Naukowcy opracowali metodę, dzięki której będą mogli szybciej i pewniej diagnozować urazy głowy

Sekretem niezawodnego diagnozowania kontuzji może być zdolność mózgu do przetwarzania dźwięku, jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Northwestern.

Wciąż brak testu, któremu można zaufać

Kontuzje głowy, powszechne w profesjonalnym środowisku sportowym, ale też wśród młodzieży, mają niszczące konsekwencje neurologiczne, fizyczne, społeczne i emocjonalne dla milionów sportowców. Mimo tego, nie został opracowany żaden pojedynczy test, który mógłby rzetelnie i obiektywnie zdiagnozować kontuzje.

Przełomowe badania, które opublikowano w czasopiśmie "Nature, Scientific Reports", znalazły biologiczny znacznik w układzie słuchowym, który mógłby służyć przy rozwiewaniu wątpliwości przy diagnozowaniu kontuzji i śledzeniu procesu zdrowienia.

"Te biomarkery mogą znacznie pomóc w diagnozie. Naszą nadzieją jest to, że odkrycie pozwoli lekarzom, rodzicom i trenerom, lepiej zarządzać zdrowiem sportowca, ponieważ uprawianie sportu jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić" – mówi główna autorka badania, Nina Kraus, profesor w Szkole Komunikacji.

Obserwując aktywność mózgu, Kraus i jej zespół odkryli odrębny wzorzec w słuchowej reakcji dzieci, które cierpiały na kontuzje głowy w porównaniu do dzieci, które ich nie miały.

Kraus jest biologiem, który bada te części układu słuchowego, które są na styku naszych systemów poznawczych, czuciowych i układu limbicznego. Opisała wyniki badań opartych na eksperymencie z 40 dziećmi, leczonymi z powodu wstrząsu mózgu i grupy kontrolnej. To ma być dopiero główny pierwszy krok.

Kraus i jego współpracownicy zamieścili trzy proste czujniki do pomiaru częstotliwości na głowie dziecka i czekali na odpowiedź, jak wygląda automatyczna reakcja mózgu na dźwięk. Dzięki tej próbie udało się zidentyfikować 90 proc. dzieci z kontuzjami i 95 proc. dzieci w grupie kontrolnej, które nie miały kontuzji.

Dzieci, które doznały kontuzji, miały średnio o 35 proc. niższą odpowiedź nerwową, co pozwoliło naukowcom opracować wiarygodny profil neuronowy. Kiedy dzieci odzyskały sprawność, ich zdolność do przetworzenia dźwięku powróciła do normy.

Zrozumienie dźwięku to złożona operacja

"Zrozumienie dźwięku wymaga od mózgu wykonywania niektórych z najbardziej złożonych obliczeniowo zadań, do których jest zdolny, dlatego nie dziwi fakt, że uderzenie w głowę może zakłócić tę delikatną maszynę"  - mówi Kraus.

"To nie jest globalne zaburzenie przetwarzania dźwięku. To bardziej jak przykręcanie jednego pokrętła na palecie do miksowania dźwięków" – dodaje.

Dr Cynthia LaBella, dyrektor Instytutu Medycyny Sportowej im. Ann i Roberta H. Lurie Szpitalu Dziecięcym w Chicago, profesor pediatrii na Uniwersytecie Northwestern jest partnerem Kraus w badaniach.

"Naszą ambicją jest stworzenie rzetelnej, obiektywnej, przenośnej platformy, łatwej w obsłudze, łatwo dostępnej i niedrogiej, służącej do diagnozowania wstrząsów mózgu" – mówi Kraus.

Kontuzje w rodzaju łagodnego urazowego uszkodzenia mózgu, są wynikiem bezpośredniego lub pośredniego uderzeniem w głowę, który powoduje, że mózg jest trącany wewnątrz czaszki. Ale niewielka jest zależność pomiędzy siłą uderzenia i potencjalnymi kontuzjami - dwóch zawodników może otrzymać podobne ciosy ale doświadczyć bardzo różnych skutków.

"Dzięki temu nowemu biomarkerowi, możemy zmierzyć domyślną zdolność mózgu do przetwarzania dźwięku i to, jak to się zmieniło w wyniku urazu głowy. To jest coś, czego pacjenci nie mogą udawać" – mówi Kraus

Kinga Ludwik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...