Naukowcy odkryli fragment RNA, który może pomóc wielu osobom z chorobami oczu

Naukowcy z Northwestern wykazali, jaką rolę w leczeniu ma rodzina mikroRNA-103/107 (lub Mirs-103/107). To mikroRNA reguluje aspekty procesów biologicznych w macierzystych komórkach rąbka nabłonka oka.

Autofagia i mkropinocytoza

Badania opublikowano w czasopiśmie "Journal of Cell Biology". Badanie po raz pierwszy łączy procesy komórkowe autofagii i makropinocytozy. Komórki wykorzystują autofagię lub "samozjadanie", jako sposób unieszkodliwiania odpadów, jak i reakcji na stres. W makropinocytozie komórki pobierają dużymi "łykami" inne cząstki z otoczenia.

"Pokazaliśmy, że Mirs-103/107 jest ważny dla prawidłowej regulacji autofagii schyłkowej i zapobiega nadmiernej makropinocytozie" - powiedział główny autor badania, Robert Lavker, profesor dermatologii.

Wcześniej Lavker i jego zespół odkryli tę rodzinę mikroRNA, która najczęściej lokuje się w rąbku nabłonka, w którym mieszczą się komórki macierzyste, które z kolei utrzymują nabłonek rogówki. Ta rodzina mikroRNA pomaga regulować zdolność rąbka nabłonkowych komórek podstawnych do podziału i utrzymuje rozległe zdolności proliferacyjne (rozrodcze) tych komórek.

Jednoczesne autorzy, dr Han Peng, asystent profesora dermatologii i Jong Kook Park, również doktor dermatologii, wyciszyli Mirs-103/107 i zaobserwowali duże wakuole rozwijające się w rąbku nabłonka z powodu makropinocytozy.

Normalnie, po tym jak komórka łyka materiały i zjada je, pojawiają się duże wakuole, które po uformowaniu są poddawane procesowi recyklingu. Jednakże, w komórkach nasyconych Mirs-103/107, wakuole pozostały w komórkach.

Szansa dla cukrzyków i osób z zespołem suchego oka

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego te wakuole przetrwały w komórkach, naukowcy podjęli współpracę z Joshem Rappoport z Nikon Imaging Center (centrum badań biologicznych, udostępniające narzędzia optyczne, np. mikroskopy) i użyli mikroskopów o super rozdzielczości, dzięki którym obserwowali morfologię wakuoli. Odkryli markery powierzchniowe na wakuoli, które były związane z autofagią. Poprzez dalsze badania wykazano, że wakuole pozostały w komórce z powodu wady w lokalizacji prowadzącej do awarii na etapach końcowych autofagii.

W przyszłych badaniach, Lavker i jego zespół chcą zbadać, jak autofagia wpływa na macierzyste populacje komórek i jak makropinocytoza funkcjonuje w normalnym nabłonku rogówki. Będą one również badać, jak te procesy są zmieniane podczas gojenia ran i w chorobach nabłonka rogówki, takich jak suchość oka i cukrzyca.

"Jesteśmy pierwszym zespołem badawczym, który studiuje podstawowe mechanizmy leżące u podstaw tych procesów w nabłonku rogówki" - mówi Lavker

"Ta praca będzie stanowić fundament dla całej dziedziny śledczej autofagięi i makropinocytozę",

Zespół suchego oka to dość rozpowszechniona przypadłość. Skarży się na nią od 10 proc. do 20 proc. populacji. Najczęściej pojawia się po 40 roku życia, albo w wyniku zaburzeń hormonalnych. Ryzyko jego wystąpienia zwiększa też stosowanie niektórych leków, choroby autoimmunologiczne, zanieczyszczenie atmosfery, klimatyzacja czy częste korzystanie z ekranów komputerów lub telewizorów.

Kinga Ludwik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...