Trwa ładowanie...

Naukowcy obliczyli, ile godzin dziennie powinniśmy spać. Sprawdź wyniki (WIDEO)

Zobacz film: "Ile godzin powinniśmy spać?"

Zdrowy sen nie powinien trwać ani za krótko, ani za długo. Za pomocą matematycznego algorytmu, naukowcy obliczyli idealną długość odpoczynku. Obejrzyj wideo i sprawdź, ile godzin snu na dobę powinno ci wystarczyć.

Ile godzin powinniśmy spać? Podczas snu organizm regeneruje się i przygotowuje na nadejście nowego dnia. Niewystarczająca, ale też zbyt duża liczba przespanych godzin zaburza jego pracę. Jaka jest optymalna długość snu? Naukowcy z Emory University w Atlancie przeprowadzili badania w celu wykazania idealnego czasu odpoczynku.

W tym celu grupę prawie 13 tysięcy respondentów w wieku 30-74 lat podzielono na pięć mniejszych. Zakwalifikowano ich na podstawie długości snu i za pomocą algorytmu Framinghama obliczono wiek ich serc.

Wyniki badań stanowią ważną przesłankę do opracowania metody szacowania ryzyka wystąpienia chorób serca. Okreslenie wieku serca nie tylko pozwoliło na sprawdzenie jego kondycji, ale też pomogło ustalić dzienne zapotrzebowanie organizmu na sen.

Okazało się, że w najlepszej kondycji były serca osób, które sypiały siedem godzin na dobę. Każde odstępstwo od normy postarzało organ, jednak to niedosypianie jest bardziej wyniszczające niż długi sen. Postarajmy się przesypiać każdej nocy mniej więcej siedem godzin. Odciążymy serce i obudzimy się wypoczęci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Przeslij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza