Naukowcy odkryli fragment RNA, który może pomóc wielu osobom z chorobami oczu

Naukowcy z Northwestern wykazali, jaką rolę w leczeniu ma rodzina mikroRNA-103/107 (lub Mirs-103/107). To mikroRNA reguluje aspekty procesów biologicznych w macierzystych komórkach rąbka nabłonka oka.

Autofagia i mkropinocytoza

Badania opublikowano w czasopiśmie "Journal of Cell Biology". Badanie po raz pierwszy łączy procesy komórkowe autofagii i makropinocytozy. Komórki wykorzystują autofagię lub "samozjadanie", jako sposób unieszkodliwiania odpadów, jak i reakcji na stres. W makropinocytozie komórki pobierają dużymi "łykami" inne cząstki z otoczenia.

"Pokazaliśmy, że Mirs-103/107 jest ważny dla prawidłowej regulacji autofagii schyłkowej i zapobiega nadmiernej makropinocytozie" - powiedział główny autor badania, Robert Lavker, profesor dermatologii.

Wcześniej Lavker i jego zespół odkryli tę rodzinę mikroRNA, która najczęściej lokuje się w rąbku nabłonka, w którym mieszczą się komórki macierzyste, które z kolei utrzymują nabłonek rogówki. Ta rodzina mikroRNA pomaga regulować zdolność rąbka nabłonkowych komórek podstawnych do podziału i utrzymuje rozległe zdolności proliferacyjne (rozrodcze) tych komórek.

Jednoczesne autorzy, dr Han Peng, asystent profesora dermatologii i Jong Kook Park, również doktor dermatologii, wyciszyli Mirs-103/107 i zaobserwowali duże wakuole rozwijające się w rąbku nabłonka z powodu makropinocytozy.

Normalnie, po tym jak komórka łyka materiały i zjada je, pojawiają się duże wakuole, które po uformowaniu są poddawane procesowi recyklingu. Jednakże, w komórkach nasyconych Mirs-103/107, wakuole pozostały w komórkach.

Szansa dla cukrzyków i osób z zespołem suchego oka

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego te wakuole przetrwały w komórkach, naukowcy podjęli współpracę z Joshem Rappoport z Nikon Imaging Center (centrum badań biologicznych, udostępniające narzędzia optyczne, np. mikroskopy) i użyli mikroskopów o super rozdzielczości, dzięki którym obserwowali morfologię wakuoli. Odkryli markery powierzchniowe na wakuoli, które były związane z autofagią. Poprzez dalsze badania wykazano, że wakuole pozostały w komórce z powodu wady w lokalizacji prowadzącej do awarii na etapach końcowych autofagii.

W przyszłych badaniach, Lavker i jego zespół chcą zbadać, jak autofagia wpływa na macierzyste populacje komórek i jak makropinocytoza funkcjonuje w normalnym nabłonku rogówki. Będą one również badać, jak te procesy są zmieniane podczas gojenia ran i w chorobach nabłonka rogówki, takich jak suchość oka i cukrzyca.

"Jesteśmy pierwszym zespołem badawczym, który studiuje podstawowe mechanizmy leżące u podstaw tych procesów w nabłonku rogówki" - mówi Lavker

"Ta praca będzie stanowić fundament dla całej dziedziny śledczej autofagięi i makropinocytozę",

Zespół suchego oka to dość rozpowszechniona przypadłość. Skarży się na nią od 10 proc. do 20 proc. populacji. Najczęściej pojawia się po 40 roku życia, albo w wyniku zaburzeń hormonalnych. Ryzyko jego wystąpienia zwiększa też stosowanie niektórych leków, choroby autoimmunologiczne, zanieczyszczenie atmosfery, klimatyzacja czy częste korzystanie z ekranów komputerów lub telewizorów.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...