Naukowcy odkryli przyczynę zespołu jelita nadwrażliwego

Lekarze, którzy mówili pacjentom z zespołem jelita drażliwego, że to wszystko jest w ich głowach, będą musieli przemyśleć takie podejście, ponieważ naukowcy w końcu dowiedli, że problem naprawdę istnieje.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) zlokalizowali w końcu przyczynę choroby w jelitach, a nie w umyśle. Jak podają, jest to rezultat drobnych zapaleń błony śluzowej, które są przyczyną wrażliwości układu nerwowego jelit.

Zespół badawczy pod kierownictwem profesora Michaela Schemanna z Wydziału Biologii Człowieka TUM wykorzystał superszybkie metody pomiaru optycznego w celu wykazania, że mediatory z komórek tucznych i enterochromafinopodobnych bezpośrednio aktywują komórki nerwowe w jelitach.

Nadwrażliwość układu nerwowego w jelitach osłabia jego komunikację z błoną śluzową. Prof. Schemann wyjaśnił, że podrażniona śluzówka uwalnia zwiększone ilości substancji neuroaktywnych, takich jak serotonina, histamina i proteaza. Ta mieszanka może być prawdziwą przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zespołem jelita drażliwego.

Naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali przyczyny tej choroby jelit. Do tej pory wielu lekarzy uznawało swoich pacjentów za hipochondryków. Szacuje się, że na tę dolegliwość układu trawiennego cierpi co najmniej 10 proc. populacji.

Zespół jelita drażliwego może zamienić trawienie w koszmar. Typowe objawy to zaburzenia żołądkowe, nudności, skurcze, wzdęcia, zaparcia, biegunki, nudności i skurcze żołądka, zaburzenia snu, bóle głowy i pleców.

Nowe odkrycie naukowe prawdopodobnie doprowadzi do rozpowszechnienia leków i zabiegów hamujących produkcję serotoniny, histaminy i proteazy.

Należy także pamiętać, że prawidłowe odżywianie się może złagodzić nieprzyjemne objawy zespołu jelita drażliwego. Można to osiągnąć poprzez unikanie pokarmów, które nadmiernie pobudzają lub podrażniają jelito grube i spożywanie tych, które łagodzą i regulują jego pracę.

Warto ściśle ograniczyć ilość niezdrowych tłuszczów w diecie (jednego z najsilniejszych stymulantów przewodu pokarmowego), dostarczać błonnik rozpuszczalny wraz z każdą przekąską i posiłkiem, wyeliminować kawę, napoje gazowane i alkohol, zachować ostrożność w przypadku nierozpuszczalnego błonnika i unikać przejadania się.

Ważne jest również, aby unikać papierosów, ponieważ tytoń sieje spustoszenie w przewodzie pokarmowym.

Szczególnie korzystne może się okazać spożywanie jabłek (bez skórki albo gotowanych). Owoce te zawierają kwas jabłkowy, czyli substancję, która łagodzi ból i zapalenie. Dostarczają także pektyn, które ułatwiają usuwanie toksyn, odpowiedzialnych za podrażnienie żołądka, jak również inne problemy układu trawiennego. Kolejnym produktem łagodzącym stan zapalny w jelitach jest miód manuka.  

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (2)

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...