Trwa ładowanie...

Naukowcy alarmują o wysokim ryzyku nabycia infekcji w szpitalach na terenie Europy

Avatar placeholder
21.10.2016 22:12
Naukowcy alarmują o wysokim ryzyku nabycia infekcji w szpitalach na terenie Europy
Naukowcy alarmują o wysokim ryzyku nabycia infekcji w szpitalach na terenie Europy

Szacuje się, że każdego roku zostaje zgłoszonych ponad 2,5 miliona przypadków zakażeń związanych z opieką zdrowotną w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Tak donoszą badania  opublikowane przez Alessandro Cassini, Diamantis Plachouras wraz z zespołem z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang. European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC) z siedzibą w Sztokholmie, Instytutu Roberta Kocha (Berlin, Niemcy) oraz Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych, należącego do  Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska (Bilthoven, Holandia).

Naukowcy wykorzystali dane z ECDC na temat występowania zakażeń związanych z opieką zdrowotną oraz przeanalizowali rodzaje przeciwdrobnoustrojów stosowanych w europejskich szpitalach intensywnej opieki.

Po analizie tych danych, eksperci oszacowali sześć najcięższych rodzajów zakażeń związanych z pobytem w szpitalu i są to: zapalenie płuc, zakażenie dróg moczowych związane z poszczególnymi terapiami, infekcje w miejscu, w którym miał miejsce zabieg chirurgiczny, zakażenia związane bakterią Clostridium difficile, sepsa u noworodków i zakażenie pierwotnego krwiobiegu związane z pobytem w szpitalu.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Stan szpitali europejskich jest przyczyną wielu chorób zakaźnych pacjentów
Stan szpitali europejskich jest przyczyną wielu chorób zakaźnych pacjentów (123RF)

Naukowcy oszacowali, że ponad 2,5 miliona przypadków tych zakażeń związanych z leczeniem przez służby zdrowia występuje każdego roku na terenie Unii Europejskiej i na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ponadto oprócz występowania tych sześciu rodzajów zakażeń związanych z opieką zdrowotną, na terenie Europy szacuje się wyższy niż w przypadku innych chorób zakaźnych wskaźnik zachorowań na choroby wirusowe, takie jak grypa, HIV / AIDS i gruźlica.

ZOBACZ TAKŻE:

Podczas gdy wyniki badań są ograniczone przez dokładność niektórych szacunków, autorzy byli w stanie dostosować się do analizy poszczególnych przypadków w zależności od nasilenia choroby podstawowej, która była przyczyną początkowej hospitalizacji.

 „Infekcje nabyte w szpitalach są częstym powikłaniem po hospitalizacji i po przebytych zabiegach chirurgicznych. Zwiększenie wysiłków w zakresie profilaktyki wobec pacjentów przebywających w szpitalach europejskich jest konieczne, aby obniżyć ten wskaźnik infekcji nabytych podczas leczenia szpitalnego” – podkreślają autorzy badania.

Zakażenia wewnątrzszpitalne wciąż są bardzo poważnym problemem szpitali na terenie Unii Europejskiej. Choroby zakaźne tego typu dotykają około 10 procent pacjentów przyjętych do szpitala.

Pacjenci na oddziałach intensywnej terapii są bardziej podatni na infekcje i zakażenia niż osoby na innych oddziałach ze względu na ich słaby stan zdrowia i inne czynniki podnoszące ryzyko infekcji. Im poważniejsze schorzenie, a co za tym idzie im dłuższa opieka medyczna, tym większe ryzyko infekcji.

Zakażenia wewnątrzszpitalne są więc powszechne u pacjentów z ciężkimi chorobami oraz u osób z obszernymi ranami pooperacyjnymi lub powstałymi w wyniku oparzeń lub ciężkich wypadków, podłączonych do kroplówki dożylnej lub innego urządzenia przez dłuższy okres czasu, z osłabionym układem odpornościowym – czyli np. osoby leczone na białaczkę, raka lub po przeszczepie.

Niewielkie ryzyko infekcji wewnątrzszpitalnej dotyczy jedynie pacjentów, którzy nie cierpią na przewlekłe choroby i przyjmowane są do szpitala na krótki okres.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze