Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli, że metoda zapobiegania zarażeniu wirusem Zika nie jest skuteczna

Na całym świecie setki kobiet zakażonych wirusem Zíka rodzą dzieci cierpiące na małogłowie lub inne uszkodzenia mózgu, spowdowane atakiem wirusów na kluczowe komórki odpowiedzialne za generowanie neuronów i budowę mózgu.

Badania sugerują, że wirus Zika wchodzi w te komórki, zwane komórkami neuronowymi progenitorowymi lub NPC, wykorzystując specyficznych białek zwanych AXL, które występują na powierzchni komórek. Teraz naukowcy z Harvardu i Novartis (firmy zajmującej się ochroną zdrowia) wykazali, że nie jest to jedyna droga zakażenia dla Ziki.

1. Wirus korzysta nie tylko z białek AXL

Naukowcy wykazali, że Zika infekuje nawet wtedy, gdy komórki nie wytwarzają białek receptora  na powierzchni błony, które są  powszechnie uważane za główne „drzwi” dla wirusa.

"Nasze odkrycie naprawdę zmienia tą dziedzinę badań, ponieważ mówi nam, że nadal trzeba dążyć i dowiadywać się, jak Zika trafia do tych komórek" - mówi Kevin Eggan  profesor Nauk o Komórkach Macierzystych i Regeneracyjnych na Uniwersytecie Harvarda, i współautor badania.

Wirus Zika jest dużym zagrożeniem dla rozwijających się płodów
Wirus Zika jest dużym zagrożeniem dla rozwijających się płodów (Shutterstock)

"Wiedza na temat tego, że kierowanie zachowaniem białka AXL nie będzie bronić przed Ziką, jest ważna dla społeczności badawczej"  - mówi  Ajamete Kaykas, współautor badania.

Poprzednie badania wykazały, że zahamowanie ekspresji białka receptora AXL ma chronić przed zakażeniem wirusem w wielu typach komórek ludzkich. Biorąc pod uwagę, że białko ulega silnej ekspresji na powierzchni NPC, w wielu laboratoriach panuje hipoteza, że AXL jest punktem wejścia dla Zíki w rozwijającym się mózgu.

"Myśleliśmy, że wyeliminowane z NPC AXL ochroni przed zarażeniem” – mówi Max Salick, współautor badania.

Praca powstała w zakładzie poświęconym chorobom zakaźnym, naukowcy korzystali z dwuwymiarowych hodowli komórkowych AXL. Zarażali ludzkie NPC z wirusem Zíka. Część komórek miała AXL, część zaś pozbawiono tego białka. W obu przypadkach, w komórkach były wyraźnie widoczne ślady infekcji Zíką. Odkrycie to zostało poparte we wcześniejszym badaniu, w czasie którego wyłączono  AXL w mózgach myszy.

Zobacz także

2. Pomoc komórek macierzystych

Badanie komórek NPC u  były trudne do badania w laboratorium, ponieważ byłoby to niemożliwe, aby otrzymać próbki bez uszkodzenia tkanki mózgowej.

Dzięki postępowi w tworzeniu pluripotencjalnych komórek macierzystych, procesu przeprogramowania komórek, który pozwala naukowcom skłonić dowolną komórkę w organizmie do powrotu do stanu przypominającego te macierzyste, naukowcy mogą teraz generować te wcześniej niedostępne tkanki ludzkie w szalce Petriego.

Jakie choroby przenoszą komary?
Jakie choroby przenoszą komary? [7 zdjęć]

Ugryzienie przez zakażonego owada u niektórych nie wywołuje żadnych objawów, u innych może być przyczyną

zobacz galerię

„Zespół był w stanie wyprodukować ludzkie komórki macierzyste, a następnie, za pomocą technologii genowej edycji, przez modyfikację komórek, wybić ekspresję AXL” - mówi Michael Wells,  badaczka z Harvard i współautorka pracy. Naukowcy zaprogramowali komórki macierzyste tak, że stały się NPC. Zbudowali z nich następnie dwuwymiarowe i trójwymiarowe modele, które zostały zakażone wirusem Zíka.

Naukowcy rozpoczęli pracę z wirusem w połowie kwietnia 2016 roku, zaledwie sześć miesięcy później opublikowali swoje odkrycia. Ta niezwykła szybkość badań odzwierciedla pilną potrzebę globalnego zwalczania wirusa Zíka, ponieważ rozprzestrzenił się już do ponad 70 krajów i terytoriów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza