Trwa ładowanie...

Naukowcy twierdzą, że odkryli nowy organ w ciele

 Ewa Rycerz
01.12.2018 23:00
Naukowcy twierdzą, że odkryli nowy organ w ciele człowieka
Naukowcy twierdzą, że odkryli nowy organ w ciele człowieka ((sciencedaily.com) Naukowcy twierdzą, że odkryli nowy organ w ciele człowieka)

Interstitium. Tak nazywa się nowa struktura w ciele człowieka, którą właśnie wyodrębnili naukowcy. Odkrycie może przyczynić się do szybszego diagnozowania poważnych chorób.

Badanie opublikowane 27 marca 2018 r. rzuca nowe światło na anatomię i fizjologię człowieka. Naukowcy z New York Uniwersity School of Medicine, University of Pennsylvania oraz Mount Sinai Beth Israel Medical Center stwierdzili, że to, co dotychczas było nazywane zbitą tkanką łączną w zasadzie nią nie jest. Ich badania wykazują, że struktura składa się z przedziałów, które są ze sobą połączone i wypełnione płynem. Ten krąży po prawie całym organizmie.

Interstitium znajduje się z wierzchnich warstwach skóry, wyściółce jelita, także w płucach, układzie moczowym, tętnicach i powięzi.

Co ciekawe, nowo odkrytego narządu nie można było zauważyć, stosując standardowe metody obrazowania, jakie są używane przez specjalistów anatomów. Pomogła w tym laserowa andomikroskopia konfokalna. Pozwala ona pod mikroskopem przyglądać się żywym tkankom.

1. Czym jest nowy organ?

Zobacz film: "Śmiertelnie groźny szczep grypy H3N2 dotarł do Europy"

Jak podkreślają autorzy badania, interstitium jest jednym z największych organów w ciele ludzkim. Mimo to nie był wcześniej zauważony. Dopiero w 2015 r. badacze z Izraela, w trakcie rutynowej endoskopii, zwrócili uwagę, na fakt, że w tkance podśluzówkowej pacjenta znajduje się seria połączonych ze sobą przestrzeni. Postanowili kontynuować badania.

Choroby jelit a zmiany skórne. Na co zwracać uwagę?
Choroby jelit a zmiany skórne. Na co zwracać uwagę? [6 zdjęć]

Jakie sygnały wysyła nam skóra, kiedy mamy chore jelita? Oto kilka symptomów, na które warto zwrócić

zobacz galerię

Okazuje się, że owe przestrzenie są podtrzymywane przez łącznotkankową siateczkę włókien kolagenowych oraz elastynowych. Mogą więc działać jak amortyzator i chronić tkanki przed uszkodzeniem. Odgrywa to niezwykle ważną rolę w przypadku kondycji naczyń krwionośnych i mięśni.

2. Odkrycie pomoże leczyć raka?

Autorzy badania podkreślają, że ich odkrycie może mieć duże znaczenie w terapii nowotworów. Z nowo odkrytych przedziałów odpływa w kierunku układu limfatycznego limfa. Płyn ten ma ogromne znaczenie dla układu odpornościowego.

To może tłumaczyć, dlaczego tak często dochodzi do przerzutów w chorobach nowotworowych.

Badania zostały opublikowane w piśmie "Scientific Reports".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze