Trwa ładowanie...

Naukowcy mają rewolucyjny lek na raka prostaty. Olaparib może pomóc milionom osób na całym świecie

Brytyjscy naukowcy opracowali rewolucyjny lek na raka o nazwie olaparib. Preparat z powodzeniem jest już stosowany w leczeniu kobiecych nowotworów. Okazuje się, że może przynieść korzystne efekty również u mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty.

1. Olaparib w leczeniu raka piersi i jajnika

Olaparib, znany także jako Lynparza lub INN, to lek, który jest już stosowany w leczeniu raka piersi i raka jajnika u kobiet z dziedzicznymi mutacjami w genie BRCA1 lub BRCA2.

Okazuje się, że może także pomóc mężczyznom z zaawansowanym rakiem prostaty. Jak tłumaczą specjaliści, preparat precyzyjnie namierza, a następnie uśmierca komórki nowotworowe z wadliwym DNA, oszczędzając przy tym te, których DNA jest prawidłowe.

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

Zaletą leku olaparib jest również to, że jego skutki uboczne są mniej uciążliwe niż w przypadku innych leków stosowanych w leczeniu raka prostaty, a co za tym idzie - zwiększa poziom jakość życia chorych.

2. Olaparib nie będzie skuteczny u wszystkich mężczyzn

Naukowcy podkreślają jednak, że lek nie zadziała u wszystkich mężczyzn cierpiących na raka prostaty. Może przynieść oczekiwane efekty u nosicieli zmutowanych genów BRCA 1 lub BRCA2. Dlatego przed zastosowaniem terapii, chorzy powinni wykonać badania genetyczne.

"Tego rodzaju medycyna precyzyjna jest już stosowana w leczeniu innych nowotworów i mamy nadzieję, że olaparib stanie się pierwszym z wielu sposobów leczenia raka prostaty, który jest oparty na szczegółowym zrozumieniu guza konkretnego człowieka" – mówi dr Matthew Hobbs z Prostate Cancer UK.

Naukowcy przypuszczają, że lek może opóźnić rozwój zaawansowanego raka prostaty nawet o kilka miesięcy, ale mają nadzieję, że tego typu precyzyjne leczenie będzie można stosować także we wczesnym stadium choroby.

"W tym przypadku olaparib jedynie spowolnił chorobę na kilka miesięcy u podgrupy mężczyzn, ale samo podejście jest pełne możliwości. Jeśli dojdziemy do punktu, w którym będziemy mogli dostosować leczenie raka prostaty już na wczesnym etapie rozwoju, to wtedy będziemy mogli dać każdemu pacjentowi najlepszą szansę na skuteczne leczenie" - zaznacza prof. Nicholas James z Cancer Research UK.

Rak prostaty znajduje się na drugim miejscu wśród najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Zwykle rozpoznaje się go u panów po 50. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza