Trwa ładowanie...

Naukowcy pracują nad lekiem przeciwbólowym na bazie marihuany, który nie uzależnia

Avatar placeholder
24.04.2019 14:37
Naukowcy pracują nad lekiem przeciwbólowym na bazie marihuany, który nie uzależnia
Naukowcy pracują nad lekiem przeciwbólowym na bazie marihuany, który nie uzależnia (123RF)

Badania OHSU (Oregon Health & Science University, Uniwersytet Medyczny i Techniczny w Oregonie) otwierają drogę do opracowania metod leczenia przewlekłego bólu, które wykorzystują właściwości lecznicze marihuany, jednocześnie minimalizując niebezpieczeństwo uzależnienia.

1. Konopie lepsze niż opioidy

Badanie, przeprowadzone, dokładają kolejny argument do twierdzenia, że nowatorska terapia z użyciem receptorów kannabinoidowych, występujących w wielu regionach mózgu, wykorzystywana być może do leczenia przewlekłego bólu.

Badacze Ohsu badali działanie dwóch rodzajów receptorów błon komórkowych, które wiążą kannabinoidy (zwanych endokannabinoidami), które występują naturalnie w organizmie.

"To może być droga, dzięki której możemy uzyskać lepsze leki przeciwbólowe, które jednocześnie nie są uzależniające" - mówi główna autorka, Susan Ingram, profesor neurochirurgii w Uniwersytecie Medycznym i Technicznym w Oregonie

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Ingram i współpracownicy zbierali dane o przypadkach leczenia bólu przewlekłego lekami, które są nieskuteczne lub stwarzają poważne skutki uboczne: "Jednakże pojawiające się dane wskazują, że leki ukierunkowane na działanie układu endokannabinoidowego mogą powodować znieczulenia przy mniejszej liczbie działań niepożądanych, w porównaniu z opioidami".

Naukowcy odkryli kolejne lecznicze zastosowanie marihuany
Naukowcy odkryli kolejne lecznicze zastosowanie marihuany (Shutterstock)

Układ endokannabinoidowy organizmu zawiera receptory, cząsteczki i enzymy, które niszczą endokannabinoidy znajdujące się w mózgu i w ośrodkowym oraz obwodowym układzie nerwowym. Zespół badawczy koncentruje się na dwóch rodzajach receptorów kannabinoidowch, nazywanych CB1 i CB2, w grupie neuronów zlokalizowanych w pniu mózgu, które są znane z tego, że odpowiadają za odczuwanie bólu.

Badanie jest pierwszym takim, mającym za cel zbadanie funkcji receptora CB1 i CB2 na poziomie membrany w młodych i dorosłych neuronach.

Naukowcy zaobserwowali, że przewlekły ból zapalny zwiększa aktywność receptorów CB2 i zmniejsza aktywności CB1. Marihuana aktywuje receptory CB1 i CB2 jednakowo.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Badania sugerują, że selektywna aktywacja receptorów CB2 przyczynia się do leczniczej właściwości konopi. Ingram powiedział, że w następnym etapie badań będzie dalej badać tę część mózgu, co w efekcie może przyczynić się do rozwoju nowej klasy leków przeciwbólowych.

2. Lecznicze właściwości mrihuany

Marihuana jest od setek lat wykorzystywana do leczenia różnych chorób i przypadłości. W XX stosuje się ją często do łagodzenia bólów menstruacyjnych i reumatycznych. Często również konopie wykorzystuje się w terapii stwardnienia rozsianego – uśmierza ból i zmniejsza sztywność mięśni.

Zobacz także

Brytyjscy naukowcy prowadzą badania, których wyniki sugerują, że marihuana może pomagać w terapii raka. Zmniejszała ona efekty uboczne chemioterapii, np. wymioty i nudności, poprawia apetyt oraz ogólne samopoczucie pacjenta.

Jak pokazały ostatnie badania, ten specyfik potrafi również zahamować rozwój wyjątkowo groźnego nowotworu, raka mózgu. Jednak to nie wszystko – marihuana lecznicza może pomóc w profilaktyce miażdżycy czy też w terapii niektórych odmian epilepsji.

Konopie mają pozytywne działanie również w przypadku cukrzycy – przyjmowanie ich zmniejsza ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej, powikłania, które często jest powodem utraty wzroku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze