Trwa ładowanie...

Dlaczego należy prać ręczniki już po trzech użyciach?

Ręczniki są zwykle kluczowym elementem naszej rutynowej higieny, ale według jednego eksperta, mogą wyrządzić więcej szkody niż korzyści.

Ręczniki mogą służyć jako brudny raj dla bakterii, grzybów, martwego naskórka, kału, moczu i wielu innych źródeł zarazków czyhających w łazience.

Bakterie te, z których wiele pochodzi z toalety, są następnie pomnażane w wilgotnych, ciepłych włóknach ręcznika.

Zobacz film: "Jak często należy prać pościel, ręczniki i koce?"

Ekspert higieny prof. Philip Tierno zaleca pranie ręczników już po trzech kąpielach, aby uniknąć infekcji wywołanej przez zarazki łazienkowe.

Ręczniki są siedliskiem bakterii i zarazków
Ręczniki są siedliskiem bakterii i zarazków (Shutterstock)

Prof. Tierno, mikrobiolog i patolog w Szkole Medycznej Uniwersytetu New York, powiedział dla "Tech Insider", że taka częstotliwość prania jest odpowiednia tylko wtedy, gdy ręczniki całkowicie wyschną pomiędzy każdą kąpielą, bo w innym wypadku trzeba to robić częściej.

11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu
11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu [11 zdjęć]

Nadmierne podlewanie (podobnie jak woda wyciekająca z podstawki na podłogę lub parapet) powoduje rozwój

zobacz galerię

Profesor Tierno mówi, że trudno jest ocenić, czy mikroorganizmy rosnące na ręcznikach łazienkowych są szkodliwe. Dodaje jednak, że w większości gospodarstw domowych są zarazki. Ryzyko infekcji rośnie, jeśli ręcznik jest używany przez kilka osób. Mogą one stykać się z "cudzymi" mikroorganizmami, a ich organizm nie jest przyzwyczajony do walki z nimi.

ZOBACZ TAKŻE:

Ręczniki są idealnym środowiskiem dla ogromu bakterii i grzybów, ponieważ posiadają wiele kluczowych składników, które sprzyjają życiu mikrobiologicznemu. Należą do nich woda, wysokie temperatury, tlen, odczyn obojętny, a nawet żywność w postaci martwego naskórka, który pozostaje po dokładnym wyschnięciu.

Ludzkie ciało również posiada idealne warunki dla ich życia, dlatego nasze ciała są gospodarzem bilionów bakterii w całym naszym życiu.

Przeczytaj także:

Według naukowców na skórze człowieka znajduje się zadziwiająco dużo bakterii, jednak co ciekawe więcej możemy ich znaleźć na przedramieniu niż na przykład za uchem. Badania wykazują, że najwięcej bakterii osiedla się na skórze suchej. Skóra wilgotna jest mało atrakcyjna dla mikroustrojów i tak za uszami odkryto jedynie 14 rodzajów bakterii, a na przedramieniu aż 44.

Interesujący jest również fakt, że konkretne rodzaje bakterii osiedlają się w konkretnych miejscach na ciele człowieka. Oznacza to, że te same bakterie można znaleźć na tych samych częściach ciała różnych osób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza