Trwa ładowanie...

Naukowcy opracowali model przewidujący, czy pacjent z rakiem piersi będzie reagować na chemioterapie

Avatar placeholder
12.12.2016 18:03
Naukowcy opracowali model przewidujący, czy pacjent z rakiem piersi będzie reagować na chemioterapie
Naukowcy opracowali model przewidujący, czy pacjent z rakiem piersi będzie reagować na chemioterapie

Naukowcy z Centrum Zrozumienia Raka Lineberger Uniwersytetu Północnej Karoliny (UNC) i ich współpracownicy pracują nad metodą przewidywania przed leczeniem, czy agresywny typ nowotworu piersi odpowie na chemioterapię.

W badaniu przedstawionym w 2016 w San Antonio na Sympozjum Raka Piersi, badacze opracowali model, który może przewidzieć, który pacjent z potrójnie negatywnym rakiem piersi odpowie na chemioterapię.

Katherine Hoadley, doktor nauk, członek i adiunkt na UNC powiedziała, że model odnosi umiarkowane sukcesy w przewidywaniu reakcji organizmu, ale potrzebne są dalsze prace w celu poprawy jego dokładności.

"Naszym celem było zidentyfikowanie wzoru podpisu ekspresji genów w komórkach nowotworowych, które mogą być w stanie pomóc nam przewidzieć, kto będzie reagować na chemioterapię przed jej faktycznym podaniem" - powiedział Hoadley, pierwszy autor tego badania.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Potrójnie negatywny rak piersi jest szczególnie agresywnym typem raka piersi, dla którego nie ma ukierunkowanych form leczenia. Pacjenci z tą chorobą mają wyższe wskaźniki odpowiedzi na chemioterapię, w porównaniu z innymi podtypami.

Model przewidywania pozwoli na lepszy dobór leczenia dla indywidualnego pacjenta
Model przewidywania pozwoli na lepszy dobór leczenia dla indywidualnego pacjenta (Shutterstock)

Choć celowe zabiegi mają za zadanie zaatakować specyficzne cechy molekularne, które pomagają rozprzestrzeniać się rakowi, chemioterapia intensywniej atakuje wszystkie szybko dzielące się komórki.

Hoadley powiedziała, że wiedząc z góry, który z chorych odpowie na chemioterapię, może to pomóc lekarzom ustalić najlepszy przebieg leczenia.

W celu opracowania modelu predykcyjnego naukowcy przeanalizowali ekspresję genów z próbek raka piersi pobranych od 389 pacjentów przed rozpoczęciem leczenia oraz przeanalizowali dane, na temat tego, w jaki sposób pacjenci odpowiedzieli na leczenie.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu
Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu [6 zdjęć]

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych

zobacz galerię

Naukowcy podzielili dane próby badawczej na zestawy szkoleniowe i badawcze. Podpisy ekspresji genów analizowano w zbiorze treningowym w celu określenia sygnatury, która najlepiej związana jest z całkowitą odpowiedzią na leczenie.

Następnie wykorzystali podpisy, które odkryli w celu określenia zdolności do przewidywania odpowiedzi w pozostałych próbkach.

ZOBACZ TAKŻE:

Odkryto, że model predykcyjny, może przewidzieć, które próbki będą miały pełną patologiczną odpowiedź u 68 proc. pacjentów, którym rzeczywiście udało się osiągnąć patologiczną pełną odpowiedź na leczenie.

A u pacjentów, którzy mieli chorobę resztkową po chemioterapii, test pomyślnie stwierdził, że nie mają całkowitej odpowiedzi patologicznej u 64 proc. tych przypadków.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Hoadley powiedziała, że naukowcy będą nadal pracować na tym modelu, aby poprawić jego dokładność. Powiedziała, że plan obejmuje zbadanie innych cech komórek nowotworowych w ich modelu, takich jak wskaźniki molekularne, to jak system odpornościowy reaguje na raka, mutacje genetyczne i liczbę kopii każdego genu.

"Jeśli możemy sprawdzić nasz model na przyszłych zbiorach danych, nasza praca może nam pomóc zidentyfikować pacjentów, którzy mogą zareagować na istniejące chemioterapie, lub nawet jej słabsze postacie, i tych, którzy mogą skorzystać z mocniejszej chemioterapii lub nowych form leczenia" - powiedziała.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze