Naukowcy odkryli fragment RNA, który może pomóc wielu osobom z chorobami oczu

Naukowcy z Northwestern wykazali, jaką rolę w leczeniu ma rodzina mikroRNA-103/107 (lub Mirs-103/107). To mikroRNA reguluje aspekty procesów biologicznych w macierzystych komórkach rąbka nabłonka oka.

1. Autofagia i mkropinocytoza

Badania opublikowano w czasopiśmie "Journal of Cell Biology". Badanie po raz pierwszy łączy procesy komórkowe autofagii i makropinocytozy. Komórki wykorzystują autofagię lub "samozjadanie", jako sposób unieszkodliwiania odpadów, jak i reakcji na stres. W makropinocytozie komórki pobierają dużymi "łykami" inne cząstki z otoczenia.

"Pokazaliśmy, że Mirs-103/107 jest ważny dla prawidłowej regulacji autofagii schyłkowej i zapobiega nadmiernej makropinocytozie" - powiedział główny autor badania, Robert Lavker, profesor dermatologii.

Wcześniej Lavker i jego zespół odkryli tę rodzinę mikroRNA, która najczęściej lokuje się w rąbku nabłonka, w którym mieszczą się komórki macierzyste, które z kolei utrzymują nabłonek rogówki. Ta rodzina mikroRNA pomaga regulować zdolność rąbka nabłonkowych komórek podstawnych do podziału i utrzymuje rozległe zdolności proliferacyjne (rozrodcze) tych komórek.

Wyizolowanie tego mikroRNA może pomóc wielu osobom z chorobami cvzu
Wyizolowanie tego mikroRNA może pomóc wielu osobom z chorobami cvzu (Shutterstock)

Jednoczesne autorzy, dr Han Peng, asystent profesora dermatologii i Jong Kook Park, również doktor dermatologii, wyciszyli Mirs-103/107 i zaobserwowali duże wakuole rozwijające się w rąbku nabłonka z powodu makropinocytozy.

Normalnie, po tym jak komórka łyka materiały i zjada je, pojawiają się duże wakuole, które po uformowaniu są poddawane procesowi recyklingu. Jednakże, w komórkach nasyconych Mirs-103/107, wakuole pozostały w komórkach.

2. Szansa dla cukrzyków i osób z zespołem suchego oka

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego te wakuole przetrwały w komórkach, naukowcy podjęli współpracę z Joshem Rappoport z Nikon Imaging Center (centrum badań biologicznych, udostępniające narzędzia optyczne, np. mikroskopy) i użyli mikroskopów o super rozdzielczości, dzięki którym obserwowali morfologię wakuoli. Odkryli markery powierzchniowe na wakuoli, które były związane z autofagią. Poprzez dalsze badania wykazano, że wakuole pozostały w komórce z powodu wady w lokalizacji prowadzącej do awarii na etapach końcowych autofagii.

Zobacz także

W przyszłych badaniach, Lavker i jego zespół chcą zbadać, jak autofagia wpływa na macierzyste populacje komórek i jak makropinocytoza funkcjonuje w normalnym nabłonku rogówki. Będą one również badać, jak te procesy są zmieniane podczas gojenia ran i w chorobach nabłonka rogówki, takich jak suchość oka i cukrzyca.

"Jesteśmy pierwszym zespołem badawczym, który studiuje podstawowe mechanizmy leżące u podstaw tych procesów w nabłonku rogówki" - mówi Lavker

"Ta praca będzie stanowić fundament dla całej dziedziny śledczej autofagięi i makropinocytozę",

Zespół suchego oka to dość rozpowszechniona przypadłość. Skarży się na nią od 10 proc. do 20 proc. populacji. Najczęściej pojawia się po 40 roku życia, albo w wyniku zaburzeń hormonalnych. Ryzyko jego wystąpienia zwiększa też stosowanie niektórych leków, choroby autoimmunologiczne, zanieczyszczenie atmosfery, klimatyzacja czy częste korzystanie z ekranów komputerów lub telewizorów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy