Przejdź na WP

Naukowcy odkryli geny, które regenerują tkanki zębów

Dentofobia powstrzymuje wiele osób przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Strach przed bólem jest silniejszy niż chęć posiadania zdrowego i pięknego uzębienia. Z pomocą przychodzi najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców.

1. Strach przed dentystą

Dentofobia to powszechne zjawisko. Dotyczy niemal połowy Polaków. Jej przyczyna tkwi najczęściej w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa lub w doświadczeniu niewłaściwego leczenia, które skutkowało nadmiernym bólem.

Odwlekanie wizyty u dentysty odbija się na zdrowiu jamy ustnej. Gdy pacjent trafi już do gabinetu, często okazuje się, że strach był wyolbrzymiony i niepotrzebny. W stomatologii dostępne są znieczulenia pozwalające na bezbolesne leczenie zębów, choć czasem zdarza się, że nie chcą zadziałać. Dlatego naukowcy pracują nad wynalezieniem nowych metod leczenia.

2. Gen regeneracji

Naukowcy z University of Plymouth's Peninsula Dental School, pod kierownictwem doktora Bing Hu, znaleźli gen wspomagający aktywację komórek macierzystych i regenerację tkanek zębów. Badanie przeprowadzono na myszach.

Naukowcy odkryli gen odpowiadający za regenerację zębów
Naukowcy odkryli gen odpowiadający za regenerację zębów (123rf)

Badacze odkryli nową populację komórek macierzystych odpowiedzialnych za tworzenie tkanki szkieletowej w stale rosnącym siekaczu myszy. Odkryty gen, Dlk1, pośredniczy w wysyłaniu sygnałów służących kontrolowaniu liczby produkowanych komórek macierzystych i komórek zębiny, czyli twardej tkanki mieszczącej się pod szkliwem w obrębie korony zęba i pod cementem w obrębie szyjki i korzenia zęba.

Komórki macierzyste przyczyniają się do powstawania zębiny, a Dlk1 jest niezbędny do działania tego procesu.

Badanie naukowców z Plymouth to krok na drodze do zrozumienia sposobu regeneracji zębiny. Badacze wierzą, że ich odkrycie pomoże znaleźć nowatorskie rozwiązania w zakresie naprawy zębów i leczenia próchnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy