Trwa ładowanie...

Które cechy twarzy są najczęściej dziedziczone?

Avatar placeholder
20.04.2017 13:39
Naukowcy odkryli, które cechy twarzy są najsilniej związane z naszą genetyką
Naukowcy odkryli, które cechy twarzy są najsilniej związane z naszą genetyką (123rf)

Naukowcy, badając modele 3D twarzy prawie 1 000 bliźniaków, odkryli, że dziedziczona pula genów najsilniej wpływa na kształt końcówki nosa, obszar powyżej i poniżej ust, kości policzkowe oraz wewnętrzny kącik oka.

Jak podkreśla Giovanni Montana, profesor na King's College London i główny autor badania, wpływ genów na wygląd naszej twarzy jest oczywisty. Wielu z nas już na pierwszy rzut oka bardzo przypomina rodziców czy dziadków. Genetyka sprawia również, że bliźnięta jednojajowe są często nie do odróżnienia.

Mimo wszystko Montana stwierdził, że dokładne określenie, które części twarzy są dziedziczne częściej niż inne, stało się dla jego zespołu nie lada wyzwaniem.

Przy pomocy kamer 3D i niestandardowego oprogramowania statystycznego naukowcom udało się przeskanować twarze badanych bliźniąt. W ten sposób wygenerowali tysiące punktów idealnie rozlokowanych na twarzach, a następnie zmierzyli dzielące je odległości.

Zobacz film: "Uwarunkowania genetyczne chorób serca"

Naukowcy następnie ocenili, jak podobne były te pomiary wśród identycznych bliźniąt, które mają te same geny, i wśród par nieidentycznych, dzielących połowę materiału genetycznego.

Naukowcy odkryli, które cechy twarzy są najsilniej związane z genetyką
Naukowcy odkryli, które cechy twarzy są najsilniej związane z genetyką (123rf)

W rezultacie specjaliści wyliczyli prawdopodobieństwo, z jakim kształt danej części twarzy zależy od genetyki.

To prawdopodobieństwo określono ilościowo jako "zdolność do dziedziczenia", używając wartości między 0 a 1. Im wyższy wynik, tym bardziej prawdopodobne, że kształt twarzy jest kontrolowany przez geny.

Wykorzystując trójwymiarowe skany twarzy bliźniąt i statystyczne algorytmy, mierzące lokalne zmiany kształtu, badaczom udało im się stworzyć szczegółowe "mapy zdolności do dziedziczenia" konkretnych cech.

Takie mapy mogą pomóc zidentyfikować konkretne geny kształtujące ludzki wygląd, które mogą być również zaangażowane w choroby zmieniające morfologię twarzy.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Scientific Reports".

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jak wskazuje dotychczasowa wiedza, dziedziczymy 10 cech po naszych rodzicach. Jest to kolor włosów, oczu, rysy twarzy, karnacja, kondycja skóry, wzrost, inteligencja, temperament, skłonności do zachowań patologicznych, a także choroby lub skłonności do różnych schorzeń. Obecnie często mówi się np. o genetycznym ryzyku zachorowania na nowotwory i to właśnie geny często są wskazaniem do częstszej diagnostyki.

Pamiętajmy jednak, że ciemny kolor włosów, czy błękitne oczy rodziców nie oznaczają, że dziecko odziedziczy właśnie te cechy. Wszystko zależy od tego, które geny okażą się silniejsze. Potomkowie obdarzani się mieszanką wszystkich genów występujących w rodzinie. Dlatego często się zdarza, że maluch bardziej niż matkę czy ojca przypomina dziadków, a nawet pradziadków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze