Naukowcy odkryli, że gromadzenie tłuszczu w komórkach jest związane z procesem starzenia się

W pewnym wieku komórki przestają się dzielić i zmienia sie ich struktura tłuszczowa, wraz ze sposobem, w jaki jest produkowany i rozbijany tłuszcz oraz inne cząsteczki sklasyfikowane jako lipidy. Badania opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo.

1. Im starsza komórka, tym więcej lipidów

„Tradycyjnie lipidy są uznawane za komponenty strukturalne: przechowują one energię i tworzą błony komórek. Nasze wyniki przynoszą dowody na to, że lipidy mogą rzeczywiście odgrywać bardziej aktywną rolę w organizmie, na przykład w procesie replikacji, co jest związane ze starzeniem się komórki. Wygląda na to, że pojawiła się nowa dziedzina nauki” - mówi G. Ekin Atilla-Gokcumen, profesor chemii w Kolegium Sztuk i Nauk Ścisłych Uniwersytetu w Buffalo.

Ustalenia dostarczają szerokiego spojrzenia na związek między lipidami i starzeniem się komórek, mogą one otworzyć drzwi dla dodatkowych badań, które pewnego dnia mogą wspierać rozwój podejścia opartego na manipulowaniu lipidami, które będzie mogło pozwolić na zapobieganie śmierci komórek lub przyspieszyć ją w przypadku guzów nowotworowych.

Wszystkie komórki w pewnym wieku mają więcej lipidów
Wszystkie komórki w pewnym wieku mają więcej lipidów (Shutterstock)

Badania, opublikowane w dniu 19 stycznia 2017 roku w czasopiśmie „Molecular Biosystems”, było prowadzone przez Atilla Gokcumena i Omera Gokcumena, profesor nauk biologicznych w Kolegium Sztuk i Nauk Ścisłych Uniwersytetu w Buffalo.

Lipidy stanowią klasę związków organicznych zawierających tłuszcze, woski i sterole, takie jak cholesterol. Aby zbadać rolę tych cząsteczek w procesie starzenia się komórek, naukowcy hodowali ludzkie fibroblasty w laboratorium przez cztery miesiące, by były długie na tyle, by u niektórych komórek zatrzymywał się podział, proces znany jako replikacja, powodujący starzenie.

Kiedy naukowcy porównali zawartość lipidów młodych komórek do komórek starszych, zauważyli kilka ciekawych właściwości.

9 zaskakujących produktów wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej
9 zaskakujących produktów wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej [10 zdjęć]

Istnieją produkty spożywcze i przyprawy, które mogą usprawnić procesy eliminacji toksyn z organizmu i...

zobacz galerię

W komórkach starzejących się, wykryto 19 różnych triacylogliceroli, specyficzne rodzaje lipidów, zgromadzone w znacznych ilościach. Ten wzrost wystąpił w komórkach płuca i fibroblastach naskórka, pokazując, że takie zmiany nie są ograniczone do jednego gatunku komórki.

Aby zebrać więcej informacji na temat funkcji lipidów w mechanizmach starzenia komórkowego i starzenia – w ogóle, naukowcy wykorzystali technikę zwaną transkryptomiką, w celu określenia związku aktywności komórkowej z genami zawierającymi informacje o wzroście ilości lipidów w komórce z wiekiem.

2. Lipidy mogą chronić przed uszkodzeniami komórki

Analiza przyniosła jeszcze więcej dowodów, że zbiór wszystkich lipidów wewnątrz komórek, jest ściśle uregulowany w trakcie starzenia. W komórkach, które przestały się dzielić, zachowanie kilkudziesięciu genów związanych procesami dotyczącymi lipidów, np. syntezą, rozkładaniem i transportem, zmieniło się znacząco w porównaniu do wszystkich genów w komórkach.

Jak naturalnie opóźnić proces starzenia się skóry?
Jak naturalnie opóźnić proces starzenia się skóry? [5 zdjęć]

Obserwując u siebie pierwsze oznaki starzenia, wiele osób zaczyna wydawać fortunę na wysokiej jakości...

zobacz galerię

Niektóre geny kodujące lipidy stały się bardziej aktywne, co oznacza, że są one stosowane coraz częściej do utworzenia białka, a inne stały się mniej aktywne.

"Wiele badań zostało zrobione po to by odkryć, w jaki sposób białka przyczyniają się do procesów komórkowych, takich jak starzenie się komórek, ale rola lipidów jest znacznie mniej oczywista.

Prace w tym zakresie jest bardzo ograniczone, a nasze badania dostarczają ogromną ilość danych o lipidach i ich związku z genami, które inni badacze mogą wykorzystać do dalszego rozważania, jak lipidy są zaangażowane w proces starzenia się komórek" - mówi Gokcumen.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,...

zobacz galerię

Badania nie wyciągają bezpośrednich wniosków, dlaczego poziom triacylogliceroli wzrosła podczas starzenia się komórek, ale projekt podsunął wskazówki, dlaczego tak się stało.

Atilla-Gokcumen i Gokcumen mają hipotezę, że triacyloglicerole mogą pomóc organizmowi radzić sobie ze stresem oksydacyjnym, który występuje, gdy niebezpieczne cząsteczki zwane reaktywnymi formami tlenu wędrują przez organizm i powodują uszkodzenia komórek.

Badanie wykazało, że w czasie starzenia komórek, akumulacjia triacylogliceroli odpowiadała znacznemu wzrostowi poziomu genów, biorących udział w odpowiedzi na stres oksydacyjny.

Zobacz także

Ponadto u 19 triacylogliceroli zidentyfikowano właściwości chemiczne, które mogą pomóc chronić komórki przed uszkodzeniem, spowodowanym stresem oksydacyjnym. Wszystkie miały znacząco podobną strukturę, wyposażone były w długie łańcuchy kwasów tłuszczowych.

To ważne, ponieważ triacyloglicerole mogą wypełniać ważne zadanie neutralizacji niebezpiecznych intruzów, bez naruszania innych części komórki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy