Trwa ładowanie...

Naukowcy usunęli wirusa HIV z układu immunologicznego

To może być przełom w walce z HIV. Naukowcom z Uniwersytetu Temple w Filadelfii udało się usunąć wirusa z komórek układu immunologicznego.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Metoda, którą posłużyli się specjaliści jest już od jakiegoś czasu znana, udoskonalana i wróży się jej wielką przyszłość w walce z różnego typu chorobami. „CRISPR-Cas9”, znana również jako „edycja genów”, polega na rozcięciu DNA, dezaktywacji wadliwego genu i zastąpieniu go prawidłową wersją.

Brytyjscy uczeni z powodzeniem testowali „CRISPR-Cas9” jako sposób na zwiększenie powodzenia zabiegów in vitro i zmniejszenie ryzyka poronień. Udało się również wykazać, że przynosi ona efekty w leczeniu dystrofii mięśniowej. Teraz okazuje się skuteczna w walce z wirusami.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,...

zobacz galerię

Już wcześniej w warunkach laboratoryjnych przeprowadzono badania, które pozwoliły na usunięcie genomu wirusa HIV z zainfekowanej hodowli komórek układu immunologicznego. Najnowsze testy, udoskonalone przez ekspertów z Filadelfii, wykazały, że oczyszczone komórki stają odporne na ponowną infekcję i nie ulegają groźnym mutacjom, co sugeruje, że metoda jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Wyniki tych badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Scientific Reports".

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie przybliża opracowanie skutecznego leku walczącego z HIV. Obecnie stosowane leki antyretrowirusowe wydłużają życie pacjenta, ale nie są w stanie wyeliminować wirusa z organizmu ani zagwarantować całkowitej ochrony przed rozwojem AIDS.

 

Następny artykuł: Nowe białko przeciw wirusowi HIV

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.