyczącymi produkcji hormonów stresu, które wpływają z kolei na nasze zdrowie psychiczne" – wyjaśnia Isobel Braithwaite.

Smog zwiększ ryzyko depresji
Smog zwiększ ryzyko depresji (iStock)

Naukowcy biją na alarm, sugerując, że ich analizy powinny być dla rządów wielu państw ostrzeżeniem. "Dowody są wysoce sugestywne – samo zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko niekorzystnych skutków dla naszego zdrowia psychicznego" – podkreśla Joseph Hayes, naukowiec z University College London.

3. Smog atakuje kolejne partie naszego ciała

To nie jedyne badania, które pokazują toksyczny wpływ zanieczyszczeń zawartych w powietrzu na nasz organizm. Inny tegoroczny raport wykazywał jeszcze dalej idące wnioski sugerując, że cząsteczki z powietrza mogą uszkadzać w zasadzie każdy narząd i komórkę w naszym organizmie.

Odkrycia naukowców dają do myślenia. Zwłaszcza uwzględniając problem smogu, z którym zmaga się większość polskich miast. Polski Alarm Smogowy od dawna ostrzega, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje m.in. dolegliwości ze strony układu oddechowego i układu krążenia. Duszność, bóle w klatce piersiowej czy wzrost ciśnienia tętniczego to jedne z objawów, które mogą się pojawić u osób, które są narażone na stały kontakt ze szkodliwymi cząsteczkami zawartymi w powietrzu.

Polska jest w niechlubnej czołówce państw, jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza.
Polska jest w niechlubnej czołówce państw, jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza. (iStock)

Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że Polska jest światowym liderem jeśli chodzi m.in. o stężenie w powietrzu rakotwórczego benzo(a)pirenu. Norma dla BaP to 1 nanogram na metr sześcienny. Tymczasem, jak wynika z raportu EEA, średnie stężenia w Polsce sięgają 22,7 nanogramów.

Tu przeczytasz więcej na temat wpływu smogu na zdrowie Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze