Trwa ładowanie...

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego współcześnie hodowane pomidory smakują jak tektura

Avatar placeholder
01.02.2017 09:39
Naukowcy wyjaśniają, dlaczego współcześnie hodowane pomidory smakują jak tektura
Naukowcy wyjaśniają, dlaczego współcześnie hodowane pomidory smakują jak tektura

Czasami wszyscy lubimy wspominać tęsknie przeszłość. To prawda, nie robimy tego zwykle podczas jedzenia pomidorów, ale zgodnie z nauką, może powinniśmy - bo jak wynika z najnowszych badań, dzisiejsze pomidory są wymiernie gorsze niż były zaledwie 50 lat temu.

1. Badania naukowe potwierdziły, że starsze odmiany są znacznie bardziej aromatyczne

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „Science” stwierdziły, że "Nowoczesne komercyjne odmiany pomidorów są znacznie mniej aromatyczne niż odmiany starsze". Choć prawdopodobnie każdy prawdziwy smakosz może łatwo zweryfikować ten fakt, po prostu próbując pomidora, ktrego zakupił w supermarkecie, zespół naukowców, kierowany przez Harry'ego Klee, profesora nauk ogrodniczych na Uniwersytecie na Florydzie, wybrał znacznie bardziej zaangażowane podejście.

Krok pierwszy: naukowcy sekwencjonowali genom 398 rodzajów pomidorów z wersji komercyjnych odmian oraz pomidorów tradycyjnych. Krok drugi: naukowcy przeprowadzili testy smakowe z udziałem konsumentów 101 z tych odmian, aby zobaczyć, który będą najbardziej lubiane przez ludzi. Etap trzeci: Za pomocą chromatografii gazowej, rozłożyli cząsteczki w pomidorach, a następnie niektóre z nich zostały ocenione w testach smakowych.

Wtedy wreszcie etap czwarty: zespół wrócił do genomów, aby sprawdzić, które geny są odpowiedzialne za te lotne związki. Ten z pozoru prosty proces trwał rok.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Pomidory starszych odmian smakują lepiej, ale są bardziej podatne na choroby
Pomidory starszych odmian smakują lepiej, ale są bardziej podatne na choroby (Shutterstock)

Nic dziwnego, że pomidory tradycyjne miały więcej tych smacznych związków lotnych niż odmiany handlowe. Ale teraz, uzbrojeni w nowe informacje, badacze podejrzewają, że stworzenie godnego następcy „tradycyjnych” warzyw, pomidora komercyjnego może będzie w naszym zasięgu.

Prof. Klee twierdzi, że poprzez krzyżowanie pomidora handlowego z odmianami tradycyjnym przez wiele pokoleń, plantatorzy będą mogli, krok po kroku, wytworzyć pomidora, który jest duży, pulchny, czerwony i odporny na choroby, ale również smakuje całkiem nieźle. Naukowcy sugerują, że może to zająć tylko kilka lat.

2. Można jednak osiągnąć kompromis pomiędzy starą a nową odmianą

Jednocześnie da się uzyskać odmianę, która będzie łączyła zalety nowoczesnych pomidorów (łatwość hodowania, odporność na choroby, ładny wygląd) z doskonałymi walorami smakowymi odmian tradycyjnych.

Zobacz także

"Możemy z łatwością uzyskać gatunek sprzed 50 lat i odzyskać sporo smaku bez narażania nowoczesnego pomidora na negatywne skutki. To będzie coś dużo, dużo lepszego niż to, co jest do dziś" – mówi prof. Klee.

Pomidory mają dużo zalet. Przede wszystkim, dzięki likopenowi ograniczają wpływ słońca na skórę, przez co pojawia się mniej zmarszczek. Opóźniają starzenie się. Flawonoidy chronią organizm przed chorobami serca i nowotworami, błonnik zaś usprawnia pracę przewodu pokarmowego.

Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza (jeden średni pomidor zaspakaja połowę dziennego zapotrzebowania na tę witaminę), a witamina E chroni błony komórkowe. Jednocześnie warzywa te nie zawierają dużo kalorii i cukrów, przez co doskonale sprawdzają się jako składnik diety odchudzającej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze