Trwa ładowanie...

Nowy typowy objaw COVID-19 u seniorów. Naukowcy apelują do opiekunów

Naukowcy z King's College London sugerują, że opiekunowie osób starszych powinni szczególnie obserwować ich zachowanie podczas pandemii. Ich badania wykazały, że majaczenie i dezorientacja mogą być jednym z typowych objawów COVID-19 w tej grupie wiekowej.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

1. Dezorientacja i majaczenie nowym objawem COVID-19 wśród seniorów

Naukowcy z King's College London postanowili zbadać seniorów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 pod kątem najczęściej występujących objawów choroby COVID-19. Przeanalizowali dane ponad 800 osób w wieku powyżej 65 lat.

Obejmowały one 322 pacjentów w szpitalu z COVID-19 i 535 osób korzystających z aplikacji Covid Symptom Study do rejestrowania objawów i raportowania stanu zdrowia chorego przez bliskich.

Badacze wykazali, że u większości badanych wystąpiła dezorientacja i nierzadko majaczenie, zarówno u pacjentów, którzy mieli ciężkie objawy, jak i łagodne. Co ciekawe, u jednego na pięciu pacjentów stan majaczenia i dezorientacji był jedynym objawem zakażenia.

Aby postawić tezę, że te objawy mogą być typowe dla COVID-19 u osób w wieku 65+ naukowcy porównali je z danymi osób młodszych. Okazało się, że w tej grupie wiekowej rzadko pojawiał się ewidentny stan dezorientacji.

"Starsi i słabsi ludzie są bardziej narażeni na COVID-19 niż ci, którzy są sprawniejsi. Nasze wyniki pokazują, że majaczenie jest kluczowym objawem w tej grupie" - twierdzi dr Rose Penfold z King's College London.

2. Nie wiadomo, skąd objawy dezorientacji

Naukowcy nie wiedzą jednak, jaka może być przyczyna wystąpienia tego typu symptomów, jednak już apelują do opiekunów osób starszych, w tym ośrodków opieki i szpitali, o szczególną obserwację podopiecznych.

Zauważenie takiego objawu (jeśli pojawi się nagle i nie wynika z innych chorób) może być bowiem powodem do wykonania testu i wykrycia zakażenia SARS-CoV-2. Jednocześnie badacze przypominają, jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa w dobie pandemii właśnie w miejscach, gdzie przebywają osoby starsze.

Seniorzy są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem i trudności związane z przechodzeniem COVID-19. Ma to związek z tym, że ludzie starsi mają osłabiony układ immunologiczny, co jest zjawiskiem naturalnym. W okresie starzenia się organizmu obserwuje się wzrost podatności na choroby zakaźne

"Lekarze i opiekunowie powinni uważać na wszelkie zmiany w stanie psychicznym osób starszych, takie jak dezorientacja lub dziwne zachowanie, i zwracać uwagę na fakt, że może to być wczesny objaw zakażenia koronawirusem" - dodają naukowcy.

Zobacz także: Prof. Wysocki po hospitalizacji w związku z COVID-19: Człowiek myśli o śmierci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.