Więcej snu w weekend zapobiega cukrzycy

Naukowcy odkryli dobry powód, aby przedłużyć sobotnie czy niedzielne lenistwo. Nowe badania wykazują, że więcej snu w weekend zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago postanowili zbadać wpływ snu na ryzyko cukrzycy, zmieniając nawyki związane ze snem u 19 zdrowych mężczyzn. Podczas pierwszej sesji grupie pozwolono spać 8,5 godziny przez cztery dni. Podczas drugiej sesji uczestnicy badania spali 4,5 godziny co noc przez cztery dni. Po okresie z małą ilością snu uczestnicy badania mogli przez dwa dni spać dłużej.

 

Następnie zbadano ich wrażliwość na insulinę, która jest wskaźnikiem ryzyka cukrzycy. Naukowcy odkryli, że po czterech nocach z niedostateczną ilością snu, wrażliwość na insulinę spadła o 23 proc., a ryzyko cukrzycy wzrosło o 16 proc. Po dwóch dniach, w których badani się wyspali, parametry wróciły do normy.

Więcej snu w weekend zapobiega cukrzycy
Więcej snu w weekend zapobiega cukrzycy (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Reakcja metaboliczna na dodatkową ilośc snu, zdaniem naukowców, jest bardzo interesująca. Pokazuje, że młode, zdrowe osoby, które sporadycznie niedosypiają podczas tygodnia, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, odsypiając w weekend.

Autorzy badania podkreślają jednak, że nie można badań traktować ostatecznie, ponieważ zostały przeprowadzone na małej grupie zdrowych, szczupłych mężczyzn, a schemat snu był stosowany jedynie przez odpowiednik jednego roboczego tygodnia.

Co więcej, dieta uczestników badania była kontrolowana, podczas gdy osoby pozbawione snu na dłuższy czas często spożywają produkty o dużej zawartości tłuszczu i cukru. Mimo wszystko badania wskazują, jak ważna dla zdrowia jest odpowiednia ilość snu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy