Naukowcy stworzyli aplikację, która pozwoli wcześniej wykryć objawy demencji

Największy na świecie eksperyment badawczy dotyczący demencji, który przybrał postać gry na smartfona, wykazał, że zdolność orientacji w przestrzeni spada przez całe życie.

"Przygoda morskiego bohatera" sprawdza orientację w przestrzeni

Odkrycia, zaprezentowane podczas konferencji Neuroscience 2016 (poświęconej zdrowiu układu nerwowego), wykorzystują dane dotyczące 2,4 miliona ludzi, którzy pobrali grę.

Gubienie się jest jednym z pierwszych objawów choroby Alzheimera. Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie wierzą, że wyniki mogą pomóc w stworzeniu skutecznego badania w kierunku demencji.

„Przygoda morskiego bohatera” („Sea Hero Quest”) to gra, w której za pomocą ekranu smartfona gracze sterują łodzią pomiędzy pustynnymi wyspami i lodowymi morzami.

Gra zapisuje anonimowe informacje o poczuciu kierunku i zdolnościach nawigacyjnych gracza oraz mierzy, jak sobie radzi na kolejnych poziomach aplikacji.

Niektóre wyzwania wymagają znalezienia przejścia poprzez splot wodnych dróg i wystrzelenia flary, by wrócić z powrotem do domu, podczas gdy w innych należy zapamiętać sekwencję boi, a następnie popłynąć dookoła nich.

Dane zebrane dzięki grze zostały przeanalizowane przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie. Wyniki sugerują, że poczucie kierunku konsekwentnie spada wraz z wiekiem.

Gracze w wieku 19 lat osiągnęli 74 proc. dokładności przy nawigowaniu, ale precyzyjność spadała wraz z wiekiem użytkowników, aż osiągnęła 46 proc. dla osób w wieku 75 lat.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny osobistej, trudności z mówieniem i kontaktem z...

Dane sugerują również, że mężczyźni mają lepsze poczucie kierunku niż kobiety i że kraje skandynawskie górują nad resztą świata, choć nie jest jeszcze jasne dlaczego.

Naukowcy mają kilka hipotez:

  • często ludzie mieszkający w krajach skandynawskich cieszą się lepszym zdrowiem, dzięki czemu zachowują swoje umiejętności nawigacyjne na dłużej;
  • są to kraje przybrzeżne, które przez wieki potrzebowały dobrych nawigatorów;
  • dzięki "krwi wikingów" mają genetycznie uwarunkowane zdolności nawigacyjne.

Celem badań jest opracowanie sposobu diagnozowania demencji w jej najwcześniejszych stadiach – co nie jest jeszcze możliwe. Całkowita utrata umiejętności orientowania się w przestrzeni i zagubienie są zazwyczaj rzadkie i częściej występują u osób z chorobą Alzheimera.

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś...

Mając zapis normalnego spadku wydajności „wewnętrznego kompasu” pacjenta, lekarze będą mogli szybciej i pewniej zdiagnozować rozwijającą się chorobę Alzheimera.

Gra jest też świetnym narzędziem do zbierania danych

"Zaletą testu zbudowanego w oparciu o „Przygodę morskiego bohatera”  jest to, że będziemy w stanie przeprowadzić diagnostykę demencji i Alzheimera. Jest to też narzędzie, które pozwala nam monitorować skuteczność stosowanych leków" – mówi dr Spiers.

"Niestety, słyszymy zbyt często o ludziach, którzy się zgubili i zostali znalezieni wiele kilometrów od domu. Naukowcy uważają, że problemy z orientacją przestrzenną mogą stanowić podstawę testu diagnostycznego dla wczesnych stadiów chorób, takich jak choroba Alzheimera. Mogłoby to być cenne  narzędzie diagnostyczne. Jednak każda taka metoda, aby była skuteczna, musi uwzględniać naturalną różnicę między umiejętnościami różnych osobników w całej populacji” – mówi Hilary Evans, szef Centrum Badań nad Alzheimerem.

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty!

To, że dieta wpływa na zdolności naszego mózgu wiadomo od dawna. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, jak się odżywiać, by rzeczywiście poprawić swoją pamięć...

Grę dostarczyła naukowcom bezprecedensowe ilości danych z całego świata.

Gromadzenie danych do 2,4 mln ludzi przechodzących przez pewien czas poziomy w grze (w godzinach wieczornych lub w drodze do pracy) zajęłoby 9.400 lat, gdyby naukowcy zbieraliby te informacje w laboratorium.

"Ilość danych, które zostały już wygenerowane przez ludzi grających w „Przygodę morskiego bohatera” na całym świecie jest fenomenalna i pozwala nam zbadać, jak ludzie w każdym wieku i ze wszystkich kręgów kulturowych radzą sobie z wykorzystaniem orientacji przestrzennej " - mówi prof. Michael Hornberger, specjalista w dziedzinie demencji na Uniwersytecie Anglii Wschodniej.

Kinga Ludwik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...