Przejdź na WP

Naukowcy odkryli, że dieta śródziemnomorska łagodzi ból stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to uciążliwa choroba. Główne objawy to ból i sztywność stawów. Najczęściej atakuje ona kolana, biodra i małe stawy u rąk. U niektórych chorych objawy mogą być łagodne, ale u innych mogą być tak ciężkie, że  w końcu zaczną utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Reumatyzm to poważny i bolesny problem osób starszych
Reumatyzm to poważny i bolesny problem osób starszych (123RF)

1. Dieta może pomóc zahamować reumatyzm

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą **przewlekłą,** co oznacza, że ​​nie może być do końca wyleczona. Szacuje się, że w Polsce na tą przypadłość cierpi 4 mln. osób.

Badanie, wykonane na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej, zajmującej się badaniem i zapobieganiem artretyzmowi, Arthritis Action i opublikowane w czasopiśmie „Journal of Nutrition”, zbadało, jakie skutki zdrowotne ma dieta środziemnomorska. Zbadano 99 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, którzy ją stosowali.

Tradycyjnie ludzie z krajów śródziemnomorskich, takich jak Grecja i Włochy, zjadają duże ilości owoców, warzyw, pełnego ziarna, orzechów i oliwy z oliwek, zaś mało czerwonego mięsa i umiarkowane ilości przetworów mlecznych, ryb, drobiu i wina.

Zobacz także

Połowa uczestników stosowała dietę przez 16 tygodni, a reszta przestrzegała zwykłego planu odżywiania.

Naukowcy badali, w jakim stopniu ich chrząstki ulegały degradacji lub pęczniały i mierzyli, jak bardzo zaatakowane chorobą są ich stawy.

2. Wyniki są bardzo zachęcające

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?
Co jeść, aby mieć zdrowe stawy? [7 zdjęć]

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów...

zobacz galerię

Wyniki wykazały, że u osób stosujących dietę śródziemnomorską biomarkery wskazujące na postęp choroby spadły o 47 proc., podczas gdy u pozostałej części badanych rozpad chrząstki zwolnił o 8 proc. Ci, którzy przeszli na zdrową dietę również stracili średnio 2,2 proc. masy ciała i zyskali większą mobilność stawów kolanowych i biodrowych.

„Jest to pierwsze badanie tego typu, kiedy patrzymy na związek pomiędzy dietą śródziemnomorską i chorobą zwyrodnieniową stawów oraz wpływ diety na sposób rozwijania się tej przypadłości. Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą, leczenie ogranicza się przede wszystkim do zaleczania objawów i to badanie pokazuje, że zdrowe odżywianie może stać się ważną częścią tej strategii leczenia" - mówi Martin Lau z Arthritis Action.

Badanie dostarcza dalszych dowodów na to, że stosowanie diety śródziemnomorskiej przynosi spore korzyści zdrowotne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy