Naukowcy pracują nad komórkami macierzystymi, które będą walczyć z rakiem

Naukowcy z Laboratory of Novel Dosage przy Politechnice w Tomsku pracują nad rozwinięciem technologii, która pozwoli kontrolować mezenchymatyczne komórki macierzyste, co pozwoli zastosować je u pacjentów z nowotworem. Technologia ta pozwoli na leczenie raka z większą skutecznością.

Badacze sugerują, aby w walce z komórkami raka używano własnych komórek macierzystych pacjenta, kontrolowanych za pomocą magnesu. Komórki macierzyste pacjenta mają przewagę nad obcymi, ponieważ nie zostaną one odrzucone przez system immunologiczny i mogą dostarczyć lek bezpośrednio do miejsca objętego chorobą.

Badania nad rozwojem nowej technologii magnetycznych komórek macierzystych prowadzone jest we współpracy pomiędzy Politechniką w Tomsku (TPU) i naukowcami z Pavlov State Medical University w St. Petersburgu oraz Queen Mary University w Londynie.

Nowa technologia zakłada, że mezenchymatyczne komórki macierzyste ciała pacjenta o rozmiarze około 10 mikronów będą rozprzestrzeniane z mikrokapsułkami zawierającymi lek, kontrolowanymi z zewnątrz przez magnes.

Magnes ma za zadanie nakierować i doprowadzić komórkę do celu, czyli nowotworu. Następnie mikropojemniki otwierają się, uwalniając substancję lezniczą. Dzięki temu lek jest dostarczony precyzyjnie w miejsce dotknięte rakiem, nie powodując efektów ubocznych.

 

"Mezenchymatyczne komórki macierzyste stworzone są w ten sposób, że automatycznie migrują w stronę nowotworu. Mogą także zmieniać się w kontrolowany sposób in vivo lub in vitro w typy komórek pochodzenia mezodermalnego, takie jak kość, tłuszcz, chrząstka, mięsień lub tkanka łączna.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

"Dzięki temu komórki te są według badaczy oraz lekarzy bardzo atrakcyjnym przedmiotem badań. Mogą one znaleźć zastosowanie w terapii substytucyjnej, lub inżynierii genetycznej czy komórkowej" - mówi jeden z współautorów badań, Alexander Timin z Novel Dosage Laboratory w Tomsku.

Po raz pierwszy naukowcy zademonstrowali skuteczność przenoszenia magnetycznych mikrokapsułek za pomocą mezenchymatycznych komórek macierzystych w funkcjonalizowaniu komórek i projektowaniu komórek kontrolowanych magnetycznie, a także systemów inżynierii tkankowej.

"Warto zauważyć, że mezenchymatyczne komórki macierzyste wykazują dużą zdolność do przechwytywania mikrokapsułek, nie zwiększając przy tym toksyczności, tak jak inne sposoby wykorzystywane dotąd. W wyniku tego w przyszłości możemy dysponować nową platformą inżynierii na poziomie komórkowym, która odpowiadać będzie na zewnętrzne bodźce magnetyczne. Oznacza to, że za pomocą magnesu naukowcy będą mogli kontrolować migrację komórek, do których wniknęły kapsułki. Komórki macierzyste będzie można ułożyć i uformować w pożądany kształt" - wyjaśniają autorzy.

Dotychczas w medycynie stosowano przeszczepy komórek macierzystych. Podczas chemioterapii oraz radioterapii używanej powszechnie w leczeniu raka razem z komórkami nowotworu giną takze komórki macierzyste pochodzące ze szpiku kostnego.

Przeszczep komórek macierzystych od innej osoby pozwalał na ich uzupełnienie. Odbywa się on poprzez podanie dożylne, tak jak transfuzja krwi. Po pewnym czasie komórki macierzyste osadzają się w szpiku kostnym i zaczynają rozmnażać się, produkując zdrowe krwinki.

 

Rafał Szewczyk, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...