Trwa ładowanie...

Naukowcy obalają kolejny mit: kieliszek czerwonego nie jest dobry dla serca

Avatar placeholder
24.05.2017 09:29
Naukowcy odkryli, że lampka czerwonego wina do posiłku nie ma dobrego wpływu na serce
Naukowcy odkryli, że lampka czerwonego wina do posiłku nie ma dobrego wpływu na serce (123rf)

Po przejrzeniu 45 badań naukowcy doszli do wniosku, że kieliszek wina wypity od czasu do czasu nie przynosi korzyści dla zdrowia serca.

Poprzednie badania sugerowały, że u osób, które umiarkowanie spożywały alkohol, rzadziej występowały choroby serca niż u abstynentów. Doprowadziło do powszechnie funkcjonującego mitu, że okazjonalne spożywanie alkoholu wzmacnia nasze serce.

Badacze wzięli pod lupę poprzednie wyniki analiz. Stwierdzili, że abstynenci, którzy brali udział we wcześniejszych badaniach, mogli być alkoholikami, którzy wyszli z nałogu lub mocno ograniczyli spożywanie go z powodu stanu zdrowia. Mogli mieć więc więcej problemów zdrowotnych niż zdrowe osoby, które pozwalały sobie na kieliszek wina do obiadu czy kolacji.

Kieliszek wina do obiadu nie ma dobrego wpływu na zdrowie naszego serca
Kieliszek wina do obiadu nie ma dobrego wpływu na zdrowie naszego serca (123rf)
Zobacz film: "Polymeal, czyli dieta na serce [Wirtualna Poradnia]"

Naukowcy stwierdzili więc, że to daje fałszywe wrażenie o zależności między umiarkowanym piciem a lepszym zdrowiem.

Dr Tim Stockwell, dyrektor Centrum Badań na Rzecz Uzależnień na Uniwersytecie w Victorii (Kanada), powiedział, że stwierdzenie, że jeden lub dwa drinki dziennie ma na nas dobry wpływ, może nie mieć żadnych podstaw naukowych.

Specjaliści przeanalizowali ponad 9 tys. dorosłych osób w wieku od 23 do 55 lat. Okazało się, że umiarkowanie pijący — definiowani jako ci, którzy codziennie wypijali do dwóch porcji alkoholu, mieli niższe ryzyko chorób serca niż osoby niepijące.

Jednak związek ten nie był już tak oczywisty, gdy badacze przyjrzeli się osobom w wieku 55 lat lub młodszym. Porównali oni ich nawyki związane z piciem na początku badania i gdy byli w starszym wieku, a więc gdy mogli być bardziej narażeni na choroby serca. Okazuje się bowiem, że stan zdrowia uczestników mógł wpływać na częstotliwość spożywania przez nich alkoholu.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,

zobacz galerię

Naukowcy twierdzą, że chociaż w przeszłości badania sugerowały, że osoby niepijące nie są tak zdrowe jak te, które piją umiarkowanie, to było to prawdopodobnie spowodowane wpływem stanu zdrowia uczestników badań na ich nawyki związane ze spożyciem alkoholu. Oznacza to, że osoby mające kiepskie zdrowie powstrzymywały się od wypicia np. kieliszka wina do posiłku.

Dr Stockwell powiedział, że można zauważyć, że ludzie na ogół ograniczają się w kwestii picia alkoholu w miarę upływu lat, szczególnie jeśli mają problemy zdrowotne.

Ponadto ludzie, którzy nadal umiarkowanie spożywają alkohol w późniejszym okresie życia, mogą nie mieć problemów ze zdrowiem, a więc nie muszą przyjmować oni leków, które mogą wchodzić w interakcje z alkoholem.

Naukowcy jednak zaznaczają, że ciężko znaleźć odpowiedni sposób, aby udowodnić taką zależność. Jednak według nich każdy z nas powinien zachować zdrowy sceptycyzm w stosunku do pomysłu, że umiarkowane picie wina, czy piwa jest dobre dla naszego zdrowia.

Naukowcy zwracają również uwagę na fakt, że choć nawyki związane z piciem zmieniają się z biegiem czasu, to zazwyczaj niewiele osób regularnie spożywa alkohol przez całe życie. Ich wyniki wykazały również, że osoby niepijące są zdrowsze pod względem fizycznym i psychicznym niezależnie od wieku w porównaniu do tych, które piją umiarkowanie i nie palą. Zazwyczaj są to również osoby mniej wykształcone, co stanowi ważny czynnik w długości życia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Przegląd jest publikowany w "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Te odkrycia są sprzeczne z niedawnymi badaniami przeprowadzonymi przez Uniwersytet w Cambridge, w których stwierdzono, że mężczyźni i kobiety, którzy umiarkowanie spożywają alkohol, a więc nie więcej niż 14 jednostek na tydzień, są mniej narażeni na problemy z sercem, niż abstynenci. Jednak naukowcy w tym badaniu stwierdzili, że dorośli, którzy przekraczają ten limit, znacznie zwiększają ryzyko powikłań w czasie chorób serca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze