Naukowcy stworzyli aplikację, która pozwoli wcześniej wykryć objawy demencji

Największy na świecie eksperyment badawczy dotyczący demencji, który przybrał postać gry na smartfona, wykazał, że zdolność orientacji w przestrzeni spada przez całe życie.

"Przygoda morskiego bohatera" sprawdza orientację w przestrzeni

Odkrycia, zaprezentowane podczas konferencji Neuroscience 2016 (poświęconej zdrowiu układu nerwowego), wykorzystują dane dotyczące 2,4 miliona ludzi, którzy pobrali grę.

Gubienie się jest jednym z pierwszych objawów choroby Alzheimera. Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie wierzą, że wyniki mogą pomóc w stworzeniu skutecznego badania w kierunku demencji.

„Przygoda morskiego bohatera” („Sea Hero Quest”) to gra, w której za pomocą ekranu smartfona gracze sterują łodzią pomiędzy pustynnymi wyspami i lodowymi morzami.

Gra zapisuje anonimowe informacje o poczuciu kierunku i zdolnościach nawigacyjnych gracza oraz mierzy, jak sobie radzi na kolejnych poziomach aplikacji.

Niektóre wyzwania wymagają znalezienia przejścia poprzez splot wodnych dróg i wystrzelenia flary, by wrócić z powrotem do domu, podczas gdy w innych należy zapamiętać sekwencję boi, a następnie popłynąć dookoła nich.

Dane zebrane dzięki grze zostały przeanalizowane przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie. Wyniki sugerują, że poczucie kierunku konsekwentnie spada wraz z wiekiem.

Gracze w wieku 19 lat osiągnęli 74 proc. dokładności przy nawigowaniu, ale precyzyjność spadała wraz z wiekiem użytkowników, aż osiągnęła 46 proc. dla osób w wieku 75 lat.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny osobistej, trudności z mówieniem i kontaktem z...

Dane sugerują również, że mężczyźni mają lepsze poczucie kierunku niż kobiety i że kraje skandynawskie górują nad resztą świata, choć nie jest jeszcze jasne dlaczego.

Naukowcy mają kilka hipotez:

  • często ludzie mieszkający w krajach skandynawskich cieszą się lepszym zdrowiem, dzięki czemu zachowują swoje umiejętności nawigacyjne na dłużej;
  • są to kraje przybrzeżne, które przez wieki potrzebowały dobrych nawigatorów;
  • dzięki "krwi wikingów" mają genetycznie uwarunkowane zdolności nawigacyjne.

Celem badań jest opracowanie sposobu diagnozowania demencji w jej najwcześniejszych stadiach – co nie jest jeszcze możliwe. Całkowita utrata umiejętności orientowania się w przestrzeni i zagubienie są zazwyczaj rzadkie i częściej występują u osób z chorobą Alzheimera.

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś...

Mając zapis normalnego spadku wydajności „wewnętrznego kompasu” pacjenta, lekarze będą mogli szybciej i pewniej zdiagnozować rozwijającą się chorobę Alzheimera.

Gra jest też świetnym narzędziem do zbierania danych

"Zaletą testu zbudowanego w oparciu o „Przygodę morskiego bohatera”  jest to, że będziemy w stanie przeprowadzić diagnostykę demencji i Alzheimera. Jest to też narzędzie, które pozwala nam monitorować skuteczność stosowanych leków" – mówi dr Spiers.

"Niestety, słyszymy zbyt często o ludziach, którzy się zgubili i zostali znalezieni wiele kilometrów od domu. Naukowcy uważają, że problemy z orientacją przestrzenną mogą stanowić podstawę testu diagnostycznego dla wczesnych stadiów chorób, takich jak choroba Alzheimera. Mogłoby to być cenne  narzędzie diagnostyczne. Jednak każda taka metoda, aby była skuteczna, musi uwzględniać naturalną różnicę między umiejętnościami różnych osobników w całej populacji” – mówi Hilary Evans, szef Centrum Badań nad Alzheimerem.

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty!

To, że dieta wpływa na zdolności naszego mózgu wiadomo od dawna. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, jak się odżywiać, by rzeczywiście poprawić swoją pamięć...

Grę dostarczyła naukowcom bezprecedensowe ilości danych z całego świata.

Gromadzenie danych do 2,4 mln ludzi przechodzących przez pewien czas poziomy w grze (w godzinach wieczornych lub w drodze do pracy) zajęłoby 9.400 lat, gdyby naukowcy zbieraliby te informacje w laboratorium.

"Ilość danych, które zostały już wygenerowane przez ludzi grających w „Przygodę morskiego bohatera” na całym świecie jest fenomenalna i pozwala nam zbadać, jak ludzie w każdym wieku i ze wszystkich kręgów kulturowych radzą sobie z wykorzystaniem orientacji przestrzennej " - mówi prof. Michael Hornberger, specjalista w dziedzinie demencji na Uniwersytecie Anglii Wschodniej.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...