Trwa ładowanie...

Naukowcy wskazują na kolejne korzyści błonnika

Avatar placeholder
28.05.2017 13:38
Błonnik pokarmowy ma wiele zdrowotnych właściwości
Błonnik pokarmowy ma wiele zdrowotnych właściwości (123rf)

Błonnik jest ważnym składnikiem naszej diety. Wspomaga pracę naszego układu pokarmowego, zapobiega zaparciom i daje uczucie sytości na długo, dzięki czemu jest szczególnie polecany osobom, które chcą stracić na wadze.

Jednak coraz więcej badań wskazuje również na inne właściwości błonnika. Według naukowców dieta bogata w ten składnik wiąże się również z obniżonym ryzykiem wystąpienia bolesnego zapalenia kości i stawów.

W marcu 2017 r. australijscy naukowcy odkryli związek między przyjmowaniem suplementów zawierających błonnik i leczeniem astmy.

Dieta bogata w błonnik pomoże poradzić sobie z bólem kolan w czasie choroby zwyrodnieniowej
Dieta bogata w błonnik pomoże poradzić sobie z bólem kolan w czasie choroby zwyrodnieniowej (123rf)
Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

W najnowszym badaniu, opublikowanym online przez "Annals of the Rheumatic Disease Journal", naukowcy wykorzystali dane pochodzące z dwóch badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, aby sprawdzić, czy spożywanie większej ilości błonnika wiąże się z niższym ryzykiem bardzo dokuczliwego zapalenia kości i stawów.

Wykazano, że dieta bogata w błonnik obniża ryzyko rozwoju choroby o 60 proc. Co więcej, zmiejsza ogólny ból kolan.

Niestety, w maju 2017 r. australijscy naukowcy opublikowali wyniki swojego badania, w którym stwierdzili, że tylko nieliczni uczestnicy badania jedzą wystarczająco dużo błonnika pokarmowego, a wielu z nich przyjmuje tylko połowę dziennego zapotrzebowania na błonnik pochodzący ze zbóż.

W Polsce choroba zwyrodnieniowa stawów jest dość powszechna. Cierpi na nią ok. 2 mln osób. Schorzenie polega na niszczeniu chrząstki stawowej. Proces ten można zauważyć u większości osób po 55 roku życia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Choroba występuje w postaci wtórnej i pierwotnej. Niestety przyczyna pierwotnej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów nie została do końca poznana. Wiadomo natomiast, że choroba ma związek z genetyką, ponieważ można odziedziczyć do niej predyspozycje.

Wtórna choroba zwyrodnieniowa rozwija się często w wyniku urazów, w szczególności tych przewlekłych powodujących przeciążenie stawów. Najczęstszą przyczyną takich urazów jest praca w określonej pozycji lub uprawiane sporty.

Wśród innych czynników ryzyka należy wymienić otyłość, osłabienie mięśni stabilizujących stawy oraz wrodzone zaburzenia w budowie stawu. Należy pamiętać, że najważniejszym działaniem profilaktycznym jest aktywność fizyczna, która pomoże nam zachować odpowiednią wagę i płynność pracy stawów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze