Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i świni

Mogłoby się wydawać, że to scenariusz rodem z filmów science fiction. Modyfikowane kody genetyczne, pół ludzie, pół zwierzęta. Czy to ma coś wspólnego z rzeczywistością, w której żyjemy?

Pierwsza chimera

Od jakiegoś czasu już ma. Właśnie teraz w Salk Institute w Kalirfornii powstała chimera człowieka i świni, czyli organizm zbudowany z komórek różniących się genetycznie. Jak na razie zawiera ona zaledwie 0,001 proc. komórek człowieka, jednak badacze zastanawiają się nad kontynuacją badań.

Jak to się stało? Eksperymentu podjął się zespół naukowców prowadzonych przez prof. Juana Carlosa Izpisua Belmonte z Salk Institute for Biological Studies. Do zarodka świni wstrzyknęli oni ludzkie komórki macierzyste, które zaczęły się rozwijać. Ludzkie komórki zostały wprowadzone aż do 2 tysięcy świńskich embrionów, z czego zaledwie 186 się przyjęło. Cały proces najdłużej trwał jedynie 28 dni.

Badacze z Instytutu Salk twierdzą, że to ogromny krok w rozwoju medycyny. To pierwszy raz, kiedy ludzkie komórki rozwinęły się w zarodku dużego zwierzęcia. Taka chimera jednak została wyhodowana wyłącznie w stadium embrionalnym w laboratorium. Po co jednak naukowcy podjęli się wykonania takiej mutacji?

Postęp w nauce

Naukowcy twierdzą, że chimera człowieka i świni da im szansę na testowanie leków, zanim zaczną się badania kliniczne, ponadto będą one mogły pełnić rolę inkubatora narządów do przeszczepów. Dodatkowo komórki macierzyste wprowadzane do zarodka świni mają dać szansę na rozwój poszczególnych narządów zbudowanych z ludzkich tkanek.

Naukowcy z Instytutu twierdzą, że dalsze badania będą wykonywać wyłącznie po akceptacji społecznej takich eksperymentów. W innym przypadku porzucą swoje badania. Eksperyment jest finansowany głównie z prywatnych hiszpańskich źródeł. Wcześniej część pieniędzy pochodziła od Narodowego Instytutu Zdrowia z USA, jednak w 2015 roku zrezygnowali z dofinansowania tego projektu z powodów etycznych.

Czy więc artystka Patricia Piccinini nie wybiegła w odległą przyszłość tworząc cykl rzeźb przypominających chimery stworzone z ludzi i zwierząt? Czy rozwój technologii i ingerowanie naukowców w kody genetyczne różnych gatunków może nam również zagrażać?

Anna Krzpiet, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Emocje

Naukowcy stworzyli mapę ludzkich uczuć

Naukowcy stworzyli mapę ludzkich uczuć

partiach ciała. Jak myślisz, gdzie w twoim ciele ma swoje miejsce miłość? Mapa uczuć Naukowcy z Alto University ustalili, gdzie dokładnie lokalizują (...) się poszczególne uczucia w ludzkim ciele. W badaniach wzięło udział 700 osób...

Nabiał

Dlaczego warto jeść kefir?

Dlaczego warto jeść kefir?

także: 5 produktów, które sprawiają, że jesteśmy smutni Broń w walce z rakiem piersi Jak podają naukowcy z kanadyjskiej Szkoły Dietetyki i Żywienia Człowieka (...) mlecznych na świecie. Stworzyli go...

Mięso

Dlaczego mięso kurcząt jest takie tanie?

Dlaczego mięso kurcząt jest takie tanie?

od świni, a jajko od kury. Szkodliwe antybiotyki Głównym problemem związanym z produkcją masową mięsa jest używanie antybiotyków. Nie chodzi tutaj (...) zwierzętom hodowlanym. Zanim bowiem bakterie zginą, mogą przenieść się na ręce...

Produkty żywnościowe

Produkty, w których może znajdować się arsen

Produkty, w których może znajdować się arsen

powstałych w wyniku działalności człowieka (źródłem są np. pestycydy i środki owadobójcze). Jest bardzo trwały, a jego resztki długo pozostają w glebie (...) badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym „Nutrition Journal". Których...

Nerwica i lęki

Gry terapeutyczne

Gry terapeutyczne

Naukowcy wymyślili nową generację gier komputerowych, które znajdą zastosowanie w terapii lękowej.

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Oliwa z oliwek wzmacnia układ oddechowy

Oliwa z oliwek wzmacnia układ oddechowy

może również chronić organizm człowieka przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza. Najnowsze badania Naukowcy z Agencji Ochrony Środowiska zaprosili (...) wpływu oliwy? Naukowcy wierzą, że...

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem dotykają nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Naukowcy odkryli, że wstrzyknięcie botoksu do pęcherza moczowego przeciwdziała jego nadczynności.

Uzależnienia

Uzależnienie od telewizji

Uzależnienie od telewizji

Naukowcy z Australii wykazali, że codzienne, kilkugodzinne patrzenie w ekran pogarsza znacznie wydolność naszego organizmu, przez co staje się on słabszy i bardziej podatny na niebezpieczne, przewlekłe choroby.