Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli "wyłącznik" raka

Avatar placeholder
17.10.2016 21:25
Naukowcy odkryli "wyłącznik" raka
Naukowcy odkryli "wyłącznik" raka

Jedno słowo może zmienić życie w jednej chwili: rak. Osoby, u których zdiagnozowano tę chorobę, mogą zastosować terapię i mieć nadzieję na remisję, jednak lekarstwo pozostaje nieuchwytne. Jednak nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Medycyny i Stomatologii na Uniwersytecie Alberty może pomóc w znalezieniu sposobu, który spowolni rozwój raka.

Naukowcy odkryli białko, które hamuje rozwój raka
Naukowcy odkryli białko, które hamuje rozwój raka (Shutterstock)

1. Cenne białko TMX1

Zgodnie z definicją Centrum Monitorowania Chorób (Centers for Disease Control, CDC), rak to stan, kiedy zmienione nowotworowo komórki ciągle się dzielą i mogą potencjalnie być rozsiane po całym organizmie. W badaniu naukowcy odkryli coś, co nazywają "wyłącznikiem" raka. Białko TMX1 w normalnym lub wysokim stężeniu może spowolnić tempo rozprzestrzeniania się nowotworu.

Zobacz także:

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

"Te tkanki nowotworowe, które są ubogie w TMX1, związane są z bardziej agresywnymi typami nowotworów" - mówi Thomas Simmen, autor badania i profesor na wydziale biologii komórkowej Uniwersytetu Alberty. Białko TMX1 może być aktywowane w komórkach zdrowych przez stres oksydacyjny. Poziom tego białka może pomóc lekarzom określić, z jakim typem raka mają do czynienia.

2. Szansa dla chorych na raka

"TMX1 jest biomarkerem dla progresji raka: kiedy jego poziom jest wysoki, możliwe są dalsze możliwości leczenia, a guz jest mniej agresywny. Pozwala to na chemioterapię, która ma spowodować  aktywację przełącznika TMX1 i zmniejszenie wzrostu guza poprzez stres oksydacyjny. Będziemy teraz zbadać, czy przeciwutleniacze mogą rzeczywiście dezaktywować przełącznik TMX1, gdy białko jest nadal obecne i co za tym idzie, spowodować trudności w leczeniu" – mówi Simmen.

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu
Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu [5 zdjęć]

Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich

zobacz galerię

Po odkryciu roli białka, laboratorium Simmen rozpoczęło badania nad powodem, dla którego stężenie TMX1 zmienia się w tkance nowotworowej oraz nad etapami, w jakich to następuje. Simmen twierdzi, że wykorzystanie białka TMX1 w terapii nowotworowej może dać pacjentom nadzieję na spowolnienie rozprzestrzeniania się raka.

3. Lekarstwo jest potrzebne również dla Polaków

Nowotwory są dużym problemem w Polsce -  są drugą przyczyną zgonów w naszym kraju tuż po chorobach układu krążenia. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zgonów wzrosła ponad dwukrotnie, obecnie 360 tys. osób żyje z rozpoznaną chorobą nowotworową. Najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn jest rak płuca (20 proc. wszystkich nowotworów) zaś u kobiet rak piersi (23 proc. zachorowań). Badania przeprowadziło Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Na całym świecie liczba chorych na raka wynosi ponad 14 mln.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze