Trwa ładowanie...

Naukowcy opracowali test, który może wykryć chorobę Alzheimera co najmniej cztery lata przed pojawieniem się pierwszych objawów

 Maria Krasicka
01.12.2020 15:38
Test na Alzheimera. Badania mogą wykryć prawdopodobieństwo zachorowania 4 lata przed objawami``
Test na Alzheimera. Badania mogą wykryć prawdopodobieństwo zachorowania 4 lata przed objawami`` (GettyImages)

Przełomowego odkrycia dokonali szwedzcy naukowcy. Według nich nowe badanie będzie pozwalało określić prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera nawet cztery lata przed pojawieniem się pierwszych objawów.

spis treści

1. Badanie wykrywające chorobę Alzheimera

Naukowcy pod kierunkiem Oskara Hanssona z Uniwersytetu w Lund opracowali modele badawcze, które mogą przewidywać ryzyko pogorszenia się funkcji poznawczych i późniejszego zachorowania na Alzheimera.

Wykorzystali dane od 573 pacjentów z niewielkimi zaburzeniami poznawczymi z dwóch niezależnych grup. Badacze porównali dokładność kilku modeli opartych na różnych kombinacjach biomarkerów krwi, aby przewidzieć spadek funkcji poznawczych i demencję w ciągu czterech lat.

Zobacz film: "Owoc morwy zmniejsza ryzyko alzheimera"

Pogorszenie funkcji mózgu zostało określone na podstawie badania Mini Mental State Examination (MMSE). Jest to 30-punktowy test składający się z serii pytań sprawdzających szereg różnych zdolności umysłowych, w tym pamięć, uwagę i język.

Naukowcy twierdzą, że badania krwi mogą pozwolić lekarzom na śledzenie postępu choroby Alzheimera w populacjach ryzyka.

"Nasze badanie jest nowatorskie, jeśli chodzi o sposób, w jaki zajmujemy się zindywidualizowaną wartością predykcyjną biomarkerów osoczowej choroby Alzheimera - twierdzą eksperci z Uniwersytetu w Lund. - Połączenie biomarkerów osocza może mieć dużą wartość w identyfikacji osób z MCI, u których dojdzie do choroby Alzheimera w badaniach klinicznych i praktyce klinicznej".

Jednak naukowcy, którzy nie brali udziału w badaniu, uważają, że potrzebne są dalsze badania z udziałem większych grup.

"W badaniu wzięło udział tylko kilkaset osób, ale jeśli te biomarkery krwi mogą przewidywać chorobę Alzheimera w większych, bardziej zróżnicowanych grupach, moglibyśmy zobaczyć rewolucję w sposobie testowania nowych leków na demencję" - powiedział dr Richard Oakley.

2. Choroba Alzheimera

Profesor Masud Husain z Uniwersytetu Oksfordzkiego powiedział, że po raz pierwszy mamy do czynienia z badaniem krwi, które pozwoli dobrze przewidzieć ryzyko późniejszego rozwoju choroby Alzheimera u osób z łagodnymi objawami poznawczymi.

"Potrzebujemy dalszej walidacji, ale w kontekście innych niedawnych odkryć może to stanowić przełomowy krok w kierunku wcześniejszej diagnozy, a także testowania nowych metod leczenia na wcześniejszych etapach choroby" – dodał.

Na całym świecie na chorobę Alzheimera choruje ponad 50 milionów osób. Stanowi to od 50 do 70 proc. wszystkich przypadków demencji.

Mimo że dokładna przyczyna choroby Alzheimera nie jest jeszcze w pełni poznana, uważa się, że jest ona spowodowana nieprawidłowym gromadzeniem się białek w komórkach mózgowych i wokół nich. Nie wiadomo wprawdzie, co powoduje rozpoczęcie tego procesu, ale naukowcy wiedzą, że zaczyna się on wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze