Naukowcy odkryli nowe korzenie genetyczne schizofrenii

Stosując ostatnio opracowaną technologię do analizy DNA, naukowcy odkryli dziesiątki genów i dwa główne szlaki biologiczne, które są prawdopodobnie zaangażowane w rozwój schizofrenii, lecz nie zostały odkryte w poprzednich badaniach genetycznych.

Przeprowadzone badanie zawiera ważne nowe informacje o tym, skąd schizofrenia pochodzi i wskazuje drogę do bardziej szczegółowych badań i prawdopodobnie opracowania lepszych zabiegów w przyszłości.

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, której objawy mogą obejmować halucynacje, urojenia i problemy poznawcze. Choroba dotyka około 1 procent populacji ludzkiej - ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Ponieważ etiologia schizofrenii jest słabo poznana, obecne leki mogą pomóc zmniejszyć objawy, ale nie leczą choroby.

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Nature” pokazują ogólną i potężną nową strategię do poznania mechanizmów chorób człowieka.

„Te badania mogą być pomocne w zrozumieniu tego, jak wspólna zmienność genetyczna związana jest ze złożoną chorobą psychiczną" - powiedział główny badacz dr Daniel Geschwind, profesor neurologii i psychiatrii.

Schizofrenia jest od dawna znana jako wysoce genetyczna choroba, głównie dziedziczona od członków rodziny.

W badaniu Geschwind i jego zespół wykorzystali stosunkowo nowy, wysokiej rozdzielczości sprzęt technologiczny o nazwie "wychwytywacz struktury chromosomów”, który wychwytuje chemiczne związki, a następnie odwzorowuje miejsca, gdzie pętle DNA chromosomu stykają się.

5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Ponieważ każdy typ komórki w organizmie może mieć nieco inną strukturę chromosomową, badacze postanowili przebadać niedojrzałe komórki kory mózgu - dużego obszaru w górnej części mózgu, która odpowiada za większość czynności poznawczych. Schizofrenię uważa się za zaburzenie nieprawidłowego rozwoju części korowej mózgu.

Geny związane z schizofrenią według nowych badań obejmują kilka receptorów komórek mózgu, które są aktywowane przez neuroprzekaźnik acetylocholinę, co sugeruje, że zmiany w funkcjach tych receptorów mogą przyczynić się schizofrenii.

"Jest wiele badań klinicznych i farmakologicznych, które sugerują, że zmiany w sygnalizacji acetylocholiny w mózgu mogą pogorszyć objawy schizofrenii, ale do tej pory nie było żadnych genetycznych dowodów na to, że mogą powodować zaburzenia" - powiedział Geschwind.

Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami

Kiedy u jakiejś osoby pojawiają się zaburzenia psychiczne to problem ten nie tylko negatywnie wpływa na życie chorego, ale też oddziałuje na jego otoczenie....

Analiza wskazała także po raz pierwszy kilka genów, które biorą udział w produkcji komórek mózgu, dając podstawę do wytworzenia kory mózgowej człowieka.

W sumie naukowcy zidentyfikowali kilkaset genów, które mogą być nieprawidłowo regulowane w schizofrenii, ale wcześniej nie były powiązane z zaburzeniami.

Dalsze badania mają wyjaśnić rolę tych genów w schizofrenii, dzięki czemu naukowcy dostaną pełniejszy obraz tego, jak choroba się rozwija. Może to nieść możliwości opracowania bardziej skutecznych metod leczenia tego schorzenia.

„W najbliższym czasie mamy zamiar użyć wniosków z tego badania, aby pomóc lepiej zrozumieć schizofrenię, ale mamy również zamiar zastosować tę samą strategię w celu identyfikacji kluczowych genów w rozwoju autyzmu i innych zaburzeń neuropsychicznych” - powiedział Geschwind.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...

Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...